magazyn-firma

To może być koniec Polskiego Ładu jaki znamy. Przedsiębiorcy się ucieszą. Składka zdrowotna będzie podlegać odliczeniu. Oczywiście pod pewnymi warunkami.

Ministerstwo Finansów chce naprawić tzw. Polski Ład, który od początku roku wzbudza wiele nerwowości zarówno wśród przedsiębiorców jak i księgowych. I tak od lipca 2022 mają nas czekać spore zmiany. Aktualnie są one skierowane do konsultacji społecznych. Co ma się zmienić?

Podstawowa zmiana to obniżka stawki PIT z 17 na 12 proc. Do tego dochodzi likwidacja dla klasy średniej. Powrócić ma też wspólne rozliczanie z dzieckiem przez samotnych rodziców. Zmianą szczególnie interesującą dla przedsiębiorców ma być możliwość odliczania składki zdrowotnej.

CZYTAJ: Ryczałt. Duża zmiana dla rozliczających się. Ma być taniej

Obniżka podatku do 12 proc.

Obniżenie podatku PIT z 17 do 12 proc. ma objąć dochody do 120 000 zł. Dotyczyć ma dochodów, które osiągają pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i renciści, a także przedsiębiorcy. Rządzący planują też wycofać się ulgi dla klasy średniej. Jednocześnie ma pojawić się gwarancja, że na takiej zmianie podatnicy nie stracą. Nie wiadomo na razie jednak w jaki sposób będzie to zapisane.

Głównym elementem jest obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc. Obejmie ona dochody do poziomu 120 000 zł. I to niezależnie od tego, czy dochód uzyskiwany jest z umowy o pracę, zlecenia, czy też jest wypłacany emerytowi lub renciście, a także jeśli uzyskuje go przedsiębiorca.

Zmiany mają wejść w życie od 2023 ale mają obowiązywać wstecznie od lipca tego roku.

Firma doradcza Grant Thornton policzyła ile zyskają przedsiębiorcy

Składka zdrowotna - odliczenie

Przedsiębiorców najbardziej zainteresuje propozycja możliwości odliczenia składki zdrowotnej. W przypadku przedsiębiorców na podatku liniowym będzie to maksymalnie 8,7 tys. zł. W przypadku rozliczania ryczałtem, składkę zdrowotną rozliczymy w połowie. Rozliczający się kartą podatkową odliczą 19% zapłaconej składki.

- Chcemy, aby ten system działał w zaliczkach od lipca tego roku. […] Mówimy, o systemie podatkowym, który będzie obowiązywał w roku 2023, więc nie mówimy o żadnym epizodycznym rozwiązaniu na rok 2022, tylko o rozwiązaniu, które będzie rozwiązaniem również na kolejne lata podatkowe" - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń podczas konferencji prasowej, przedstawiając założenia programu.

Aktualnie rozpoczynają się konsultacje społeczne z księgowymi, doradcami podatkowymi, przedsiębiorcami i operatorami systemów informatycznych, odpowiedzialnymi za programy księgowe.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier