magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Krajowa Administracja Skarbowa działa coraz szybciej. Fiskus chwali się, że nadpłata PIT i VAT może wrócić do podatnika w ciągu kilku dni. Wszystko za sprawą automatyzacji, dzięki której błyskawicznie wróciły pieniądze do przeszło miliona podatników. Jak działa Auto-Zwrot?

Nadpłata PIT i VAT – ile trzeba czekać na zwrot

Wiele osób często zastanawiało się, jak to się dzieje, że w dobie wszechobecnej informatyzacji i błyskawicznych przelewów, czasem tak długo trzeba czekać na zwrot nadpłaconych podatków. Najwyraźniej fiskus odrobił lekcje. Nadpłata PIT i VAT może być szybciej zwrócona. Oczywiście w dalszym ciągu czasu zwrotu środków nie liczymy w godzinach. Jednak perspektywa kilku dni oczekiwania na przelew ze skarbówki, to i tak atrakcyjna perspektywa. Jak to się dzieje? Wyjaśniamy. Za wszystko odpowiada automatyzacja.

Auto Zwrot nadpłaty podatku

Pewną rewolucję w Krajowej Administracji Skarbowej możemy zawdzięczać procesowi automatyzacji zwrotów należnych podatnikom pieniędzy. Nie jest to jedynie marzenie, czy plan, ale realnie działające rozwiązanie. System „Auto Zwrot” odpowiada już za przeszło 1,1 wykonanych przelewów do podatników.

Jak wyjaśnia zastępczyni szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa, automatyzacja już w sposób zdecydowany skróciła czas, w jakim przekazywane są pieniądze na konto podatnika. Proces automatyzacji został przeprowadzony w ramach programu o mocno sloganowej (ale i bardzo obiecującej) nazwie „Klient w centrum uwagi KAS”. Służby fiskusa przyznają, że dzięki wprowadzonemu mechanizmowi obsługa prawidłowo przygotowanych dokumentów przebiega bez udziału pracowników. W znacznym stopniu ułatwia to pracę także w samych urzędach skarbowych. Klient zadowolony, urzędnik jeszcze bardziej.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek od nieruchomości, gdy firma zarejestrowana jest w mieszkaniu.

Auto Zwrot – jak to działa

Jest też zła informacja. Z dobrodziejstw „Auto zwrotu” nie skorzysta każdy. Proces automatyzacji obejmuje zwroty podatku od towarów i usług do kwoty 5 tysięcy złotych. Dokładnie ten sam prób ma zastosowanie w przypadku zwrotów nadpłat PIT-37 do kwoty 5 tys. złotych z zeznań złożonych za pośrednictwem znanej wielu podatnikom usługi Twój e-PIT.

Co na automatyzacji zyskują podatnicy

System Auto Zwrot skrócił czas obsługi deklaracji. Jak wspomnieliśmy, przyspieszył także zwrot podatku. W sposób oczywisty ma to wpływ na poprawę płynności finansowej u podatnika. Automatyczne zwroty to również ograniczenie kontaktów klienta z urzędem skarbowym, dzięki wykorzystaniu przez urząd posiadanych informacji i danych” – zachwala swoje innowacje Krajowa Administracja Skarbowa.

Jak wynika z oficjalnych statystyk, które można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Finansów oraz KAS, do dnia 18 marca 2022 roku w trybie automatycznym udało się zrealizować 1.030.085 nadpłat PIT oraz 105.907 zwrotów związanych z podatkiem VAT.

 

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier