magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Nowe święto narodowe – czy w grudniu będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Wprowadzenie nowego święta narodowego, przypadającego 27 grudnia jest niemal pewne. Senat jednogłośnie poparł wprowadzenie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy w związku z tym mamy szansę na dodatkowy dzień wolny od pracy?

27 grudnia - Dzień wolny od pracy?

Umiejscowienie przyszłego święta narodowego w kalendarzu jest idealne. Ma przypadać 27 grudnia, czyli zaraz po świętach Bożego Narodzenia, co sprawia, że koniec grudnia mógłby być świetną okazją na długi świąteczno-noworoczny weekend i dodatkowy dzień wolny pod pracy. Tego dnia i tak wielu pracowników bierze wolne, a firmy zwalniają nieco tempo.

Z drugiej jednak strony wszyscy mamy w pamięci ogromne emocje i głosy ekonomistów, przed wprowadzeniem święta Trzech Króli (06.01), kiedy wskazywano na potencjalne straty dla polskiej gospodarki oraz przestoje w firmach. Czy w tych okolicznościach stać nas na dodatkowy dzień wolny od pracy?

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład od 2023 roku? Senatorowie są za!

Święto Powstania Wielkopolskiego – czy będzie dzień wolny od pracy?

Dla osób, które liczą na dłuższe świętowanie w grudniu mamy złą informację. Ustawa, którą 1 października przegłosowali posłowie, a pod koniec miesiąca senatorowie, nie przewiduje, że dzień ten będzie wolny od pracy. Swego czasu głos w tej sprawie zabrał także prezydent RP Andrzej Duda, który jest inicjatorem wprowadzenia nowego święta. W jednym z wywiadów dla Głosu Wielkopolski przyznał, że trudno byłoby taką inicjatywę forsować w parlamencie. Odniósł się przy tym do „pracowitych i zorganizowanych Wielkopolan”, od których trudno spodziewać się, że domagaliby się kolejnego dnia wolnego.

Jak tłumaczy prezydent, w tym święcie chodzi o podtrzymanie i przypomnienie idei oraz najlepszych wzorców patriotyzmu. Także o nauczanie ważnego momentu w dziejach odradzającej się po zaborach II Rzeczypospolitej.

Powstanie Wielkopolskie – dlaczego święto?

Trwające w latach 1918-1919 powstanie wielkopolskie było udanym zrywem, który zakończył blisko półtora wieku germanizacji tej części polski, zapoczątkowanej podczas rozbiorów. Mieszkańcy Wielkopolski walczyli o powrót ziem, które pozostawały pod jurysdykcją Niemiec (wcześniej Prus) w granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Jak podkreślono w oficjalnej informacji na stronie Prezydenta RP „Powstanie Wielkopolskie, chociaż mocno zakorzenione w lokalnej pamięci historycznej, w świadomości ogólnopolskiej funkcjonuje w stopniu nieadekwatnym do swojego żywotnego znaczenia i doniosłego wpływu, jaki wywarło na losy państwowości i kształtowanie się granic Rzeczypospolitej” – czytamy.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier