magazyn-firma
2 min. czytania

Nowy Ład: Składka zdrowotna bez odliczenia

biznes kryzys
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Nowy Ład nie jest łaskawy dla przedsiębiorców. Osoby prowadzące własną działalność muszą pogodzić się z wyższą opłatą do ZUS oraz faktem, że składka zdrowotna bez odliczenia.

Sprawdziły się medialne przecieki. Najnowszy program partii rządzącej przewiduje sporą zmianę w składkach zdrowotnych. Z tego co ogłosili przedstawiciele PiS będzie drożej i to podwójnie. Nie dość, że miesięczny koszt będzie uzależniony od dochodu, to jeszcze zniknie dotychczasowa możliwość rozliczenia. Składka zdrowotna bez odliczenia od podatku uderzy w każdego. Ale to przedsiębiorcy odczują najbardziej wzrost opłat.

Składka zdrowotna bez odliczenia w PIT

Ci, którzy twierdzą że teraz wysokość składek wpłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest za wysoka, niedługo będą przecierać oczy ze zdumienia.

Jeśli plan Prawa i Sprawiedliwości zostanie zrealizowany, przedsiębiorcy będą wspominać obecne stawki ze łzami w oczach. Jarosław Kaczyński zapowiedział bowiem likwidację ryczałtowego określania kwoty do zapłaty z tytułu składki zdrowotnej. Wysokość jaką dany podmiot będzie zobowiązany wpłacać uzależniona zostanie od osiąganego dochodu.

CZYTAJ TAKŻE: Kody zawodów – co to takiego i co zrobi z nimi ZUS

Dodatkowo zniknie możliwość odliczenia wpłacanych składek zdrowotnych od podatku. Obecnie podatnicy mogą w rocznej deklaracji odliczyć od naliczonego podatku właśnie kwoty przekazane do ZUS z tego tytułu. To istotna różnica w porównaniu z pozostałymi składkami, które odliczane są od dochodu. Tymczasem środki poniesione na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza kwotę podatku jaką dana osoba jest zobowiązana zapłacić Urzędowi Skarbowemu.

Będzie drożej

Problematyczne 7,75 proc. podstawy wymiaru składki zdrowotnej odczuje każdy. I pracownik bo to z jego pensji finansowana jest opłata i przedsiębiorca. I to o taki procent zwiększy się miesięczny podatek.

CZYTAJ TAKŻE: Przedsiębiorca na L4. ZUS nie wypłaca zasiłku automatycznie

Ale jak poinformowali przedstawiciele partii rządzącej osoby należące do klasy średniej zatrudnione na etacie, otrzymają nową ulgę w podatku PIT. Osoby, które zarabiają 70 do 130 tys. zł rocznie w ogólnym rozliczeniu mogą nie odczuć zmian.

Niestety w stosunku do przedsiębiorców taka propozycja nie padła. Zapowiada zmiana oznacza więc podwójne obciążenie. Wzrosną zarówno ich daniny względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jak i skarbówki.

To Cię zainteresuje

15 11 22

500+, trzynastki i czternastki za drogie? ZPP: nie stać nas na taki socjal

Ograniczenie wydatków na programy socjalne i społeczne są KONIECZNE w coraz trudniejszych czasach – twierdzi Związek Przedsiębiorców i…
500+
18 10 22

Inflacja, kryzys? ZUS tam nie narzeka i radzi sobie świetnie!

Mogłoby się wydawać, że kiedy w gospodarce dzieje się źle, odbija się to na takich instytucjach jak ZUS.…
ZUS

ZUS: Jesteś płatnikiem składek, musisz mieć PUE ZUS. Jest mało czasu

Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek, musi posiadać profil na PUE ZUS. Obowiązek ten wynika z…
PUE ZUS
12 10 22

Pomoc małżonka w biznesie. W razie kontroli kluczowe JEDNO SŁOWO!

Mąż pomagający żonie w sklepie, żona wspierająca męża w jego firmie transportowej. Pomaganie to ludzka rzecz. Szczególnie w…
pomoc małżonka w biznesie

Ile może zarobić emeryt i rencista? Uważaj! Limity właśnie zostały obniżone!

Już od 1 września 2022 roku zmniejszą się limity zarobkowe dla świadczeniobiorców, którzy dorabiają do emerytury i renty.…
ile może zarobić emeryt i rencista
27 07 22

ZUS: Jak sprawdzić informację o stanie konta ubezpieczonego

ZUS zakończył akcję generowania oraz udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczeniowego IOSKU. W tym roku wygenerowano 23.152.066…
ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier