magazyn-firma

Na czym polega nabycie sprawdzające? Tajemniczy klient ze skarbówki

Skarbówka ma przeróżne sposoby na przyłapanie nieuczciwych podatników. Jednym z nich jest nabycie sprawdzające. Kiedy i w jakich okolicznościach w naszym sklepie może pojawić się wysłannik fiskusa? Odpowiadamy.

Nabycie sprawdzające w praktyce

Nabycie sprawdzające jest całkowicie legalnym narzędziem w rękach Krajowej Administracji Skarbowej. Pracownik fiskusa wciela się w rolę klienta, alt tylko po to, by sprawdzić, czy podatnik wywiązuje się z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży. Zwraca więc uwagę, czy transakcja jest nabijana na kasę oraz fakty wydania klientowi paragonu.

CZYTAJ TAKŻE: Nie odpowiadasz na list z urzędu? Popełniasz błąd!

Tajemniczy klient patrzy na ręce

Skarbówka wychodzi z założenia, że cel uświęca środki. „Każdy niewystawiony paragon przyczynia się do zmniejszenia wpływów do budżetu” – czytamy na stronie MF. Właśnie dlatego głównym zadaniem tajemniczego klienta jest patrzenie na ręce sprzedawcy. Możemy być pewni, że zareaguje za każdym razem, kiedy paragon nie trafi w ręce klienta lub na sklepową ladę.

Nabycie sprawdzające – nowe przepisy

Nabycie sprawdzające nie jest niczym nowym. Skarbówka przyznaje, że tego typu działania prowadzane są w Polsce od lat. Ostatnie zmiany w przepisach nieco zmodyfikowały to narzędzie. „Nowość polega na tym, że dokonywanie nabycia sprawdzającego dokonywane będzie na podstawie analizy ryzyka z wykorzystaniem środków funduszu nabycia sprawdzającego w oparciu o kompleksowo uregulowane przepisy” – tłumaczy Ministerstwo Sprawdzające. To znaczy, że skarbówka, będzie miała do dyspozycji określoną pulę środków na tego typu działania operacyjne.

Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej, będą kupowali towar lub usługę, tylko po to, by zobaczyć, czy podatnik wywiąże się z prostego obowiązku ewidencjonowania sprzedaży. Będzie prawidłowo wystawiony paragon? Wówczas nie będzie kłopotów.

Co jeśli skarbówka przyłapie na braku paragonu?

Jeśli „tajemniczy klient” przyłapie nas na jakichkolwiek nieprawidłowościach, urzędnik będzie musiał sporządzić protokół. Dalsze kroki należą już do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, który uruchomi albo działania kontrolne, albo postępowanie podatkowe.

Jeśli stwierdzone zostanie złamanie innych przepisów np. związanych ze sprzedażą produktów akcyzowych bez znaków akcyzy, wydany towar zostanie zatrzymany jako dowód w sprawie. To jedyny taki przypadek bowiem „zasadą nabycia sprawdzającego jest zwrot nabytego w trakcie tych czynności towaru”.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Domy powyżej 70 m2 zabudowy bez pozwolenia? Szykuje się budowlana i prawna rewolucja

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były…
domy powyżej 70 m2

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier