magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Choć czasy stołówek w każdym zakładzie pracy dawno minęły, są firmy, w których można zjeść obiad od pracodawcy. Fiskus wydał niedawno interpretację przepisów. Odpowiada w niej na pytanie, czy pracownik musi zapłacić PIT za obiad u pracodawcy.

Obiad od pracodawcy? Zmiana interpretacji prawa?

Do tej pory wiele firm wychodziło z założenia, że tego typu posiłki nie podlegają opodatkowaniu. Jak donosi właśnie money.pl nastąpiła jednak wyraźna zmiana w podejściu, bowiem najnowsza interpretacja o numerze  0113-KDIPT2-3.4011.514.2021.4.NM mówi zupełnie coś innego. Jeśli pracodawca finansuje załodze posiłek, to trzeba to uznać jako przychód. A skoro tak, to należy taki bonus doliczyć do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych PIT. 

Jeśli zatem miesięcznie, takie obiady kosztują pracodawcę np. 350 złotych na pracownika, to o taką kwotę należy powiększyć jego przychód. Coś czujemy, że z obiadków „na firmie” będą rezygnowali kolejni pracownicy. Czy przełkną fakt, że grzybowa, ziemniaki z surówką i mielonym to w sumie ich podwyżka?

CZYTAJ TAKŻE: Zapomniałem zapłacić zaliczkę na podatek. Co mi grozi?

Dlaczego obiad od pracodawcy musi być opodatkowany?

Argument jest prosty. Skoro pracownik nie musi kupować bułek i robić kanapek, ani wychodzić na przerwie do pobliskiego bistro (choć w przywołanym przez fiskusa przypadku takiej możliwości nie było) i może się najeść za pieniądze pracodawcy, to PIT musi zapłacić. Inaczej rzecz biorąc, pracownik w godzinach pracy nie musi ponosić kosztów związanych z wyżywieniem.

Odwracając sytuację. Gdyby nie zakładowa stołówka, każdego dnia ponosiłby wydatki na pieczywo, zupkę chińską czy na hot-doga na pobliskim Orlenie. W tej sytuacji nie ponosi. Dostaje jedzenie i musi od takiego benefitu zapłacić podatek. Proste? To dlaczego dotąd fiskus na takie „dodatki” przymykał oko?

Obiad w godzinach pracy

W skali kraju niewiele jest firm, które proponują swoim pracownikom obiady na zakładowych stołówkach. Obiad od pracodawcy do rzadkość, ale jednak jest oferowany, szczególnie w dużych zakładach. Wielu pracodawców, z różnych powodów woli zamówić catering dla załogi, niż zezwalać na opuszczanie terenu zakładu w godzinach pracy. Chodzi zarówno o kwestie logistyczne, BHP, jak również rozliczanie czasu pracy. Im większa firma, tym większy z tym kłopot.

Fast food z szefem na mieście

Interpretacja ta rzuca światło na jeszcze jedną sytuację. Wyobraźcie sobie, że szef z pracownikiem wyjeżdżają na miasto w sprawach służbowych. Nie jest to delegacja. W drodze powrotnej przełożony zaprasza podwładnego na kanapkę w McDonaldzie lub BurgerKingu. Ma gest. Płaci służbową kartą, bierze fakturę.

To oznacza, że w takiej sytuacji pracownik powinien od obiadu na mieście zapłacić podatek PIT (!) W końcu zestaw z tortillą i frytkami, w myśl tej interpretacji jest jego przychodem. Po stronie pracodawcy generuje to dodatkowe formalności, którymi ostatecznie będzie musiała zająć się księgowa.

To Cię zainteresuje

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika

Brak umowy PPK? Możesz dostać wezwanie, a potem KARĘ!

Brak umowy PPK? Spodziewaj się wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Co to dla Ciebie oznacza? Co może…
Braku umowy PPK

Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Pomogą eksperci

Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Na ten temat powstało już wiele krótszych lub dłuższych publikacji. Mimo tego, wielu…
Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy?

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier