magazyn-firma

Tarcza antyinflacyjna i obniżka VAT to spory problem dla firm. Natury technicznej i informatycznej. Zmiana stawek podatku od towarów i usług wymaga operacji, która za pół roku będzie musiała zostać odwrócona. Obniżka VAT i kasy fiskalne to wyzwanie. A Wy zgłaszacie nam swoje problemy.

Obniżka VAT i kasy fiskalne

Po naszym artykule o zmianie stawek VAT w praktyce otrzymaliśmy wiele wiadomości od Was. Okazuje się, że akcja „obniżka VAT i kasy fiskalne” wywołuje potężną dyskusję. Niektórzy liczą, że cała operacja przejdzie gładko, bo na to pozwala ich program. Inni liczą na wsparcie serwisu, do którego mają zaufanie. Naszą uwagę przykuł jednak bardzo rzeczowy komentarz, który zamieścił nasz czytelnik pod artykułem. Postanowiliśmy zamieścić go w całości, bowiem dobrze przedstawia istotę problemu.

Obniżka VAT w sklepach z systemem kasowym

Nasz czytelnik pod nickiem „mb” napisał:

To o czym piszecie, to nie wszystko. W sklepach z systemem kasowym też wcale nie będzie kolorowo. Otóż, jeśli mam program magazynowy i drukarkę fiskalną to zmiana stawki VAT na niższą lub na wyższą jest bezproblemowa. Ale jeśli dla jakiegoś towaru była zmiana stawki na niższą to później nie ma możliwości szybkiej zmiany na wyższą. Drukarka fiskalna blokuje sprzedaż takiego towaru. Trzeba założyć nową kartotekę, ze starej kartoteki usunąć przypisane kody kreskowe i przypisać je do nowej. Na koniec trzeba zrobić przesunięcie magazynowe ze starego towaru na nowy żeby zgadzały się stany. Wszystko trzeba zrobić ręcznie. Dodatkowo wysypuje się wtedy automatyczne generowanie zamówień gdyż program nie łączy i nie analizuje łącznego stanu i obrotu dla starej i nowej kartoteki. Są one traktowane jako zupełnie odrębne towary. W małym sklepie mam około 3tyś produktów których zmiany dotyczą. W marketach mogą to być dziesiątki tysięcy…”

To oznacza, że problem przy okazji wdrożenia jednego z rozwiązań tarczy antyinflacyjnej będzie dla części sklepów stanowił potężny problem, na którego rozwiązanie nie będzie wiele czasu – jedynie noc z 31 stycznia na 1 lutego 2021 roku.

W sytuacji, w której politycy apelują do sprzedawców o obniżenie wszystkiego o „5 złotych”, można mieć wrażenie, że gdyby cała operacja ograniczała się jedynie do tak prostej decyzji, byłoby naprawdę nieźle...

AKTL. 14.01.2022 / 17:55

Spieszymy z informacją, że piszecie do nas swoje spostrzeżenia a także opinie. Jedną z nich postanowiliśmy opublikować. Wnosi kolejne doświadczenie oraz konkretne uwagi związane ze zmianą stawek VAT. Będziemy wdzięczni za wasze opinie, a także uwagi. Na bieżąco postaramy się je publikować oraz poddawać Waszej ocenie. Adres do korespondencji nieco niżej. Swoje zdanie możecie wyrazić także w komentarzach.

Oto kolejna korespondencja od Was, Drodzy Przedsiębiorcy:

Jest zupełnie odwrotnie, dla danego towaru wpisanego w pamięć drukarki, kasy fiskalnej można zmienić bezproblemowo tylko na wyższą stawkę vat. Przy zmianie stawki na niższą drukarka zablokuje taką sprzedaż.
A tu zmieniamy z 5% na 0 % i będzie problem.
Trzeba zmienić nazwy całej bazy. Dodać kropkę, przecinek, cokolwiek, inaczej sprzedaż jak wyżej będzie zablokowana.
Zobaczycie, co się będzie działo w małych sklepikach, totalny chaos ze sprzedażą.

Cięcie VAT w praktyce

A jak wygląda to z waszej perspektywy? Czy obawiacie się zmiany stawek VAT w swoim sklepie? A może firma obsługująca Wasz sklep przedstawiła proste rozwiązanie problemu? Nasi czytelnicy wiedzą, że staramy się pokazywać biznes od praktycznej strony – ze wszystkimi blaskami i cieniami. Czekamy na maile od was i komentarze na adres redakcja@magazynfirma.pl.

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika
23 11 22

Bank PEKAO S.A. z nową aplikacją dla firm. Co się zmienia?

Bank PEKAO S.A. wprowadził na rynek nową aplikację PeoBIZ. Według zapowiedzi, może skorzystać z niej każdy zarządzający firmą.…
Bank PEKAO S.A.
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier