magazyn-firma
2 min. czytania

Od kiedy Polski Ład? Przedsiębiorcy liczą na… opóźnienie!

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 10 21

Od kiedy Polski Ład wejdzie w życie? Przedsiębiorcy mówią wprost. Im później, tym lepiej. Dlatego Konfederacja Lewiatan proponuje opóźnienie wejścia zmian. Jej zdaniem uderzają w warunki prowadzenia firm. Czy wydłużone vacatio legis wchodzi w tym wypadku w grę?

Od kiedy Polski Ład? Firmy zaczynają odliczanie

Odpowiedź na pytanie „od kiedy Polski Ład wejdzie w życie” nie jest przesądzona. Przynajmniej taką nadzieję mają przedsiębiorcy z Lewiatana. Dlatego apelują do senatorów, by opóźnili wejście zmian, których obawiają się dziś firmy. Teoretycznie, jest to możliwe w bardzo prosty sposób. Poprzez wydłużenie vacatio legis, czyli przewidzianej w ustawie „poczekalni” dla przepisów) do 1 stycznia 2023 roku.

W środę 20 października sprawa Polskiego Ładu trafi na senacki pulpit Komisji Budżetu i Finansów Publicznych izby wyższej polskiego parlamentu. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet gdyby senat przegłosował ewentualną poprawkę o opóźnieniu, ta wróciłaby do Sejmu. Partia rządząca obstaje na swoim i chce Polskiego Ładu od 2022 roku. 

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład krok po kroku. Co oznacza dla firm?

Od kiedy Polski Ład jest znany, niepokój przedsiębiorców rośnie

Recenzje proponowanych zmian kreślone przez przedsiębiorców wyglądają bardzo ponuro. „Proponowane zmiany stanową największą w historii podwyżkę podatków dla przedsiębiorców i osób najbardziej zaangażowanych w budowę polskiej gospodarki. Sprzeciwiamy się tym bardzo fiskalnym zmianom i apelujemy o wprowadzenie korekt, powodujących, że Polski Ład nie będzie oznaczał zwiększenia opodatkowania i oskładkowania przedsiębiorców i pracowników” – grzmi doradca podatkowy i ekspert Konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński. 

Jednocześnie apeluje do senatorów: „Dla kontrowersyjnych przepisów wydłużmy vacatio legis do stycznia 2023 roku. Dajmy sobie czas na ich poprawienie”.

Które przepisy chcą opóźnić przedsiębiorcy?

Wśród postulatów przedsiębiorców znalazło się przesunięcie o rok wejścia w życie wszystkich zmian zawartych w ustawie, które wiążą się ze zwiększeniem obciążeń podatkowych, składkowych, administracyjnych i sprawozdawczych. W opinii Konfederacji Lewiatan, ustawodawcy muszą zapewnić przedsiębiorcom czas na to, by zapoznać się, wdrożyć i wreszcie rozpocząć stosowanie dość złożonych przepisów. To zresztą nie pierwszy głos, który zwraca uwagę na skomplikowaną materię nowego prawa. 

Mało czasu na wdrożenie Polskiego Ładu

Lewiatan zwrócił także uwagę, że jeśli zmiany, jakie proponuje rząd, trafią do publikacji pod koniec listopada, a miałyby wejść w życie już od Nowego Roku, firmom zostanie mało czasu. Eksperci obawiają się, że przedsiębiorcy i ich księgowi, nawet jeśli ambitnie przyłożą się do zmian, mogą nie zdążyć z przygotowaniem się do nowej rzeczywistości. „Największym problem pojawi się jeżeli firmy informatyczne nie zdążą stworzyć i wdrożyć aktualizacji systemów płacowo-księgowych służących do obliczania wynagrodzeń pracowników, a jest to wysoce prawdopodobne” – sygnalizuje Konfederacja Lewiatan.

Pełną listę postulatów pracodawców można znaleźć na stronie internetowej Konfederacji Lewiatan w specjalnym komunikacie.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier