magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Wielokrotnie przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapewniali, że wszystkie formularze podatkowych deklaracji będą dostępne on-line. Niestety, na obietnicach się skończyło. Brak PIT-36L to spore utrudnienie dla podatników rozliczających się liniowo.

Deklaracje on-line miały być, tymczasem nadal brak PIT-36L

PIT-36L to roczna deklaracja podatkowa przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem z pomocą podatku liniowego. Zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia, ale duża część podatników chciała to zrobić wcześniej. Aby przyspieszyć zwrot nadpłaty podatku.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Pandemia koronawirusa pokomplikowała sytuację przedsiębiorców na różnych polach, także tym finansowym. Dlatego chęć otrzymania pieniędzy wcześniej jest w pełni zrozumiała. Może dzięki temu udałoby się zachować parę miejsc pracy lub ocalić upadający biznes. Tak naprawdę pobudki, jakimi kieruje się podatnik nie mają żadnego znaczenia. Przedsiębiorca powinien móc rozliczyć się ze skarbówką wtedy kiedy ma na to ochotę, o ile nie przekroczy ostatecznego terminu jakim jest koniec kwietnia. Niestety osobom zobowiązanym do złożenia formularza PIT-36L państwo takiej możliwości nie zagwarantowało.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Rozliczenie ręczne obecnie jedyną możliwością

Ci, którzy nie mają cierpliwości i nie wierzą w zapewnienia ministerstwa mogą złożyć deklarację w wersji tradycyjnej. Czyli wypełnić formularz, wydrukować go i podpisane arkusze dostarczyć do właściwego Urzędu Skarbowego. Mogłoby się wydawać, że nic nie stoi na przeszkodzie, by tak właśnie zrobić. Jest jednak jeden drobny szkopuł. To rozwiązanie wcale nie przyspieszy zwrotu nadpłaconego podatku, a wręcz przeciwnie – wydłuży go.

Jak to możliwe? Otóż zgodnie postanowieniami ustawy o PIT, termin w którym zostanie zwrócony podatek uzależniony jest od dwóch czynników. Pierwszym jest data dokonania rozliczenia, co oznacza że im szybciej PIT zostanie złożony, tym szybciej nastąpi zwrot podatku. Niestety drugi czynnik to sposób złożenia deklaracji. Przepisy wskazują, że przy wersji elektronicznej czas zwrotu wyniesie maksymalnie 45 dni, podczas gdy skorzystanie z wersji tradycyjnej wydłuża wskazany okres do 90 dni. Z uwagi na powyższe księgowi radzą, by jeszcze chwilę wstrzymać się z ręcznym wypełnianiem PIT-36L.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek liniowy. Kto i kiedy na nim zyska

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe
24 10 22

E-Faktury i KSeF z ulepszeniami. Lepiej testować, niż się dać zaskoczyć

Wszystko wskazuje na to, że od 2024 roku, KSeF i e-Faktury i KSeF staną się codziennością WSZYSTKICH przedsiębiorców.…
E-faktury i KSeF

Podatek od spadków i darowizn 2022. Uwaga, są nowe limity!

Dostałeś spadek, a może przyjmiesz wkrótce darowiznę? Od 13 października 2022 roku obowiązują wyższe kwoty wolne. O czym…
podatek od spadków i darowizn 2022

Czym są grupy VAT? Nowość od 2023 r.

Grupy VAT to jeden z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju…
Grupa VAT
10 10 22

Odliczenie psa od podatku. Nie dla informatyka

Pies, który strzeże firmy, często znajduje się „na stanie” przedsiębiorstwa, a jego właściciel może odliczyć wszelkie koszty z…
odliczenie psa od podatku

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier