magazyn-firma
3 min. czytania

NAS czy pliki w chmurze? Co wybrać do małej firmy?

pliki w chmurze
Autor
redakcja
Opublikowano
12 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pliki w chmurze i usługi dysku w chmurze rozwijają się bardzo dynamicznie. Są jednak firmy, które budują „własną” chmurę dostępną z dowolnego miejsca na świecie, opartą na technologii NAS. Co wybrać do małej firmy?

Pliki w chmurze. Co to jest NAS?

Pliki w chmurze to termin zyskujący popularność. Na początek wyjaśnijmy czym jest NAS. Najprościej definiowany jest jako prywatna chmura, dostępna z dowolnego miejsca na ziemi. Skrót wywodzi się od angielskiego „Network Attached Storage”. To technologia, która umożliwia udostępnienie zasobów pamięci dyskowych za pomocą internetu. W praktyce małej firmy, może być to niewielka „skrzynka” mniejsza od komputera stacjonarnego, w której pracują dyski.

Dla bezpieczeństwa mogą być to np. dwa identyczne nośniki, które pracują w trybie „lustrzanym”. W razie awarii jednego, pliki są zapisane  też na drugim. Zatem  dane fizycznie nie są gromadzone na serwerze gdzieś za oceanem, lub w bliżej nieokreślonej lokalizacji, ale we własnym biurze.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli wyjedziemy na wczasy do Australii, albo w delegację do Niemiec, możemy połączyć się z naszymi dyskami przez internet. Dokładnie tak samo jak w przypadku pamięci chmurowej u zewnętrznego dostawcy usługi.

Kiedy NAS ma przewagę nad pamięcią w chmurze?

Jeśli pracujemy na dużych plikach np. wideo, fotografiach, zaawansowanej grafice i zależy nam przede wszystkim na backupie danych, NAS ma przewagę nad chmurą. Możemy zbudować naprawdę duży magazyn, nawet kilka TB płacąc raz i pozbywając się miesięcznych, czy rocznych opłat na rzecz zewnętrznego usługodawcy, który sprzedaje nam miejsce na swoich serwerach.

Jeśli jednak w naszym biznesie używamy niewielkich plików – dokumentów, arkuszy, baz danych – chmura może okazać się lepszym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli jesteśmy bardzo mobilni i zależy nam na prostym, szybkim i sprawdzonym dostępie do plików.

Pliki w chmurze i NAS - koszty

Jak wspomnieliśmy, w przypadku NAS płacimy zasadniczo raz, na zakup niezbędnego sprzętu. Do tego powinniśmy doliczyć kilkadziesiąt złotych za energię elektryczną. Urządzenie, aby spełniało swoją rolę, musi pracować non-stop. Zakup dobrego urządzenia NAS z dyskami o pojemności 1-2 TB to koszt od 1200 zł w górę. Optymalne rozwiązania dobrych firm przekraczają 2000 zł. Można poszukać także „używki”, co nie jest najgorszym wyborem. Są i tacy, którzy budują własny serwer na bazie starego komputera stacjonarnego, co jednak wymaga czasu i wiedzy.

W przypadku chmury u zewnętrznego usługodawcy płacimy abonament miesięczny lub roczny. Np. 2TB w iCloud kosztują nas 39,99 PLN miesięcznie, czyli niecałe 480 zł rocznie. Z kolei w usłudze Microsoftu za 1TB rocznie zapłacimy 299,99 rocznie w ramach usługi 365 Professional.

To tylko przykłady. Podobnych usług jest wiele. Generalnie jednak zaprezentowane widełki cenowe +/- 50% można znaleźć w przeróżnych miejscach – nie tylko u technologicznych gigantów.

Jeśli potrzebujemy na pliki w chmurze mniej miejsca, zapłacimy mniej, np. kilkanaście złotych miesięcznie za 200 GB.

Czy NAS się zwraca?

Patrząc na powyższe, można spodziewać się, że „kiedyś” NAS się zwróci. Nie będzie to jednak perspektywa jednego czy dwóch lat. Z pewnością w przypadku bardzo dużych przestrzeni dyskowych wymaganych przez nasz biznes, własna chmura będzie bardziej opłacalna i bardziej praktyczna. Z drugiej jednak strony, usługi chmurowe oferowane przez zewnętrzne podmioty są po pierwsze – proste w konfiguracji, po drugie działają natychmiast po ich aktywacji. W przypadku NAS, trzeba się trochę pobawić i stracić trochę czasu. Jeśli zestawienie takiego rozwiązania zlecimy zewnętrznemu specjaliście IT, musimy doliczyć także koszty jego pracy, a to oddala nam perspektywę szybkiego zwrotu z popełnionej inwestycji.

To Cię zainteresuje

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Padł PUESC i e-Zamówienia. Dwa ważne systemy dla przedsiębiorców nie działają

Cyfryzacja ma wiele plusów. Jednak kiedy pojawia się awaria, robi się stresująco. Tak było w poniedziałek (7.11) kiedy…
Padł PUESC

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier