Z tego artykułu dowiesz się:

Pękła psychologiczna bariera. Przeciętne wynagrodzenie przebiło poziom 6000 złotych brutto. W listopadzie wyniosło 6022,49 zł. To prawie 1/10 więcej niż rok temu o tej samej porze. Pracodawcy przyznają: tam gdzie nie ma podwyżki, trudno jest utrzymać pracowników

Tam, gdzie nie ma podwyżki, ludzie odchodzą

Niedawno w Magazynie Firma napisaliśmy, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy podwyżkę otrzymało tylko 14% pracowników. Głównie mężczyzn. Co zresztą? Rośnie grupa tych, którym nie w głowie zagryzanie zębów i zaciskanie pasa. Tam, gdzie nie ma podwyżki, ludzie odchodzą. Korzystają z konkurencyjnej sytuacji na rynku zatrudnienia i… zmieniają pracę.

Nie jest to tylko teza i teoretyzowanie. Sami pracodawcy, a nawet poważne organizacje ich zrzeszające przyznają:

Pracownicy coraz częściej, wskazując na mniejszą siłę nabywczą otrzymywanego wynagrodzenia, zgłaszają się po podwyżki do pracodawców. Z uwagi na fakt, iż obecnie zmiana pracy jest stosunkowo łatwa. W razie niepowodzenia negocjacji decydują się zmienić pracodawcę” – mówi Monika Fedorczuk, ekspertka rynku pracy z Konfederacji Lewiatan.

Prawda jest jednak taka, że niektórzy pracownicy, którzy w swojej karierze odeszli od szefa z odmowną odpowiedzią, już nawet o nic nie pytają i o nic nie proszą. Po prostu odchodzą.

Gdy nie ma podwyżki, są problemy

Faktycznie. Obok rosnących cen surowców, energii, paliw dochodzi jeszcze jeden inflacjogenny impuls – presja płacowa. Dodajmy, o bezprecedensowej skali. Obserwujemy niespotykaną dotychczas dynamikę wzrostu wynagrodzeń będącą efektem presji płacowej w następstwie inflacji, która obniża realną wartość wynagrodzeń oraz niedoboru pracowników na rynku pracy” – mówi Fedorczuk. Czy mamy zatem do czynienia z zapętloną inflacyjną pułapką? I owszem.

Nie ma podwyżki? Jest większa rotacja

Jak przyznaje w rozmowie z Magazynem Firma jeden z przedsiębiorców z firmy zajmującej się instalacjami, zrezygnował już z kosztownych szkoleń dla pracowników. „Nie będę wychowywał kadry konkurencji, która lepiej płaci” – przyznaje. W ciągu ostatnich 6 miesięcy w dziewięcioosobowej załodze wymieniło się sześciu pracowników. „Tylko jeden wyjechał za granicę, reszta poszła do konkurencji. Nawet dokładnie wiem gdzie” – mówi z pewną bezradnością w głosie.

Rotacja pracowników w opinii ekspertów


Oczywiście, poziom rotacji jest różny w zależności od branży i regionu Polski. Podawana przez GUS wartość przeciętnego wynagrodzenia dotyczy przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 9 pracowników, nie obejmuje więc około 10 mln pracujących. Mając na uwadze wyniki wcześniejszych badań należy mieć na uwadze, że w mikrofirmach wynagrodzenia są znacznie niższe” – mówi Monika Fedorczuk.

Zatrudnienie w Polsce rośnie

Wczytując się w oficjalne dane GUS, dowiadujemy się, że w listopadzie 2021 roku przedsiębiorstwa zatrudniały 6,4 mln osób. To wynik o 0,2% lepszy niż w październiku i o 0,7% niż w  listopadzie 2020 roku. Eksperci zauważają jednak, że to ciągle nieco mniej, niż przed wybuchem pandemii.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier