magazyn-firma
2 min. czytania

Narodowy Spis Powszechny. Dlaczego udział w nim jest obowiązkowy

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 03 21

Już 1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, czyli największe statystyczne przedsięwzięcie w Polsce. Udział w spisie to obowiązek, za którego niedopełnienie grozi kara.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Jak wziąć udział w spisie

Za przeprowadzenie Narodowego Spisu Powszechnego odpowiada Główny Urząd Statystyczny, ale nie jest to wymysł tego podmiotu, a ustawowy obowiązek. Zarówno prawo krajowe, jak i przepisy unijne zobowiązują odpowiednie jednostki i władze państw członkowskich do ewidencjonowania ludności. A także zbierania informacji o społeczeństwie do celów statystycznych. Wyniki są następnie analizowane i na ich podstawie projektuje się przyszłe rozwiązania, tak by spełniały oczekiwania i potrzeby mieszkańców.

CZYTAJ TAKŻE: Także przedsiębiorca może przekazać 1 proc. na OPP

Narodowy Spis Powszechny będzie źródłem informacji na temat osób zamieszkujących terytorium Polski. Udział w nim jest obowiązkowy. Dzięki nowoczesnej technologii, a także z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, tegoroczny spis przeprowadzony będzie zdalnie. Każdy mieszkaniec Polski powinien wziąć w nim udział. Jak wynika z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. dane dotyczące osób nieobecnych i osób małoletnich przekazują osoby pełnoletnie wspólnie z nimi zamieszkałe.

W terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku powinieneś wziąć udział w samospisie internetowym. Tylko w wyjątkowych przypadkach spis przeprowadzony będzie przy użyciu połączenia telefonicznego lub bezpośredniej wizyty. Wtedy wpisania danych do systemu dokona rachmistrz spisowy.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy trzeba zrobić remanent początkowy

Jakie pytania zawiera Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Zadaniem spisu jest zebranie jak największej ilości danych na temat mieszkańców. Dlatego pytania w spisie są przekrojowe i dotyczą wielu dziedzin, od wyznawanej religii, poprzez wykształcenie, sposób zarabiania na życie, sytuację rodzinną, aż do warunków mieszkaniowych. Jak zaznacza GUS: „formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie”. Jest więc bardzo możliwe, że poszczególne osoby otrzymają inną treść i inną liczbę pytań. Nie ma więc sensu porównywanie ze znajomymi.

Lista pytań została udostępniona w internecie.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Kara za odmowę udziału spisie

Wraz ze wzrostem informacji na temat konieczności wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, pojawia się coraz więcej głosów krytykujących samą ideę spisu. Przeciwnicy wspominają o wykradaniu danych, błędnym przygotowaniu formularzy, sugerowaniu odpowiedzi. Wszystkim tym rewelacjom jak informuje serwis money.pl zaprzeczył dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Fakt jednak jest taki, że udział w spisie jest obowiązkowy. A za niedopełnienie tej powinności grozi kara grzywny. I to niemała, bo wynosząca do 5 tys. zł.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Domy powyżej 70 m2 zabudowy bez pozwolenia? Szykuje się budowlana i prawna rewolucja

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były…
domy powyżej 70 m2

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier