magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Choć czasy stołówek w każdym zakładzie pracy dawno minęły, są firmy, w których można zjeść obiad od pracodawcy. Fiskus wydał niedawno interpretację przepisów. Odpowiada w niej na pytanie, czy pracownik musi zapłacić PIT za obiad u pracodawcy.

Obiad od pracodawcy? Zmiana interpretacji prawa?

Do tej pory wiele firm wychodziło z założenia, że tego typu posiłki nie podlegają opodatkowaniu. Jak donosi właśnie money.pl nastąpiła jednak wyraźna zmiana w podejściu, bowiem najnowsza interpretacja o numerze  0113-KDIPT2-3.4011.514.2021.4.NM mówi zupełnie coś innego. Jeśli pracodawca finansuje załodze posiłek, to trzeba to uznać jako przychód. A skoro tak, to należy taki bonus doliczyć do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych PIT. 

Jeśli zatem miesięcznie, takie obiady kosztują pracodawcę np. 350 złotych na pracownika, to o taką kwotę należy powiększyć jego przychód. Coś czujemy, że z obiadków „na firmie” będą rezygnowali kolejni pracownicy. Czy przełkną fakt, że grzybowa, ziemniaki z surówką i mielonym to w sumie ich podwyżka?

CZYTAJ TAKŻE: Zapomniałem zapłacić zaliczkę na podatek. Co mi grozi?

Dlaczego obiad od pracodawcy musi być opodatkowany?

Argument jest prosty. Skoro pracownik nie musi kupować bułek i robić kanapek, ani wychodzić na przerwie do pobliskiego bistro (choć w przywołanym przez fiskusa przypadku takiej możliwości nie było) i może się najeść za pieniądze pracodawcy, to PIT musi zapłacić. Inaczej rzecz biorąc, pracownik w godzinach pracy nie musi ponosić kosztów związanych z wyżywieniem.

Odwracając sytuację. Gdyby nie zakładowa stołówka, każdego dnia ponosiłby wydatki na pieczywo, zupkę chińską czy na hot-doga na pobliskim Orlenie. W tej sytuacji nie ponosi. Dostaje jedzenie i musi od takiego benefitu zapłacić podatek. Proste? To dlaczego dotąd fiskus na takie „dodatki” przymykał oko?

Obiad w godzinach pracy

W skali kraju niewiele jest firm, które proponują swoim pracownikom obiady na zakładowych stołówkach. Obiad od pracodawcy do rzadkość, ale jednak jest oferowany, szczególnie w dużych zakładach. Wielu pracodawców, z różnych powodów woli zamówić catering dla załogi, niż zezwalać na opuszczanie terenu zakładu w godzinach pracy. Chodzi zarówno o kwestie logistyczne, BHP, jak również rozliczanie czasu pracy. Im większa firma, tym większy z tym kłopot.

Fast food z szefem na mieście

Interpretacja ta rzuca światło na jeszcze jedną sytuację. Wyobraźcie sobie, że szef z pracownikiem wyjeżdżają na miasto w sprawach służbowych. Nie jest to delegacja. W drodze powrotnej przełożony zaprasza podwładnego na kanapkę w McDonaldzie lub BurgerKingu. Ma gest. Płaci służbową kartą, bierze fakturę.

To oznacza, że w takiej sytuacji pracownik powinien od obiadu na mieście zapłacić podatek PIT (!) W końcu zestaw z tortillą i frytkami, w myśl tej interpretacji jest jego przychodem. Po stronie pracodawcy generuje to dodatkowe formalności, którymi ostatecznie będzie musiała zająć się księgowa.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika

Brak umowy PPK? Możesz dostać wezwanie, a potem KARĘ!

Brak umowy PPK? Spodziewaj się wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Co to dla Ciebie oznacza? Co może…
Braku umowy PPK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier