Z tego artykułu dowiesz się:

Nikt nie wie kiedy odbudowa Ukrainy będzie możliwa. Niemniej, prawie 800 polskich firm już przygotowuje się do udziału w tym wielkim przedsięwzięciu. Do specjalnego programu zgłosiło się 1,2 tys. przedsiębiorstw z naszego kraju.

Odbudowa Ukrainy – ile może kosztować?

Od momentu ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, nasz wschodni sąsiad zlicza katastrofalne straty zarówno wśród ludności, jak i w przestrzeni gospodarczej. Obecnie odbudowa Ukrainy po wojnie szacowana jest na około 750 mld dolarów. Z tej puli 110 mld USD to nakłady w rekonstrukcję zrujnowanej infrastruktury.

Polscy przedsiębiorcy chętni do udziału w odbudowie Ukrainy

Przypomnijmy, w czerwcu 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) rozpoczęło rejestrację podmiotów, które chciałyby wziąć udział w przygotowaniach do powojennej odbudowy zniszczonego przez Rosjan kraju. Operatorem przedsięwzięcia została Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Do tej pory zgłosiło 1,2 tys. firm. Prawie 800 wzięło udział w konsultacjach branżowych, w których oprócz przedstawicieli resortu rozwoju wzięła udział także Ambasada Ukrainy w Warszawie. „Cieszę się, że tak wielu polskich przedsiębiorców odpowiedziało na nasz apel i chce w niej aktywnie uczestniczyć. Po ustaniu działań wojennych ich wiedza i doświadczenie będą bezcenne” – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Firmy zapisane do bazy są zainteresowane zarówno eksportem, inwestycjami, jak również kooperacją z ukraińskimi kontrahentami w formie podwykonawców.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić uchodźcę?

Jakie branże chcą brać udział w odbudowie Ukrainy?

Oprócz oczywistej w tym wypadku branży budowlanej swoją gotowość wyraziły także inne sektory. To m.in. producenci maszyn i urządzeń, firmy z branży IT, spożywczej oraz medycznej.

Jak napisano w komunikacie, polskie firmy, mogą nadal zgłaszać swoją gotowość do udziału w tym przyszłym, historycznym procesie. Nadal można się zgłaszać do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier