magazyn-firma
2 min. czytania

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

Nieodpłatna praca na próbę
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
28 11 22
Z tego artykułu dowiesz się:

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być on wstępem do dłuższej współpracy i podpisania umowy. Trzeba jednak wiedzieć, że niedopłata praca na próbę nie jest rozwiązaniem, które mieści się w przepisach prawa pracy. Ba, może być nawet ich poważnym naruszeniem i wiązać się potężną karą! Jaką? Sam zobacz.

Nieodpłatna praca na próbę

Nieodpłatna praca na próbę ostatnio stała się przedmiotem dość szerokiej analizy na portalu służb zatrudnienia zielonalinia.gov.pl. Specjaliści od prawa pracy przyznają, że zdarzają się sytuacje, w których pracodawcy proponują potencjalnym pracownikom dni próbne, które poprzedzają zatrudnienie danej osoby. Są opinie, że tego typu praktyki zdarzają się coraz częściej. Trzeba pamiętać o tym, że polskie prawo zna określenie „umowy o pracę na okres próbny”. Jednak jej definicja nie ma nic wspólnego z „castingiem”, czy nieodpłatnym dniem, w trakcie którego ma szansę wykazać się swoimi umiejętnościami w trakcie konkretnych zadań!

Kiedy umowa o pracę na okres próbny?

Jedyną prawną drogą sprawdzenia kwalifikacji osoby, która ma szansę na dłużej pozostać w firmie, jest podpisanie z nią umowy o pracę na okres próbny. Czemu ona służy? Z jednej strony pozwala pracownikowi zapoznać się z warunkami pracy w danym zakładzie. Z drugiej strony pozwala na to, by sam przekonał się, czy da sobie radę na danym stanowisku.

My jako przedsiębiorcy mamy szansę przyjrzeć się danej osobie i zweryfikować, czy wszystkie informacje o umiejętnościach, jakie znalazły się w CV, mają zastosowanie w codziennej praktyce i życiu firmy.

Jak wygląda umowa o pracę na okres próbny?

Zgodnie z przepisami taka umowa powinna mieć formę pisemną. Może być zawarta na czas do trzech miesięcy. Dodajmy, jest to nieprzekraczalny limit. Należy w niej zawrzeć takie informacje jak: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie, wymiar czasu, termin rozpoczęcia etc.

Kiedy umowa na czas próbny może zostać wypowiedziana

Dodajmy, że taka umowa, zawarta np. na 3 miesiące, nie oznacza, że taki pracownik musi przepracować u nas przez pełny kwartał. Jak czytamy na portalu zielonalinia.gov.pl, może być wypowiedziana zarówno przez pracodawcę jak i pracownika. Dodajmy, z zachowaniem odpowiedniego i… dość krótkiego okresu wypowiedzenia.

Jeśli okres próbny nie przekracza dwóch tygodni, wówczas okres wypowiedzenia wynosi 3 dni. W przypadku zawarcia takiej umowy na czas pow. 2 tygodni – wypowiedzenie wynosi tydzień. Jedynie w przypadku, w którym okres próbny wynosi 3 miesiące, mówimy o dwutygodniowym wypowiedzeniu.

Nieodpłatna praca - kara

Zapomnijmy jednak o tym, by organizować próbne dni, czy dyżury, by sprawdzić kwalifikacje pracownika, bez wcześniejszej umowy o pracę. Polskie prawo w żadnym wypadku nie dopuszcza takiego rozwiązania. Nieodpłatna praca jest naruszeniem artykułu 22 §1 Kodeksu pracy, który definiuje nawiązanie stosunku pracy. To także złamanie art. 84 Kp., które uniemożliwia zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia.

Dodatkowo możemy mówić o złamaniu przepisów w związku z obowiązkiem przeszkolenia w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BHP).

W związku z powyższym pracodawca, który nie potwierdził na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę, przed dopuszczeniem do wykonywania obowiązków podlega karze grzywny, której dolna granica wynosi 1000 zł, a górna… aż 30.000 zł. 

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier