magazyn-firma
2 min. czytania

Od kiedy Polski Ład? Przedsiębiorcy liczą na… opóźnienie!

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 10 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Od kiedy Polski Ład wejdzie w życie? Przedsiębiorcy mówią wprost. Im później, tym lepiej. Dlatego Konfederacja Lewiatan proponuje opóźnienie wejścia zmian. Jej zdaniem uderzają w warunki prowadzenia firm. Czy wydłużone vacatio legis wchodzi w tym wypadku w grę?

Od kiedy Polski Ład? Firmy zaczynają odliczanie

Odpowiedź na pytanie „od kiedy Polski Ład wejdzie w życie” nie jest przesądzona. Przynajmniej taką nadzieję mają przedsiębiorcy z Lewiatana. Dlatego apelują do senatorów, by opóźnili wejście zmian, których obawiają się dziś firmy. Teoretycznie, jest to możliwe w bardzo prosty sposób. Poprzez wydłużenie vacatio legis, czyli przewidzianej w ustawie „poczekalni” dla przepisów) do 1 stycznia 2023 roku.

W środę 20 października sprawa Polskiego Ładu trafi na senacki pulpit Komisji Budżetu i Finansów Publicznych izby wyższej polskiego parlamentu. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet gdyby senat przegłosował ewentualną poprawkę o opóźnieniu, ta wróciłaby do Sejmu. Partia rządząca obstaje na swoim i chce Polskiego Ładu od 2022 roku. 

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład krok po kroku. Co oznacza dla firm?

Od kiedy Polski Ład jest znany, niepokój przedsiębiorców rośnie

Recenzje proponowanych zmian kreślone przez przedsiębiorców wyglądają bardzo ponuro. „Proponowane zmiany stanową największą w historii podwyżkę podatków dla przedsiębiorców i osób najbardziej zaangażowanych w budowę polskiej gospodarki. Sprzeciwiamy się tym bardzo fiskalnym zmianom i apelujemy o wprowadzenie korekt, powodujących, że Polski Ład nie będzie oznaczał zwiększenia opodatkowania i oskładkowania przedsiębiorców i pracowników” – grzmi doradca podatkowy i ekspert Konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński. 

Jednocześnie apeluje do senatorów: „Dla kontrowersyjnych przepisów wydłużmy vacatio legis do stycznia 2023 roku. Dajmy sobie czas na ich poprawienie”.

Które przepisy chcą opóźnić przedsiębiorcy?

Wśród postulatów przedsiębiorców znalazło się przesunięcie o rok wejścia w życie wszystkich zmian zawartych w ustawie, które wiążą się ze zwiększeniem obciążeń podatkowych, składkowych, administracyjnych i sprawozdawczych. W opinii Konfederacji Lewiatan, ustawodawcy muszą zapewnić przedsiębiorcom czas na to, by zapoznać się, wdrożyć i wreszcie rozpocząć stosowanie dość złożonych przepisów. To zresztą nie pierwszy głos, który zwraca uwagę na skomplikowaną materię nowego prawa. 

Mało czasu na wdrożenie Polskiego Ładu

Lewiatan zwrócił także uwagę, że jeśli zmiany, jakie proponuje rząd, trafią do publikacji pod koniec listopada, a miałyby wejść w życie już od Nowego Roku, firmom zostanie mało czasu. Eksperci obawiają się, że przedsiębiorcy i ich księgowi, nawet jeśli ambitnie przyłożą się do zmian, mogą nie zdążyć z przygotowaniem się do nowej rzeczywistości. „Największym problem pojawi się jeżeli firmy informatyczne nie zdążą stworzyć i wdrożyć aktualizacji systemów płacowo-księgowych służących do obliczania wynagrodzeń pracowników, a jest to wysoce prawdopodobne” – sygnalizuje Konfederacja Lewiatan.

Pełną listę postulatów pracodawców można znaleźć na stronie internetowej Konfederacji Lewiatan w specjalnym komunikacie.

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier