magazyn-firma

Wielokrotnie przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapewniali, że wszystkie formularze podatkowych deklaracji będą dostępne on-line. Niestety, na obietnicach się skończyło. Brak PIT-36L to spore utrudnienie dla podatników rozliczających się liniowo.

Deklaracje on-line miały być, tymczasem nadal brak PIT-36L

PIT-36L to roczna deklaracja podatkowa przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem z pomocą podatku liniowego. Zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia, ale duża część podatników chciała to zrobić wcześniej. Aby przyspieszyć zwrot nadpłaty podatku.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Pandemia koronawirusa pokomplikowała sytuację przedsiębiorców na różnych polach, także tym finansowym. Dlatego chęć otrzymania pieniędzy wcześniej jest w pełni zrozumiała. Może dzięki temu udałoby się zachować parę miejsc pracy lub ocalić upadający biznes. Tak naprawdę pobudki, jakimi kieruje się podatnik nie mają żadnego znaczenia. Przedsiębiorca powinien móc rozliczyć się ze skarbówką wtedy kiedy ma na to ochotę, o ile nie przekroczy ostatecznego terminu jakim jest koniec kwietnia. Niestety osobom zobowiązanym do złożenia formularza PIT-36L państwo takiej możliwości nie zagwarantowało.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Rozliczenie ręczne obecnie jedyną możliwością

Ci, którzy nie mają cierpliwości i nie wierzą w zapewnienia ministerstwa mogą złożyć deklarację w wersji tradycyjnej. Czyli wypełnić formularz, wydrukować go i podpisane arkusze dostarczyć do właściwego Urzędu Skarbowego. Mogłoby się wydawać, że nic nie stoi na przeszkodzie, by tak właśnie zrobić. Jest jednak jeden drobny szkopuł. To rozwiązanie wcale nie przyspieszy zwrotu nadpłaconego podatku, a wręcz przeciwnie – wydłuży go.

Jak to możliwe? Otóż zgodnie postanowieniami ustawy o PIT, termin w którym zostanie zwrócony podatek uzależniony jest od dwóch czynników. Pierwszym jest data dokonania rozliczenia, co oznacza że im szybciej PIT zostanie złożony, tym szybciej nastąpi zwrot podatku. Niestety drugi czynnik to sposób złożenia deklaracji. Przepisy wskazują, że przy wersji elektronicznej czas zwrotu wyniesie maksymalnie 45 dni, podczas gdy skorzystanie z wersji tradycyjnej wydłuża wskazany okres do 90 dni. Z uwagi na powyższe księgowi radzą, by jeszcze chwilę wstrzymać się z ręcznym wypełnianiem PIT-36L.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek liniowy. Kto i kiedy na nim zyska

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od…
SLIM VAT 3
02 09 22

Co czwarty sprzedający nie wystawia prawidłowego paragonu. Będą kontrole skarbówki

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu – ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa. Zapowiada zatem kontrole skarbówki oraz namawia…
Kontrola skarbówki

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Rząd daleki od jej zniesienia

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Termin jej wygaszenia znów odkładany jest w czasie. Rząd zdecydował o jej przedłużeniu do…
do kiedy tarcza antyinflacyjna

Podatek minimalny do zamrażarki. Kolejna porażka Polskiego Ładu?

Podatek minimalny do zamrażarki i to co najmniej do 2024 roku – wynika z zapowiedzi rządu i resortu…
podatek minimalny
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier