magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Nikt nie wie kiedy odbudowa Ukrainy będzie możliwa. Niemniej, prawie 800 polskich firm już przygotowuje się do udziału w tym wielkim przedsięwzięciu. Do specjalnego programu zgłosiło się 1,2 tys. przedsiębiorstw z naszego kraju.

Odbudowa Ukrainy – ile może kosztować?

Od momentu ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, nasz wschodni sąsiad zlicza katastrofalne straty zarówno wśród ludności, jak i w przestrzeni gospodarczej. Obecnie odbudowa Ukrainy po wojnie szacowana jest na około 750 mld dolarów. Z tej puli 110 mld USD to nakłady w rekonstrukcję zrujnowanej infrastruktury.

Polscy przedsiębiorcy chętni do udziału w odbudowie Ukrainy

Przypomnijmy, w czerwcu 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) rozpoczęło rejestrację podmiotów, które chciałyby wziąć udział w przygotowaniach do powojennej odbudowy zniszczonego przez Rosjan kraju. Operatorem przedsięwzięcia została Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Do tej pory zgłosiło 1,2 tys. firm. Prawie 800 wzięło udział w konsultacjach branżowych, w których oprócz przedstawicieli resortu rozwoju wzięła udział także Ambasada Ukrainy w Warszawie. „Cieszę się, że tak wielu polskich przedsiębiorców odpowiedziało na nasz apel i chce w niej aktywnie uczestniczyć. Po ustaniu działań wojennych ich wiedza i doświadczenie będą bezcenne” – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Firmy zapisane do bazy są zainteresowane zarówno eksportem, inwestycjami, jak również kooperacją z ukraińskimi kontrahentami w formie podwykonawców.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić uchodźcę?

Jakie branże chcą brać udział w odbudowie Ukrainy?

Oprócz oczywistej w tym wypadku branży budowlanej swoją gotowość wyraziły także inne sektory. To m.in. producenci maszyn i urządzeń, firmy z branży IT, spożywczej oraz medycznej.

Jak napisano w komunikacie, polskie firmy, mogą nadal zgłaszać swoją gotowość do udziału w tym przyszłym, historycznym procesie. Nadal można się zgłaszać do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

To Cię zainteresuje

6-dniowy tydzień pracy — czy praca w sobotę jest zgodna z prawem?

Czas pracy, a także adekwatne do przepracowanych godzin wynagrodzenie to kwestie ważne nie tylko pracownika, ale także przełożonego.…
praca-w-sobote

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow

„Coffee to go” – przekuj rosnącą popularność kawy w swój zysk

Polacy coraz chętniej sięgają po kawę, w tym po napoje powstałe z wysokiej jakości ziaren i przygotowane w…
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier