magazyn-firma
2 min. czytania

Odejście prezesa ze spółki. Czy spółka może działać bez prezesa?

prezes
Autor
Szymon Ostrowski
Opublikowano
11 05 21

Czy odejście prezesa ze spółki jest problemem? Jak spółka może działać gdy nie ma prezesa?

Zarząd w spółce kapitałowej pełnią funkcję reprezentacyjno-wykonawczą. Zarząd prowadzi wszystkie sprawy spółki i ją reprezentuje. Czy spółka musi mieć prezesa? Czy odejście prezesa ze spółki rodzi spore problemy?

Spółka nie może działać bez zarządu. Ktoś musi bowiem ją reprezentować i odpowiadać za jej zobowiązania. Nie ma więc możliwości, by spółka mogła funkcjonować gdy nie jest powołany zarząd albo gdy zarząd spółki jest zlikwidowany. Jeśli w spółce jest tylko prezes i zostanie on odwołany, to spółka nie może funkcjonować. Spółka bez prezesa, bez zarządu nie może np. zaciągać żadnych zobowiązań. Jeśli wobec spółki toczy się postępowanie sądowe, to musi ono być zawieszone do czasu uzupełnienia zarządu o odpowiednie osoby.

CZYTAJ TAKŻE: Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak założyć firmę?

Odejście prezesa - brak zarządu w spółce

W bardzo dużych spółkach zarząd jest kilkuosobowy, a prezes zarządu ma zwykle zastępcę lub zarząd jest w stanie wybrać kogoś kto zamiast niego będzie zarządzał sprawami spółki.

W przypadku małych spółek odejście prezesa może całkowicie sparaliżować działalność takiego podmiotu.

Kurator w spółce

Brak prezesa w spółce, brak zarządu w spółce powoduje, że nie ma osoby, który odpowiada za jej zobowiązania. Nie ma też nikogo, kto może zostać pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku jej niewypłacalności. W takiej sytuacji więc Sąd Rejestrowy jest upoważniony do powołania kuratora dla spółki. Kurator w spółce odpowiada za to by ustanowić zarząd spółki. Nie ma ok kompetencji prowadzenia bieżących spraw spółki.

Prokurent w spółce

Trochę inaczej wygląda sytuacja gdy w spółce nie ma zarządu ale jest prokurent. Prokurent, mówiąc najprościej jest pełnomocnikiem spółki. Może on więc podejmować w jej imieniu wiele czynności. Prokura działa niezależnie od tego czy w spółce jest zarząd, czy go nie ma. Oznacza to, że spółka bez zarządu, która jednak ma prokurenta, może działać.

CZYTAJ TAKŻE: Przekształcenie jdg w spółkę z o.o. Kiedy to się opłaca?

W takiej jednak sytuacji prokurent nie odpowiada osobiście za jej zobowiązania, a to powoduje, że spółka realnie jest miało wiarygodna.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier