magazyn-firma

Doprowadzeni do granic wytrzymałości właściciele firm deklarują otwieranie biznesów. W odpowiedzi rząd szykuje zmasowane kontrole dla zbuntowanych przedsiębiorców. Audyt przeprowadzi nie tylko Sanepid, ale także: US czy strażacy.

W związku z utrzymującymi się od dawna obostrzeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa, coraz więcej firm traci płynność finansową. Długi rosną z dnia na dzień, a państwowa pomoc nawet jeśli jest, to nie można jej nazwać wystarczającą. Przedsiębiorcy mówią dość i wbrew zaleceniom otwierają działalność.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza Finansowa PFR 2.0 nie dla zbuntowanych przedsiębiorców?

Obywatele popierają przedsiębiorców

Coraz więcej barów i restauracji bierze udział w akcji #OtwieraMy , członkowie Polskiej Federacji Fitness zapowiadają wznowienie funkcjonowania siłowni od 1 lutego. Także coraz więcej hotelarzy rozważa otwarcie dla gości. Co ważne, bunt przedsiębiorców cieszy się poparciem społeczeństwa. Z badania przeprowadzonego przez PMR w styczniu 2021 roku aż 45% Polaków potwierdziło poparcie dla protestujących przedsiębiorców.

Sądy stają za protestującymi

Codziennie spływają do mediów informacje o kolejnych wyrokach sądów, które uznają nakładane na przedsiębiorców przez Sanepid kary za bezpodstawne i nakazują zwrot pieniędzy. Z rozstrzygnięć wynika, że zakazy i ograniczenia wprowadzono nieprawidłowo. Rozporządzenie znajduje się za nisko w hierarchii aktów prawnych. Ograniczenie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej powinno nastąpić przy użyciu ustawy. Tak się jednak nie stało. Oznacza to, że rozporządzenie, na które powołują się pracownicy Sanepidu nie może być podstawą do nakładania kar finansowych za nieprzestrzeganie obostrzeń.

CZYTAJ TAKŻE: Mandaty dla przedsiębiorców. GIS: Nie chcę ale muszę

Rząd szykuje kontrole dla zbuntowanych przedsiębiorców

Jak informuje portal rmf24.pl odpowiedzią na działania podejmowane przez właścicieli firm mają być zmasowane kontrole. Przeprowadzane nie tylko przez pracowników sanepidu i obejmujące nie tylko przestrzeganie rządowych obostrzeń. Szczegóły ustalone zostały podobno podczas narady w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zbuntowani przedsiębiorcy muszą przygotować się ze strony Sanepidu na wnikliwą kontrolę stanu czystości. Ze strony Straży Pożarnej będzie to sprawdzenie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, w tym stanu gaśnic. Z kolei Urzędy Skarbowe mają prześledzić dokumentację.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier