magazyn-firma
2 min. czytania

Najpopularniejsze kierunków studiów 2022/2023

Najpopularniejsze kierunki studiów
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
27 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów w roku akademickim 2022/2023? Możemy być już pewni, że na rynek pracy za pięć lat wkroczą dziesiątki tysięcy nowych informatyków, psychologów oraz absolwentów zarządzania. Jak to wygląda w liczbach?

Najpopularniejsze kierunków studiów – trend utrzymany

Ministerstwo Edukacji i Nauki, tradycyjnie na koniec października przygotowało podsumowanie rekrutacji na studia na rozpoczęty niedawno rok akademicki. Zaskoczeń nie ma. Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów?

Najpopularniejszym kierunkiem na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczny zgłoszeń jest informatyka. Naukę na tym kierunku rozpoczęło 44.163 studentów. Na drugim miejscu znalazła się psychologia (40.624 studentów). Podium zamyka zarządzanie z wynikiem 36.532 nowych studentów.

Przybędzie prawników i lekarzy

Poza pierwszą trójką znalazło się prawo. Studia na tym kierunku rozpoczęło 22.066 osób. Piąte miejsce zajmuje kierunek lekarski. To 21.017 studentów z wyłączeniem danych uczelni medycznych, nad którymi nadzór prowadzi resort zdrowia.

Kogo przybędzie na rynku pracy

Poza wymienioną pierwszą piątką najpopularniejszych kierunków, ale nadal w czołówce znajdziemy: ekonomię, budownictwo, finanse i rachunkowość, filologię angielską oraz logistykę.

Najbardziej oblegane kierunki studiów w rekrutacji

Co ciekawe, większość wymienionych kierunków, nie znalazło się w rankingu najbardziej obleganych kierunków, czyli takich, w których o indeks walczy największa liczba studentów. I tak na pierwszym miejscu po raz kolejny znalazła się koreanistyka (25,4 kandydatów na jedno miejsce). Wynika to m.in. z ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży kulturą koreańską, na fali zjawiska K-popu.

Drugie miejsce zajęła informatyka społeczna (24,8). Trzecie miejsce, bardzo podobne do lidera tego zestawienia to „orientalistyka-koreanistyka” z wynikiem 24 kandydatów na jedno miejsce. Poza podium, choć nadal w czołówce znajdziemy zielone technologie (22) oraz… uwaga: filologię koreańską (17,7).

Na dalszych pozycjach znalazły się następujące kierunki: informatyka i systemy inteligentne, inżynieria internetu rzeczy (IoT), zarządzanie i prawo w biznesie, komunikacja wizerunkowa, sztuczna inteligencja (AI), a także mechanika i projektowanie maszyn.

 

To Cię zainteresuje

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika

Brak umowy PPK? Możesz dostać wezwanie, a potem KARĘ!

Brak umowy PPK? Spodziewaj się wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Co to dla Ciebie oznacza? Co może…
Braku umowy PPK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier