magazyn-firma

Nowe święto narodowe – czy w grudniu będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Wprowadzenie nowego święta narodowego, przypadającego 27 grudnia jest niemal pewne. Senat jednogłośnie poparł wprowadzenie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy w związku z tym mamy szansę na dodatkowy dzień wolny od pracy?

27 grudnia - Dzień wolny od pracy?

Umiejscowienie przyszłego święta narodowego w kalendarzu jest idealne. Ma przypadać 27 grudnia, czyli zaraz po świętach Bożego Narodzenia, co sprawia, że koniec grudnia mógłby być świetną okazją na długi świąteczno-noworoczny weekend i dodatkowy dzień wolny pod pracy. Tego dnia i tak wielu pracowników bierze wolne, a firmy zwalniają nieco tempo.

Z drugiej jednak strony wszyscy mamy w pamięci ogromne emocje i głosy ekonomistów, przed wprowadzeniem święta Trzech Króli (06.01), kiedy wskazywano na potencjalne straty dla polskiej gospodarki oraz przestoje w firmach. Czy w tych okolicznościach stać nas na dodatkowy dzień wolny od pracy?

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład od 2023 roku? Senatorowie są za!

Święto Powstania Wielkopolskiego – czy będzie dzień wolny od pracy?

Dla osób, które liczą na dłuższe świętowanie w grudniu mamy złą informację. Ustawa, którą 1 października przegłosowali posłowie, a pod koniec miesiąca senatorowie, nie przewiduje, że dzień ten będzie wolny od pracy. Swego czasu głos w tej sprawie zabrał także prezydent RP Andrzej Duda, który jest inicjatorem wprowadzenia nowego święta. W jednym z wywiadów dla Głosu Wielkopolski przyznał, że trudno byłoby taką inicjatywę forsować w parlamencie. Odniósł się przy tym do „pracowitych i zorganizowanych Wielkopolan”, od których trudno spodziewać się, że domagaliby się kolejnego dnia wolnego.

Jak tłumaczy prezydent, w tym święcie chodzi o podtrzymanie i przypomnienie idei oraz najlepszych wzorców patriotyzmu. Także o nauczanie ważnego momentu w dziejach odradzającej się po zaborach II Rzeczypospolitej.

Powstanie Wielkopolskie – dlaczego święto?

Trwające w latach 1918-1919 powstanie wielkopolskie było udanym zrywem, który zakończył blisko półtora wieku germanizacji tej części polski, zapoczątkowanej podczas rozbiorów. Mieszkańcy Wielkopolski walczyli o powrót ziem, które pozostawały pod jurysdykcją Niemiec (wcześniej Prus) w granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Jak podkreślono w oficjalnej informacji na stronie Prezydenta RP „Powstanie Wielkopolskie, chociaż mocno zakorzenione w lokalnej pamięci historycznej, w świadomości ogólnopolskiej funkcjonuje w stopniu nieadekwatnym do swojego żywotnego znaczenia i doniosłego wpływu, jaki wywarło na losy państwowości i kształtowanie się granic Rzeczypospolitej” – czytamy.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier