Tarcza antyinflacyjna i obniżka VAT to spory problem dla firm. Natury technicznej i informatycznej. Zmiana stawek podatku od towarów i usług wymaga operacji, która za pół roku będzie musiała zostać odwrócona. Obniżka VAT i kasy fiskalne to wyzwanie. A Wy zgłaszacie nam swoje problemy.

Obniżka VAT i kasy fiskalne

Po naszym artykule o zmianie stawek VAT w praktyce otrzymaliśmy wiele wiadomości od Was. Okazuje się, że akcja „obniżka VAT i kasy fiskalne” wywołuje potężną dyskusję. Niektórzy liczą, że cała operacja przejdzie gładko, bo na to pozwala ich program. Inni liczą na wsparcie serwisu, do którego mają zaufanie. Naszą uwagę przykuł jednak bardzo rzeczowy komentarz, który zamieścił nasz czytelnik pod artykułem. Postanowiliśmy zamieścić go w całości, bowiem dobrze przedstawia istotę problemu.

Obniżka VAT w sklepach z systemem kasowym

Nasz czytelnik pod nickiem „mb” napisał:

To o czym piszecie, to nie wszystko. W sklepach z systemem kasowym też wcale nie będzie kolorowo. Otóż, jeśli mam program magazynowy i drukarkę fiskalną to zmiana stawki VAT na niższą lub na wyższą jest bezproblemowa. Ale jeśli dla jakiegoś towaru była zmiana stawki na niższą to później nie ma możliwości szybkiej zmiany na wyższą. Drukarka fiskalna blokuje sprzedaż takiego towaru. Trzeba założyć nową kartotekę, ze starej kartoteki usunąć przypisane kody kreskowe i przypisać je do nowej. Na koniec trzeba zrobić przesunięcie magazynowe ze starego towaru na nowy żeby zgadzały się stany. Wszystko trzeba zrobić ręcznie. Dodatkowo wysypuje się wtedy automatyczne generowanie zamówień gdyż program nie łączy i nie analizuje łącznego stanu i obrotu dla starej i nowej kartoteki. Są one traktowane jako zupełnie odrębne towary. W małym sklepie mam około 3tyś produktów których zmiany dotyczą. W marketach mogą to być dziesiątki tysięcy…”

To oznacza, że problem przy okazji wdrożenia jednego z rozwiązań tarczy antyinflacyjnej będzie dla części sklepów stanowił potężny problem, na którego rozwiązanie nie będzie wiele czasu – jedynie noc z 31 stycznia na 1 lutego 2021 roku.

W sytuacji, w której politycy apelują do sprzedawców o obniżenie wszystkiego o „5 złotych”, można mieć wrażenie, że gdyby cała operacja ograniczała się jedynie do tak prostej decyzji, byłoby naprawdę nieźle…

AKTL. 14.01.2022 / 17:55

Spieszymy z informacją, że piszecie do nas swoje spostrzeżenia a także opinie. Jedną z nich postanowiliśmy opublikować. Wnosi kolejne doświadczenie oraz konkretne uwagi związane ze zmianą stawek VAT. Będziemy wdzięczni za wasze opinie, a także uwagi. Na bieżąco postaramy się je publikować oraz poddawać Waszej ocenie. Adres do korespondencji nieco niżej. Swoje zdanie możecie wyrazić także w komentarzach.

Oto kolejna korespondencja od Was, Drodzy Przedsiębiorcy:

Jest zupełnie odwrotnie, dla danego towaru wpisanego w pamięć drukarki, kasy fiskalnej można zmienić bezproblemowo tylko na wyższą stawkę vat. Przy zmianie stawki na niższą drukarka zablokuje taką sprzedaż.
A tu zmieniamy z 5% na 0 % i będzie problem.
Trzeba zmienić nazwy całej bazy. Dodać kropkę, przecinek, cokolwiek, inaczej sprzedaż jak wyżej będzie zablokowana.
Zobaczycie, co się będzie działo w małych sklepikach, totalny chaos ze sprzedażą.

Cięcie VAT w praktyce

A jak wygląda to z waszej perspektywy? Czy obawiacie się zmiany stawek VAT w swoim sklepie? A może firma obsługująca Wasz sklep przedstawiła proste rozwiązanie problemu? Nasi czytelnicy wiedzą, że staramy się pokazywać biznes od praktycznej strony – ze wszystkimi blaskami i cieniami. Czekamy na maile od was i komentarze na adres redakcja@magazynfirma.pl.