magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie w Polsce obowiązku e-Faktur. Polskiemu fiskusowi pozostała jedynie formalność, czyli zgoda Rady Europejskiej na taki krok. Wygląda na to, że obowiązek e-faktur, jaki ma wejść w życie w przyszłym roku został właśnie przesądzony

Obowiązek e-Faktur. Zielone światło od KE

E-faktury, czyli kluczowy element wdrażanego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) można już teraz stosować fakultatywnie przez polskie firmy. Wolny wybór niebawem zamieni się w obowiązek e-faktur. Komisja Europejska już zapaliła polskiemu fiskusowi zielone światło w sprawie wprowadzenia takiego rozwiązania dla powszechnego fakturowania elektronicznego. Teraz Ministerstwo Finansów czeka jeszcze na akceptację Rady Europejskiej, jednak w tym przypadku to już jedynie formalność. Według resortu nastąpi to w najbliższych tygodniach.

E-Faktury dla chętnych

Nowoczesne elektroniczne fakturowanie już działa. Od 1 stycznia 2022 roku, podatnicy mogą już wystawiać tzw. faktury ustrukturyzowane działające w ramach nowo powstałego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Póki co, korzystanie z tego rozwiązania jest całkowicie dobrowolne. Kto chce, ten może wejść w ten system nawet teraz.

Problem w tym, że aby wprowadzić e-Faktury dla wszystkich, konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej oraz Rady UE. Pierwszy z wymienionych organów właśnie zaakceptował polski pomysł obligatoryjnego korzystania z tego rozwiązania. W przypadku drugiego organu, MF mówi wprost o „oczekiwanej zgodzie”. To oznacza, że prawdopodobieństwo zablokowania tego pomysłu, na poziomie Rady bliskie jest właściwie zeru. Od e-Faktur nie ma już odwrotu.

CZYTAJ TAKŻE: Fiskus będzie robotem. Nadchodzi automatyzacja KAS

Co zmienią e-Faktury?

Po pierwsze, wprowadzenie KSeF będzie oznaczało poważną zmianę całego procesu. Mowa zarówno o wystawianiu, jak również odbieraniu faktur.

Jak wyjaśnia MF - „faktury ustrukturyzowane są sporządzane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przesyłana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), po czym jest dostępna w tym systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta”.

O rewolucji w tym zakresie będzie mowa wówczas, kiedy obowiązek e-Faktur zacznie dotyczyć wszyskich. MF obiecuje, że da przedsiębiorcom odpowiedni czas na przygotowanie się do zmiany. Mówi się, że nastąpi to w 2023 roku.

Co daje e-Faktura?

Ministerstwo Finansów zachwala e-Faktury niczym najlepszy spec od marketingu, koncentrując się nie na obawach przedsiębiorców, ale na spodziewanych korzyści. Faktycznie, plusów wprowadznia nowego rozwiązania jest cała masa.

W ocenie fiskusa spadną koszty przechowywania faktur, które teraz będą przechowywane i archiwizowane w systemie KSeF przez 10 lat. Po drugie cały obrót gospodarczy ma zostać usprawniony poprzez eliminację dokumentów papierowych i cyfrowych w formacie PDF na dane wyłącznie cyfrowe według jednolitego standardu.

Wzrośnie szybkość wymiany danych w kontaktach między kontrahentami. Wyeliminowane zostaną duplikaty faktur. Każdy będzie miał także wgląd w ścieżkę obiegu faktury. Wymówka, że ktoś nie odebrał dokumentu będzie już raczej śmiesznym tłumaczenie, a nie sposobem na usprawiedliwienie opóźnienia.

Szybszy zwrot VAT dzięki e-Fakturze

Wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych ma skrócić o 1/3 czas zwrotu podatku VAT z 60 do 40 dni. Uproszczenia obejmą także rozliczanie faktur korygujących in minus.

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier