magazyn-firma
2 min. czytania

Musisz wiedzieć, jak nazwać towar lub usługę na fakturze

faktura
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
25 02 21

Zakładasz działalność, szukasz kontrahentów i w końcu masz szansę, by zarobić. Zanim pieniądze wpłyną na twoje konto musisz wystawić fakturę. Początkujący przedsiębiorcy często zastanawiają się jak to zrobić. Podpowiadamy jak nazwać towar lub usługę na fakturze.

Nawet jeśli korzystasz z jednego z dostępnych na rynku programów do fakturowania, wypełnienie poszczególnych rubryk dokumentu spoczywa na tobie. To co w dużych firmach robią działy księgowe lub wykwalifikowane asystentki musisz robić sam. Tak to już jest, że szczególnie na początku jednoosobowy przedsiębiorca robi wszystko. Ostrożności nie zaszkodzi. W końcu nikt nie ma ochoty płacić kar urzędowi skarbowemu za niedopatrzenie. Tego jak nazwać towar lub usługę na fakturze musisz się nauczyć. Z każdym kolejnym razem będzie łatwiej.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców to oszustwo. Nie daj się nabrać

Nazwa towaru lub usługi musi być na fakturze

W ustawie o VAT wymienione zostały obowiązkowe elementy każdej faktury. Wskazanie nazwy towaru lub usługi, którego dokument dotyczy to kwestia zasadnicza. Niestety w sprawie szczegółów tej ważnej pozycji przepisy milczą. Nie znajdziesz więc w żadnym akcie prawnym podpowiedzi, jak nazwać towar lub usługę na fakturze. Na szczęście, po przeczytaniu niniejszego artykułu, nie powinieneś mieć żadnych problemów z wypełnieniem faktur. Wystarczy, że zastosujesz kilka naszych rad.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec CEIDG jeszcze w tym roku. Zastąpi go hub dla przedsiębiorców

Jak nazwać towar lub usługę na fakturze?

Przede wszystkim precyzyjnie. Czyli, tak aby ani nabywca, ani ewentualny kontroler nie mieli wątpliwości czego dokument księgowy dotyczy. Nazwa prezentowana na fakturze nie może być zbyt ogólna.

Jeżeli przedmiotem sprzedaży będą długopisy, podaj ich nazwę, i wyróżnik np. numer, jaki ten produkt zajmuje w twojej ofercie. Przy usługach może to być nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe. Jeżeli na fakturze będzie ujęta usługa fryzjerska możesz wpisać wykonane zabiegi, dzień a nawet godzinę. Doprecyzowanie towaru lub usługi na fakturze przyspieszy w razie potrzeby ich weryfikację. Ale, nie warto przesadzać. Rubryka z nazwą nie pomieści poematu. Z resztą, wieloliterowa twórczość nie jest wcale potrzebna. Precyzji opisu nie należy mylić z objętością.

CZYTAJ TAKŻE: Jak sprzedawać na Amazon. Instrukcja krok po kroku

Dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie nazywanie produktów lub usług już na etapie tworzenia oferty. Jeżeli zrobisz to dobrze, będziesz miał gotowe dane do wpisania na fakturze. No i nikt nie będzie miał wątpliwości, co do cen ujętych na fakturze oraz przyjętej stawki podatku.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier