magazyn-firma

Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie w Polsce obowiązku e-Faktur. Polskiemu fiskusowi pozostała jedynie formalność, czyli zgoda Rady Europejskiej na taki krok. Wygląda na to, że obowiązek e-faktur, jaki ma wejść w życie w przyszłym roku został właśnie przesądzony

Obowiązek e-Faktur. Zielone światło od KE

E-faktury, czyli kluczowy element wdrażanego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) można już teraz stosować fakultatywnie przez polskie firmy. Wolny wybór niebawem zamieni się w obowiązek e-faktur. Komisja Europejska już zapaliła polskiemu fiskusowi zielone światło w sprawie wprowadzenia takiego rozwiązania dla powszechnego fakturowania elektronicznego. Teraz Ministerstwo Finansów czeka jeszcze na akceptację Rady Europejskiej, jednak w tym przypadku to już jedynie formalność. Według resortu nastąpi to w najbliższych tygodniach.

E-Faktury dla chętnych

Nowoczesne elektroniczne fakturowanie już działa. Od 1 stycznia 2022 roku, podatnicy mogą już wystawiać tzw. faktury ustrukturyzowane działające w ramach nowo powstałego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Póki co, korzystanie z tego rozwiązania jest całkowicie dobrowolne. Kto chce, ten może wejść w ten system nawet teraz.

Problem w tym, że aby wprowadzić e-Faktury dla wszystkich, konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej oraz Rady UE. Pierwszy z wymienionych organów właśnie zaakceptował polski pomysł obligatoryjnego korzystania z tego rozwiązania. W przypadku drugiego organu, MF mówi wprost o „oczekiwanej zgodzie”. To oznacza, że prawdopodobieństwo zablokowania tego pomysłu, na poziomie Rady bliskie jest właściwie zeru. Od e-Faktur nie ma już odwrotu.

CZYTAJ TAKŻE: Fiskus będzie robotem. Nadchodzi automatyzacja KAS

Co zmienią e-Faktury?

Po pierwsze, wprowadzenie KSeF będzie oznaczało poważną zmianę całego procesu. Mowa zarówno o wystawianiu, jak również odbieraniu faktur.

Jak wyjaśnia MF - „faktury ustrukturyzowane są sporządzane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przesyłana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), po czym jest dostępna w tym systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta”.

O rewolucji w tym zakresie będzie mowa wówczas, kiedy obowiązek e-Faktur zacznie dotyczyć wszyskich. MF obiecuje, że da przedsiębiorcom odpowiedni czas na przygotowanie się do zmiany. Mówi się, że nastąpi to w 2023 roku.

Co daje e-Faktura?

Ministerstwo Finansów zachwala e-Faktury niczym najlepszy spec od marketingu, koncentrując się nie na obawach przedsiębiorców, ale na spodziewanych korzyści. Faktycznie, plusów wprowadznia nowego rozwiązania jest cała masa.

W ocenie fiskusa spadną koszty przechowywania faktur, które teraz będą przechowywane i archiwizowane w systemie KSeF przez 10 lat. Po drugie cały obrót gospodarczy ma zostać usprawniony poprzez eliminację dokumentów papierowych i cyfrowych w formacie PDF na dane wyłącznie cyfrowe według jednolitego standardu.

Wzrośnie szybkość wymiany danych w kontaktach między kontrahentami. Wyeliminowane zostaną duplikaty faktur. Każdy będzie miał także wgląd w ścieżkę obiegu faktury. Wymówka, że ktoś nie odebrał dokumentu będzie już raczej śmiesznym tłumaczenie, a nie sposobem na usprawiedliwienie opóźnienia.

Szybszy zwrot VAT dzięki e-Fakturze

Wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych ma skrócić o 1/3 czas zwrotu podatku VAT z 60 do 40 dni. Uproszczenia obejmą także rozliczanie faktur korygujących in minus.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

iPhone 14. Ile trzeba zapłacić za najbardziej wypasionego iPhone’a?

10 tysięcy pękło – grzmią polskie portale branżowe, pisząc o cenach najnowszego i najdroższego iPhone’a w naszym kraju.…
iPhone 14

Ile kosztuje iPhone 14 w Polsce? Od kiedy można go zamawiać?

Wiadomo już ile kosztuje iPhone 14, a także od kiedy będzie można go zamówić. Powiedzmy to jasno –…
ile kosztuje iPhone 14?

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od…
SLIM VAT 3
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier