magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Praca na stanowisku informatyka to nie tylko fascynujące zajęcie, dzięki któremu można obcować z najnowszymi technologiami. To również niezłe zarobki - w zależności od zadań, jakie zostaną takiemu informatykowi przydzielone przez pracodawcę. Na jakie zarobki może liczyć informatyk w firmie w 2021 roku? Sprawdzamy!

Czym zajmuje się w firmie informatyk?

Jest to osoba, która odpowiada za prawidłową pracę komputerów w firmie oraz za ewentualne sprawne rozwiązywanie problemów z nimi. Jak się jednak okazuje, w nowoczesnym przedsiębiorstwie przed informatykami stawia się o wiele bardziej ambitne zadania, jak:

  • tworzenie i edycja stron www,
  • administracja systemami komputerowymi, magazynowymi,
  • naprawa bieżących usterek,
  • wspomaganie pracy innych informatyków,
  • konfiguracja sprzętu komputerowego i oprogramowania,
  • przygotowywanie regularnych raportów dla centrali,
  • nadzorowanie wymiany danych pomiędzy poszczególnymi komórkami przedsiębiorstwa,
  • sprawowanie pieczy nad bezpieczeństwem danych wymienianych pomiędzy poszczególnymi komputerami w firmie.

Oczywiście zadań może być o wiele więcej i tak naprawdę wiele zależy od tego, jakie oczekiwania ma wobec informatyka pracodawca. Kluczową kwestią może być także profil działalności firmy, w której informatyk zostanie zatrudniony. Dla przykładu zadania stawiane przed nim w prostej firmie zajmującej się na przykład handlem będą o wiele prostsze, niż w przypadku potężnego przedsiębiorstwa zajmującego się importem oraz eksportem towarów.

Zarobki informatyków w Polsce w 2021 roku - opłacalny zawód?

Zarobki informatyków utrzymują się w bieżącym roku w Polsce na bardzo przyzwoitym poziomie. Trudno się temu dziwić - zdobycie takiego zawodu oraz co najważniejsze - szerokich umiejętności praktycznych w jego ramach to niejednokrotnie długie lata ciężkiej pracy. Jest to jednak bez dwóch zdań zajęcie przyszłości, a zainteresowanie usługami dobrych informatyków od lat jest ogromne. Na jakie pieniądze może liczyć początkujący adept informatyki w swojej pierwszej pracy?

Według serwisu wynagrodzenia.pl jest to kwota nieco powyżej średniej krajowej - 4670 zł brutto w skali kraju. Oczywiście w miarę wypracowywania przez informatyka doświadczenia zawodowego zarobki także ulegają poprawie. Przykładowo po przepracowaniu sześciu lat na stanowisku można liczyć na wzrost pensji do około 5080 zł. Różnice są natomiast uzależnione od regionu w którym podejmuje się pracę.

W metropoliach takich, jak na przykład Warszawa średnie zarobki dobrego, doświadczonego informatyka to około 7300 złotych. W mniejszych miastach natomiast mowa o kwocie z reguły nieprzekraczających 5000 złotych. Oczywiście statystyczny informatyk zarobi lepsze pieniądze w dużej firmie, która dysponuje o wiele większym budżetem, niż w małym przedsiębiorstwie dysponującym bardzo ograniczonymi finansami.

W przypadku zawodu informatyka płeć pracownika nie ma zbyt dużego wpływu na wysokość zarobków. Nie można jednak nie zauważyć ogromnej dysproporcji jeśli chodzi o ilość kobiet i mężczyzn podejmujących pracę na stanowiskach informatycznych. Aż 94% wakatów obejmują mężczyźni.

Ostatnimi czasy często można się spotkać z kampaniami medialnymi zachęcającymi kobiety do podejmowania studiów na kierunkach, które do niedawna uznawane były za typowo „męskie”. Być może za kilka, bądź kilkanaście lat, w obliczu postępującej cyfryzacji, wspomniane dysproporcje ulegną zniwelowaniu i kobiety będą podejmowały pracę w branży IT o wiele częściej, niż obecnie.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier