magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

To może być koniec Polskiego Ładu jaki znamy. Przedsiębiorcy się ucieszą. Składka zdrowotna będzie podlegać odliczeniu. Oczywiście pod pewnymi warunkami.

Ministerstwo Finansów chce naprawić tzw. Polski Ład, który od początku roku wzbudza wiele nerwowości zarówno wśród przedsiębiorców jak i księgowych. I tak od lipca 2022 mają nas czekać spore zmiany. Aktualnie są one skierowane do konsultacji społecznych. Co ma się zmienić?

Podstawowa zmiana to obniżka stawki PIT z 17 na 12 proc. Do tego dochodzi likwidacja dla klasy średniej. Powrócić ma też wspólne rozliczanie z dzieckiem przez samotnych rodziców. Zmianą szczególnie interesującą dla przedsiębiorców ma być możliwość odliczania składki zdrowotnej.

CZYTAJ: Ryczałt. Duża zmiana dla rozliczających się. Ma być taniej

Obniżka podatku do 12 proc.

Obniżenie podatku PIT z 17 do 12 proc. ma objąć dochody do 120 000 zł. Dotyczyć ma dochodów, które osiągają pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i renciści, a także przedsiębiorcy. Rządzący planują też wycofać się ulgi dla klasy średniej. Jednocześnie ma pojawić się gwarancja, że na takiej zmianie podatnicy nie stracą. Nie wiadomo na razie jednak w jaki sposób będzie to zapisane.

Głównym elementem jest obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc. Obejmie ona dochody do poziomu 120 000 zł. I to niezależnie od tego, czy dochód uzyskiwany jest z umowy o pracę, zlecenia, czy też jest wypłacany emerytowi lub renciście, a także jeśli uzyskuje go przedsiębiorca.

Zmiany mają wejść w życie od 2023 ale mają obowiązywać wstecznie od lipca tego roku.

Firma doradcza Grant Thornton policzyła ile zyskają przedsiębiorcy

Składka zdrowotna - odliczenie

Przedsiębiorców najbardziej zainteresuje propozycja możliwości odliczenia składki zdrowotnej. W przypadku przedsiębiorców na podatku liniowym będzie to maksymalnie 8,7 tys. zł. W przypadku rozliczania ryczałtem, składkę zdrowotną rozliczymy w połowie. Rozliczający się kartą podatkową odliczą 19% zapłaconej składki.

- Chcemy, aby ten system działał w zaliczkach od lipca tego roku. […] Mówimy, o systemie podatkowym, który będzie obowiązywał w roku 2023, więc nie mówimy o żadnym epizodycznym rozwiązaniu na rok 2022, tylko o rozwiązaniu, które będzie rozwiązaniem również na kolejne lata podatkowe" - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń podczas konferencji prasowej, przedstawiając założenia programu.

Aktualnie rozpoczynają się konsultacje społeczne z księgowymi, doradcami podatkowymi, przedsiębiorcami i operatorami systemów informatycznych, odpowiedzialnymi za programy księgowe.

 

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier