magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Czujesz, że to najlepszy moment, by wejść w świat biznesu? Sprawdź czy spełniasz warunki uprawniające do ubiegania się o pieniądze z UP na działalność gospodarczą. Bezzwrotne dofinansowanie to duże ułatwienie na start.

Twoje miejsce pracy zostało zlikwidowane z powodu pandemii koronawirusa? A może nie dogadujesz się z pracodawcą i myślisz o „pracy na swoim”? Otwarcie własnej działalności to dobre rozwiązanie, o ile masz dobry pomysł i konkretny plan działania. Odwiedź właściwy ze względu na miejsce zamieszkania Powiatowy Urząd Pracy i zapytaj o dopłaty do działalności gospodarczej.

Pieniądze z UP na działalność gospodarczą tylko dla bezrobotnych

Do otrzymania wsparcia w wysokości nawet 30 tys. zł niezbędne jest posiadanie statusu bezrobotnego, czyli pozostawanie bez zatrudnienia i potwierdzenie tego faktu przez rejestrację w Urzędzie Pracy. Pieniądze z UP na rozpoczęcie działalności są jednym z kilku sposobów państwa na aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Sama rejestracja wiąże się z nieco uciążliwą papierologią ale 30 tys. zł „piechotą nie chodzi”. Prawo do starania się o dotację mają także: absolwenci Centrum Integracji Społecznej Klubu Integracji Społecznej oraz niepracujący opiekunowie osób niepełnosprawnych, o ile nie pobierają świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego.

CZYTAJ TAKŻE: Ile wynoszą składki ZUS w 2021 roku? To pewne, zapłacisz więcej

Ubiegający się nie może studiować dziennie oraz posiadać wyroku o przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu (w terminie 2 lat od złożenia wniosku). Co ważne, dofinansowanie można dostać tylko raz. Jeśli w przeszłości otrzymałeś omawianą pomoc finansową, nie możesz ubiegać się o nią ponownie. Nawet jeśli ją otrzymasz, trzeba będzie ją zwrócić, gdy prawda wyjdzie na jaw.

Poszczególne urzędy pracy ustalają w wewnętrznych regulaminach szczegółowe warunki kwalifikacji beneficjentów i wypłaty środków. Jednym z nich jest zakaz prowadzenia innej działalności we wskazanym przez UP terminie przed złożeniem wniosku (minimum 12 miesięcy). Po drugie, dyskwalifikujący starającego się będzie fakt odmówienia przyjęcia oferowanego przez konsultanta UP zatrudnienia lub stażu (we wskazanym przez jednostkę terminie).

CZYTAJ TAKŻE: Czy zawieszenie działalności gospodarczej się opłaca?

Ile wynosi dotacja

Ostateczna kwota jaką z Urzędu Pracy może otrzymać startujący przedsiębiorca, ustalana jest indywidualnie przez konkretną jednostkę. Pracownicy UP racjonalnie dzielą środki uzyskane z budżetu na ten cel. Przepisy mówią jedynie, że wsparcie nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Co oznacza, że w 2021 roku będzie można otrzymać nawet 32 712 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu

Wniosek i umowa na pieniądze z UP na działalność gospodarczą

Aby otrzymać pieniądze należy we właściwym powiatowym Urzędzie Pracy złożyć wniosek o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Warto śledzić stronę internetową urzędu, aby wiedzieć w jakich terminach trwają nabory. Wniosek składa się na urzędowym formularzu, w którym należy przedstawić: szczegółowy opis działalności, wnioskowaną kwotę z rozbiciem na poszczególne elementy i wskazaniem źródeł finansowania, kalkulację kosztów oraz deklarację co do zabezpieczenia zwrotu dopłaty (gdyby zaszła taka potrzeba).

Bardzo ważnym elementem jest biznesplan, który pozwoli urzędnikom na zapoznanie się z twoimi planami. Po złożeniu wniosku, przechodzi on formalną i merytoryczną kontrolę. Procedura weryfikacji trwa do 30 dniu. Gdy ta będzie korzystna, dostaniesz odpowiedź pozytywną i zostaniesz zaproszony do podpisania umowy ze starostą. Po otrzymaniu pieniędzy należy założyć działalności i w terminie 30 dni rozdysponować środki zgodnie z deklaracją. Ponadto przedsiębiorca , który otrzymał pieniądze musi prowadzić założoną działalność przez minimum 12 miesięcy oraz niepodejmować w tym czasie zatrudnienia. W przeciwnym razie grozi odebranie dofinansowania.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier