magazyn-firma

Obowiązki pracodawcy w czasie upału jasno określa prawo. O czym musimy pamiętać, kiedy z nieba leje się żar, a nasi pracownicy są narażeni na niekorzystne warunki? Wyjaśniamy.

Obowiązki pracodawcy w czasie upału

Upał nie da od siebie odpocząć – twierdzą synoptycy, a rząd wysyła do obywateli sms-owe alerty RCB. Warto pamiętać, że za każdym razem, kiedy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom darmowe zimne napoje. Wyjaśnienie, że po drugiej stronie ulicy jest sklep wyposażony w lodówkę, nie jest dla inspektorów pracy żadnym wytłumaczeniem. Obowiązki pracodawcy w czasie upału są jasno określone przez prawo.

CZYTAJ TAKŻE: Wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Nowe kary dla pracodawców

Woda dla pracownika

Warto pamiętać, że prawo nie wskazuje, ile butelek wody musi być dostarczonych dla pracowników. Specjaliści mówią ogólnie o „ilości zaspokajającej ich potrzeby”.

Warto pamiętać, że woda butelkowanej nie możemy wystawiać na działanie promieni słonecznych. Koniecznie należy ją zdeponować w miejscu zacienionym. Idealnie jest jednak, jeśli można ją gdzieś schłodzić np. lodówkach, czy lodówkach turystycznych. Świetnie sprawdzają się opakowania termoizolacyjne lub specjalne pojemniki utrzymujące względnie niską temperaturę przechowywanych napojów.

Higiena pracy w czasie upału

Inspekcja pracy wielokrotnie zwraca uwagę, że w przypadku prac brudzących, np. na budowie, w warsztacie samochodowym, czy hali produkcyjnej konieczne jest zapewnienie do celów higienicznych minimum 90 litrów wody na każdego zatrudnionego.

Odpoczynek w czasie upału

W przypadku osób pracujących na otwartej przestrzeni w czasie upałów kluczowe jest zapewnienie odpoczynku. Z oczywistych względów powinno to być miejsce zadaszone, lu przynajmniej zacienione. Dodatkowo warto zadbać, by pracownicy mieli nakrycia głowy oraz wygodne ubrania.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier