magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Na czym polega nabycie sprawdzające? Tajemniczy klient ze skarbówki

Skarbówka ma przeróżne sposoby na przyłapanie nieuczciwych podatników. Jednym z nich jest nabycie sprawdzające. Kiedy i w jakich okolicznościach w naszym sklepie może pojawić się wysłannik fiskusa? Odpowiadamy.

Nabycie sprawdzające w praktyce

Nabycie sprawdzające jest całkowicie legalnym narzędziem w rękach Krajowej Administracji Skarbowej. Pracownik fiskusa wciela się w rolę klienta, alt tylko po to, by sprawdzić, czy podatnik wywiązuje się z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży. Zwraca więc uwagę, czy transakcja jest nabijana na kasę oraz fakty wydania klientowi paragonu.

CZYTAJ TAKŻE: Nie odpowiadasz na list z urzędu? Popełniasz błąd!

Tajemniczy klient patrzy na ręce

Skarbówka wychodzi z założenia, że cel uświęca środki. „Każdy niewystawiony paragon przyczynia się do zmniejszenia wpływów do budżetu” – czytamy na stronie MF. Właśnie dlatego głównym zadaniem tajemniczego klienta jest patrzenie na ręce sprzedawcy. Możemy być pewni, że zareaguje za każdym razem, kiedy paragon nie trafi w ręce klienta lub na sklepową ladę.

Nabycie sprawdzające – nowe przepisy

Nabycie sprawdzające nie jest niczym nowym. Skarbówka przyznaje, że tego typu działania prowadzane są w Polsce od lat. Ostatnie zmiany w przepisach nieco zmodyfikowały to narzędzie. „Nowość polega na tym, że dokonywanie nabycia sprawdzającego dokonywane będzie na podstawie analizy ryzyka z wykorzystaniem środków funduszu nabycia sprawdzającego w oparciu o kompleksowo uregulowane przepisy” – tłumaczy Ministerstwo Sprawdzające. To znaczy, że skarbówka, będzie miała do dyspozycji określoną pulę środków na tego typu działania operacyjne.

Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej, będą kupowali towar lub usługę, tylko po to, by zobaczyć, czy podatnik wywiąże się z prostego obowiązku ewidencjonowania sprzedaży. Będzie prawidłowo wystawiony paragon? Wówczas nie będzie kłopotów.

Co jeśli skarbówka przyłapie na braku paragonu?

Jeśli „tajemniczy klient” przyłapie nas na jakichkolwiek nieprawidłowościach, urzędnik będzie musiał sporządzić protokół. Dalsze kroki należą już do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, który uruchomi albo działania kontrolne, albo postępowanie podatkowe.

Jeśli stwierdzone zostanie złamanie innych przepisów np. związanych ze sprzedażą produktów akcyzowych bez znaków akcyzy, wydany towar zostanie zatrzymany jako dowód w sprawie. To jedyny taki przypadek bowiem „zasadą nabycia sprawdzającego jest zwrot nabytego w trakcie tych czynności towaru”.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier