magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Obowiązki pracodawcy w czasie upału jasno określa prawo. O czym musimy pamiętać, kiedy z nieba leje się żar, a nasi pracownicy są narażeni na niekorzystne warunki? Wyjaśniamy.

Obowiązki pracodawcy w czasie upału

Upał nie da od siebie odpocząć – twierdzą synoptycy, a rząd wysyła do obywateli sms-owe alerty RCB. Warto pamiętać, że za każdym razem, kiedy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom darmowe zimne napoje. Wyjaśnienie, że po drugiej stronie ulicy jest sklep wyposażony w lodówkę, nie jest dla inspektorów pracy żadnym wytłumaczeniem. Obowiązki pracodawcy w czasie upału są jasno określone przez prawo.

CZYTAJ TAKŻE: Wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Nowe kary dla pracodawców

Woda dla pracownika

Warto pamiętać, że prawo nie wskazuje, ile butelek wody musi być dostarczonych dla pracowników. Specjaliści mówią ogólnie o „ilości zaspokajającej ich potrzeby”.

Warto pamiętać, że woda butelkowanej nie możemy wystawiać na działanie promieni słonecznych. Koniecznie należy ją zdeponować w miejscu zacienionym. Idealnie jest jednak, jeśli można ją gdzieś schłodzić np. lodówkach, czy lodówkach turystycznych. Świetnie sprawdzają się opakowania termoizolacyjne lub specjalne pojemniki utrzymujące względnie niską temperaturę przechowywanych napojów.

Higiena pracy w czasie upału

Inspekcja pracy wielokrotnie zwraca uwagę, że w przypadku prac brudzących, np. na budowie, w warsztacie samochodowym, czy hali produkcyjnej konieczne jest zapewnienie do celów higienicznych minimum 90 litrów wody na każdego zatrudnionego.

Odpoczynek w czasie upału

W przypadku osób pracujących na otwartej przestrzeni w czasie upałów kluczowe jest zapewnienie odpoczynku. Z oczywistych względów powinno to być miejsce zadaszone, lu przynajmniej zacienione. Dodatkowo warto zadbać, by pracownicy mieli nakrycia głowy oraz wygodne ubrania.

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier