magazyn-firma

Praca na stanowisku informatyka to nie tylko fascynujące zajęcie, dzięki któremu można obcować z najnowszymi technologiami. To również niezłe zarobki - w zależności od zadań, jakie zostaną takiemu informatykowi przydzielone przez pracodawcę. Na jakie zarobki może liczyć informatyk w firmie w 2021 roku? Sprawdzamy!

Czym zajmuje się w firmie informatyk?

Jest to osoba, która odpowiada za prawidłową pracę komputerów w firmie oraz za ewentualne sprawne rozwiązywanie problemów z nimi. Jak się jednak okazuje, w nowoczesnym przedsiębiorstwie przed informatykami stawia się o wiele bardziej ambitne zadania, jak:

  • tworzenie i edycja stron www,
  • administracja systemami komputerowymi, magazynowymi,
  • naprawa bieżących usterek,
  • wspomaganie pracy innych informatyków,
  • konfiguracja sprzętu komputerowego i oprogramowania,
  • przygotowywanie regularnych raportów dla centrali,
  • nadzorowanie wymiany danych pomiędzy poszczególnymi komórkami przedsiębiorstwa,
  • sprawowanie pieczy nad bezpieczeństwem danych wymienianych pomiędzy poszczególnymi komputerami w firmie.

Oczywiście zadań może być o wiele więcej i tak naprawdę wiele zależy od tego, jakie oczekiwania ma wobec informatyka pracodawca. Kluczową kwestią może być także profil działalności firmy, w której informatyk zostanie zatrudniony. Dla przykładu zadania stawiane przed nim w prostej firmie zajmującej się na przykład handlem będą o wiele prostsze, niż w przypadku potężnego przedsiębiorstwa zajmującego się importem oraz eksportem towarów.

Zarobki informatyków w Polsce w 2021 roku - opłacalny zawód?

Zarobki informatyków utrzymują się w bieżącym roku w Polsce na bardzo przyzwoitym poziomie. Trudno się temu dziwić - zdobycie takiego zawodu oraz co najważniejsze - szerokich umiejętności praktycznych w jego ramach to niejednokrotnie długie lata ciężkiej pracy. Jest to jednak bez dwóch zdań zajęcie przyszłości, a zainteresowanie usługami dobrych informatyków od lat jest ogromne. Na jakie pieniądze może liczyć początkujący adept informatyki w swojej pierwszej pracy?

Według serwisu wynagrodzenia.pl jest to kwota nieco powyżej średniej krajowej - 4670 zł brutto w skali kraju. Oczywiście w miarę wypracowywania przez informatyka doświadczenia zawodowego zarobki także ulegają poprawie. Przykładowo po przepracowaniu sześciu lat na stanowisku można liczyć na wzrost pensji do około 5080 zł. Różnice są natomiast uzależnione od regionu w którym podejmuje się pracę.

W metropoliach takich, jak na przykład Warszawa średnie zarobki dobrego, doświadczonego informatyka to około 7300 złotych. W mniejszych miastach natomiast mowa o kwocie z reguły nieprzekraczających 5000 złotych. Oczywiście statystyczny informatyk zarobi lepsze pieniądze w dużej firmie, która dysponuje o wiele większym budżetem, niż w małym przedsiębiorstwie dysponującym bardzo ograniczonymi finansami.

W przypadku zawodu informatyka płeć pracownika nie ma zbyt dużego wpływu na wysokość zarobków. Nie można jednak nie zauważyć ogromnej dysproporcji jeśli chodzi o ilość kobiet i mężczyzn podejmujących pracę na stanowiskach informatycznych. Aż 94% wakatów obejmują mężczyźni.

Ostatnimi czasy często można się spotkać z kampaniami medialnymi zachęcającymi kobiety do podejmowania studiów na kierunkach, które do niedawna uznawane były za typowo „męskie”. Być może za kilka, bądź kilkanaście lat, w obliczu postępującej cyfryzacji, wspomniane dysproporcje ulegną zniwelowaniu i kobiety będą podejmowały pracę w branży IT o wiele częściej, niż obecnie.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier