magazyn-firma

Krajowa Administracja Skarbowa działa coraz szybciej. Fiskus chwali się, że nadpłata PIT i VAT może wrócić do podatnika w ciągu kilku dni. Wszystko za sprawą automatyzacji, dzięki której błyskawicznie wróciły pieniądze do przeszło miliona podatników. Jak działa Auto-Zwrot?

Nadpłata PIT i VAT – ile trzeba czekać na zwrot

Wiele osób często zastanawiało się, jak to się dzieje, że w dobie wszechobecnej informatyzacji i błyskawicznych przelewów, czasem tak długo trzeba czekać na zwrot nadpłaconych podatków. Najwyraźniej fiskus odrobił lekcje. Nadpłata PIT i VAT może być szybciej zwrócona. Oczywiście w dalszym ciągu czasu zwrotu środków nie liczymy w godzinach. Jednak perspektywa kilku dni oczekiwania na przelew ze skarbówki, to i tak atrakcyjna perspektywa. Jak to się dzieje? Wyjaśniamy. Za wszystko odpowiada automatyzacja.

Auto Zwrot nadpłaty podatku

Pewną rewolucję w Krajowej Administracji Skarbowej możemy zawdzięczać procesowi automatyzacji zwrotów należnych podatnikom pieniędzy. Nie jest to jedynie marzenie, czy plan, ale realnie działające rozwiązanie. System „Auto Zwrot” odpowiada już za przeszło 1,1 wykonanych przelewów do podatników.

Jak wyjaśnia zastępczyni szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa, automatyzacja już w sposób zdecydowany skróciła czas, w jakim przekazywane są pieniądze na konto podatnika. Proces automatyzacji został przeprowadzony w ramach programu o mocno sloganowej (ale i bardzo obiecującej) nazwie „Klient w centrum uwagi KAS”. Służby fiskusa przyznają, że dzięki wprowadzonemu mechanizmowi obsługa prawidłowo przygotowanych dokumentów przebiega bez udziału pracowników. W znacznym stopniu ułatwia to pracę także w samych urzędach skarbowych. Klient zadowolony, urzędnik jeszcze bardziej.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek od nieruchomości, gdy firma zarejestrowana jest w mieszkaniu.

Auto Zwrot – jak to działa

Jest też zła informacja. Z dobrodziejstw „Auto zwrotu” nie skorzysta każdy. Proces automatyzacji obejmuje zwroty podatku od towarów i usług do kwoty 5 tysięcy złotych. Dokładnie ten sam prób ma zastosowanie w przypadku zwrotów nadpłat PIT-37 do kwoty 5 tys. złotych z zeznań złożonych za pośrednictwem znanej wielu podatnikom usługi Twój e-PIT.

Co na automatyzacji zyskują podatnicy

System Auto Zwrot skrócił czas obsługi deklaracji. Jak wspomnieliśmy, przyspieszył także zwrot podatku. W sposób oczywisty ma to wpływ na poprawę płynności finansowej u podatnika. Automatyczne zwroty to również ograniczenie kontaktów klienta z urzędem skarbowym, dzięki wykorzystaniu przez urząd posiadanych informacji i danych” – zachwala swoje innowacje Krajowa Administracja Skarbowa.

Jak wynika z oficjalnych statystyk, które można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Finansów oraz KAS, do dnia 18 marca 2022 roku w trybie automatycznym udało się zrealizować 1.030.085 nadpłat PIT oraz 105.907 zwrotów związanych z podatkiem VAT.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier