magazyn-firma
2 min. czytania

Narodowy Spis Powszechny. Dlaczego udział w nim jest obowiązkowy

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Już 1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, czyli największe statystyczne przedsięwzięcie w Polsce. Udział w spisie to obowiązek, za którego niedopełnienie grozi kara.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Jak wziąć udział w spisie

Za przeprowadzenie Narodowego Spisu Powszechnego odpowiada Główny Urząd Statystyczny, ale nie jest to wymysł tego podmiotu, a ustawowy obowiązek. Zarówno prawo krajowe, jak i przepisy unijne zobowiązują odpowiednie jednostki i władze państw członkowskich do ewidencjonowania ludności. A także zbierania informacji o społeczeństwie do celów statystycznych. Wyniki są następnie analizowane i na ich podstawie projektuje się przyszłe rozwiązania, tak by spełniały oczekiwania i potrzeby mieszkańców.

CZYTAJ TAKŻE: Także przedsiębiorca może przekazać 1 proc. na OPP

Narodowy Spis Powszechny będzie źródłem informacji na temat osób zamieszkujących terytorium Polski. Udział w nim jest obowiązkowy. Dzięki nowoczesnej technologii, a także z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, tegoroczny spis przeprowadzony będzie zdalnie. Każdy mieszkaniec Polski powinien wziąć w nim udział. Jak wynika z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. dane dotyczące osób nieobecnych i osób małoletnich przekazują osoby pełnoletnie wspólnie z nimi zamieszkałe.

W terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku powinieneś wziąć udział w samospisie internetowym. Tylko w wyjątkowych przypadkach spis przeprowadzony będzie przy użyciu połączenia telefonicznego lub bezpośredniej wizyty. Wtedy wpisania danych do systemu dokona rachmistrz spisowy.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy trzeba zrobić remanent początkowy

Jakie pytania zawiera Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Zadaniem spisu jest zebranie jak największej ilości danych na temat mieszkańców. Dlatego pytania w spisie są przekrojowe i dotyczą wielu dziedzin, od wyznawanej religii, poprzez wykształcenie, sposób zarabiania na życie, sytuację rodzinną, aż do warunków mieszkaniowych. Jak zaznacza GUS: „formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie”. Jest więc bardzo możliwe, że poszczególne osoby otrzymają inną treść i inną liczbę pytań. Nie ma więc sensu porównywanie ze znajomymi.

Lista pytań została udostępniona w internecie.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Kara za odmowę udziału spisie

Wraz ze wzrostem informacji na temat konieczności wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, pojawia się coraz więcej głosów krytykujących samą ideę spisu. Przeciwnicy wspominają o wykradaniu danych, błędnym przygotowaniu formularzy, sugerowaniu odpowiedzi. Wszystkim tym rewelacjom jak informuje serwis money.pl zaprzeczył dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Fakt jednak jest taki, że udział w spisie jest obowiązkowy. A za niedopełnienie tej powinności grozi kara grzywny. I to niemała, bo wynosząca do 5 tys. zł.

To Cię zainteresuje

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier