magazyn-firma
2 min. czytania

Obowiązek przyjęcia gotówki w sklepie coraz bliżej

kasa pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 05 21

To klient ma wybierać w jaki sposób chce zapłacić za dany towar. Obowiązek przyjęcia gotówki nakłada prezydencki projekt ustawy.

Klient nasz pan

Koniec z kręceniem nosem i prośbą o płatność kartą. Prezydent Andrzej Duda włączył się do batalii o prawa konsumentów. Złożony przez głowę państwa projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych nie pozostawia sprzedawcom pola do negocjacji.

Jak kupują Polacy. Pandemia stworzyła nowe typy konsumentów

Klient co do zasady ma mieć możliwość zapłacenia gotówką. Są oczywiście sytuacje, w których możliwe będą odstępstwa od tej zasady. Ale dochodzić do nich może jedynie we wskazanych przez przepisy przypadkach oraz sporadycznych, wyjątkowych sytuacjach . Na przykład wtedy gdy nie ma w kasie odpowiedniej kwoty do wydania reszty, a nie może opuścić punktu sprzedaży gdyż jest w nim sam.

Teraz będziemy mieli regulację, która sprawi, że konsument będzie mógł dokonać wyboru, czy płaci bezgotówkowo, czy też chce zapłacić banknotami. Zagwarantowanie konsumentowi takiego wyboru jest działaniem prokonsumenckim – zauważył doradca prezydenta, Paweł Mucha.

Obowiązek przyjęcia gotówki stanie się prawem

Wprowadzenie zmian we wskazanej ustawie jest konieczne zdaniem Andrzeja Dudy oraz Adama Glapińskiego, prezesa NBP. Ten drugi wielokrotnie zwracał uwagę na problemy z jakimi borykają się konsumenci. Sprzedawcy bardzo chętnie korzystają z płatności bezgotówkowych. Do tego stopnia, że niektórzy wymuszają na swoich klientach regulowania zobowiązań właśnie w ten sposób.

CZYTAJ TAKŻE: Programy lojalnościowe i aplikacje – to kochają konsumenci

To dyskryminacja, która powoduje wykluczenie części społeczeństwa. Jak poinformował Paweł Mucha, problem pogłębił się w pandemii.

Badania NBP pokazały, że aż 8 proc. respondentów w okresie pandemii spotkało się z odmową przyjęcia płatności gotówkowej przez sprzedawcę – podkreślił mężczyzna.

Wprowadzenie obowiązku przyjmowania gotówki to zdaniem inicjatorów nowelizacji jedyny sposób na zapewnienie klientom pełni praw.

– Mamy duże grono osób, które nie mają rachunku bankowego. Szacunki NBP mówią, że takich osób jest 2,9 mln. Jest też wiele osób, które mają rachunek w banku, ale nie posiadają karty płatniczej ani żadnego innego instrumentu obrotu bezgotówkowego. W obu tych grupach jest łącznie 4,5 mln osób, w tym wiele osób w podeszłym wieku, z niepełnosprawnościami albo mieszkających w mniejszych ośrodkach. Bez tej regulacji kilka milionów Polaków mogłoby zostać wykluczonych z udziału w obrocie handlowym. Mogłoby to prowadzić do ich wykluczenia społecznego i do sytuacji, w której nie mogliby oni kupować niektórych towarów czy usług – czytamy na stronie prezydenta.

Płatność bezgotówkowa tylko w trzech przypadkach

Sprzedawcy będą mogli ograniczyć formę zapłaty do płatności bezgotówkowych tylko, gdy będzie dotyczyła sprzedaży w internecie oraz w kasach samoobsługowych.

Zadłużenie handlu. Najgorzej na Mazowszu, Śląsku i Wielkopolsce

Ponadto z uwagi na skrócenie czasu obsługi, odstępstwo od wprowadzanej zasady będzie funkcjonowało podczas imprez masowych. Co ważne, nowelizacja zakazuje obarczania płatności gotówkowych dodatkowymi opłatami.

W tej chwili data wejścia przepisów w życie nie jest znana.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier