magazyn-firma
2 min. czytania

Nie każdy przedsiębiorca odliczy ulgę na dziecko

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
22 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Bycie rodzicem i prowadzenie własnego biznesu jest trudne, ale nie niemożliwe. Ci, którzy mają dzieci wiedzą, że wydatki związane z posiadaniem potomstwa nigdy się nie kończą. Niestety, tylko rozliczający się na zasadach ogólnych przedsiębiorca odliczy ulgę na dziecko.

Przed wyborem formy opodatkowania warto się dobrze zastanowić i przede wszystkim szczegółowo przeliczyć wszystkie możliwości. Jak widać decyzja będzie miała konsekwencje także podczas rozliczania ulg.

Który przedsiębiorca odliczy ulgę na dziecko

Osoby pracujące na własną rękę w chwili otwarcia działalności gospodarczej wybierają jedną z czterech dostępnych form opodatkowania. O podstawowych różnicach pomiędzy: kartą podatkową, podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym, rozliczaniem się na zasadach ogólnych pisaliśmy w tym artykule: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Teraz skupimy się na możliwości korzystania z ulgi na dziecko. Przepisy przyznają przywilej comiesięcznego odliczenia kwoty 92,67 zł tylko tym z przedsiębiorców, którzy zadeklarowali rozliczenie na zasadach ogólnych (tzw. skala podatkowa). Pozostałe formy opodatkowania zostały wykluczone. Jeżeli więc wypełniasz inny formularz niż PIT-36 ulga na dziecko nie jest dla ciebie.

Chyba, że co prawda jesteś opodatkowany podatkiem liniowym lub w formie ryczałtu, ale poza tym osiągasz też inne dochody opodatkowane na zasadach ogólnych i z uwagi na ten fakt musisz złożyć PIT-37. Za każdym razem informację o dziecku składa się z wykorzystaniem załącznika PIT/O.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania

Wskazana wyżej kwota podlega odliczeniu od podatku dochodowego zmniejszonego o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Co ważne, do skorzystania z ulgi uprawieni są oboje rodzice. Jeśli sprawujecie władzę rodzicielską wspólne ustalcie w jaki sposób dzielicie się ulgą.

Wiek dziecka a ulga

Prawo do wykorzystania ulgi uzależnione jest od wieku dziecka. I tak ze zwolnienia może skorzystać rodzic będący przedsiębiorcą, o ile w czasie ujętym w rozliczeniu: wykonywał władzę rodzicielską, był opiekunem prawnym mieszkającego z nim potomstwa lub sprawował rolę rodziny zastępczej na mocy orzeczenia sądu. Utrata władzy rodzicielskiej jest jednoznaczna z utratą prawa do ulgi.

CZYTAJ TAKŻE: Ulga na wczasy dla samozatrudnionych. To byłaby bajka

Niniejsze warunki dotyczą dzieci małoletnich. Względem podopiecznych, którzy ukończyli już 18 lat wykorzystanie ulgi na dziecko jest dopuszczalne tylko gdy: pobierali zasiłek pielęgnacyjny albo rentę socjalną. Bez względu na wiek. Drugi przypadek dotyczy osób kontynuujących edukację, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 25 roku życia. Chyba, że dochód tego dziecka w roku podatkowym przekroczył 3089 zł lub jako osoba pełnoletnia   wstąpił w związek małżeński.

CZYTAJ TAKŻE: Kogo uratuje ulga na złe długi

Ile wynosi ulga na dziecko

Tak jak napisaliśmy wyżej ulga na dziecko wynosi 92,67 zł miesięcznie. Ale im więcej dzieci, tym prawo do odliczenia wzrasta. 92,76 zł to kwota odliczenia za pierwsze i drugie dziecko. Przy trzecim suma ta osiąga 166,67 zł, a przy czwartym i każdym kolejnym nawet 225 zł.

Poza liczbą potomstwa, istotną przy wyliczeniach kwestią jest także fakt pozostawania rodzica w związku małżeńskim. Prawo do odliczenia kwoty podanej wyżej mają: przedsiębiorcy pozostający w związku małżeńskim, których dochody roczne nie przekroczyły 112 000 zł. A także przedsiębiorcy single, których dochód roczny nie był wyższy niż 56 000 zł.

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier