magazyn-firma
2 min. czytania

Obowiązek przyjęcia gotówki w sklepie coraz bliżej

kasa pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

To klient ma wybierać w jaki sposób chce zapłacić za dany towar. Obowiązek przyjęcia gotówki nakłada prezydencki projekt ustawy.

Klient nasz pan

Koniec z kręceniem nosem i prośbą o płatność kartą. Prezydent Andrzej Duda włączył się do batalii o prawa konsumentów. Złożony przez głowę państwa projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych nie pozostawia sprzedawcom pola do negocjacji.

Jak kupują Polacy. Pandemia stworzyła nowe typy konsumentów

Klient co do zasady ma mieć możliwość zapłacenia gotówką. Są oczywiście sytuacje, w których możliwe będą odstępstwa od tej zasady. Ale dochodzić do nich może jedynie we wskazanych przez przepisy przypadkach oraz sporadycznych, wyjątkowych sytuacjach . Na przykład wtedy gdy nie ma w kasie odpowiedniej kwoty do wydania reszty, a nie może opuścić punktu sprzedaży gdyż jest w nim sam.

Teraz będziemy mieli regulację, która sprawi, że konsument będzie mógł dokonać wyboru, czy płaci bezgotówkowo, czy też chce zapłacić banknotami. Zagwarantowanie konsumentowi takiego wyboru jest działaniem prokonsumenckim – zauważył doradca prezydenta, Paweł Mucha.

Obowiązek przyjęcia gotówki stanie się prawem

Wprowadzenie zmian we wskazanej ustawie jest konieczne zdaniem Andrzeja Dudy oraz Adama Glapińskiego, prezesa NBP. Ten drugi wielokrotnie zwracał uwagę na problemy z jakimi borykają się konsumenci. Sprzedawcy bardzo chętnie korzystają z płatności bezgotówkowych. Do tego stopnia, że niektórzy wymuszają na swoich klientach regulowania zobowiązań właśnie w ten sposób.

CZYTAJ TAKŻE: Programy lojalnościowe i aplikacje – to kochają konsumenci

To dyskryminacja, która powoduje wykluczenie części społeczeństwa. Jak poinformował Paweł Mucha, problem pogłębił się w pandemii.

Badania NBP pokazały, że aż 8 proc. respondentów w okresie pandemii spotkało się z odmową przyjęcia płatności gotówkowej przez sprzedawcę – podkreślił mężczyzna.

Wprowadzenie obowiązku przyjmowania gotówki to zdaniem inicjatorów nowelizacji jedyny sposób na zapewnienie klientom pełni praw.

– Mamy duże grono osób, które nie mają rachunku bankowego. Szacunki NBP mówią, że takich osób jest 2,9 mln. Jest też wiele osób, które mają rachunek w banku, ale nie posiadają karty płatniczej ani żadnego innego instrumentu obrotu bezgotówkowego. W obu tych grupach jest łącznie 4,5 mln osób, w tym wiele osób w podeszłym wieku, z niepełnosprawnościami albo mieszkających w mniejszych ośrodkach. Bez tej regulacji kilka milionów Polaków mogłoby zostać wykluczonych z udziału w obrocie handlowym. Mogłoby to prowadzić do ich wykluczenia społecznego i do sytuacji, w której nie mogliby oni kupować niektórych towarów czy usług – czytamy na stronie prezydenta.

Płatność bezgotówkowa tylko w trzech przypadkach

Sprzedawcy będą mogli ograniczyć formę zapłaty do płatności bezgotówkowych tylko, gdy będzie dotyczyła sprzedaży w internecie oraz w kasach samoobsługowych.

Zadłużenie handlu. Najgorzej na Mazowszu, Śląsku i Wielkopolsce

Ponadto z uwagi na skrócenie czasu obsługi, odstępstwo od wprowadzanej zasady będzie funkcjonowało podczas imprez masowych. Co ważne, nowelizacja zakazuje obarczania płatności gotówkowych dodatkowymi opłatami.

W tej chwili data wejścia przepisów w życie nie jest znana.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier