2 min. czytania

Odmowa udzielenia urlopu na żądanie. Czy to możliwe?

kalendarz
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Utarło się przekonanie, że pracodawca nie ma nic do powiedzenia, gdy pracownik poinformuje go, że „bierze urlop na żądanie”. Odmowa udzielenia urlopu na żądanie jest możliwa i to w zgodzie z przepisami.

Ile trwa urlop na żądanie

Każdemu pracownikowi, z którym łączy cię umowa o pracę przysługuje urlop na żądanie w wymiarze 4 dni w roku. Dni te wlicza się do urlopu wypoczynkowego. Jego wyjątkowość polega na tym, że tych dni nie uwzględnia się w planie urlopów. A do jego realizacji wystarczy sam fakt poinformowania pracodawcy nie później niż w dniu rozpoczęcia. Forma powiadomienia może odbyć się: osobiście, telefonicznie a nawet mailowo. Najważniejsze, by informacja dotarła do zainteresowanego.

CZYTAJ TAKŻE: Kwarantanna to nie urlop. Jeśli są chęci można pracować

Urlop na żądanie a prawa pracodawcy

Urlop na żądanie miał pozwolić na usprawiedliwioną nieobecność w pracy w sytuacjach kryzysowych, nagłych, niemożliwych do przewidzenia. To wyjście naprzeciw potrzebom pracownika. Niestety zdarza się, że podwładni wykorzystują urlop na żądanie, by wymusić realizację planów, na które nie mają zgody przełożonego. Pracodawca nie musi biernie przyglądać się sytuacji, urlop na żądanie można odwołać.

Podstawą do udzielenia urlopu na żądanie są przepisy Kodeksu pracy. Co do zasady pracodawca, który otrzymał informację jest zobowiązany do udzielenia urlopu.

CZYTAJ TAKŻE: Szef może „siłą” wysłać pracownika na zaległy urlop za 2020 rok

Odmowa udzielenia urlopu na żądanie

Praktyka orzecznicza wskazała jeden przypadek, w którym pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Gdy brak zgody wynika z szczególnych okoliczności powodujących, że obecność pracownika jest niezbędna dla interesów firmy. Podstawą odmowy będzie wtedy artykuł 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy, mówiący o dbałości o dobro przedsiębiorstwa. Dotyczy to naprawdę wyjątkowych sytuacji, podstawa odmowy nie może być błaha. Pracodawca może zgłosić odmowę do inspekcji pracy jako naruszenie prawa pracy. A toczące się w tej sprawie postępowanie może zakończyć się ukaraniem pracodawcy.

CZYTAJ TAKŻE: 2 dodatkowe dni urlopu dla ozdrowieńców krwiodawców. Jak to wygląda od strony pracodawcy

Drugim wyjątkiem jest sytuacja, gdy urlop na żądanie jest bezpodstawny. Jak pisaliśmy wcześniej pracownik nie może wykorzystać urlopu na żądanie wymuszając wolne. Np. gdy od dawna wnioskuje o urlop wypoczynkowy, a pracodawca nie zgadza się na niego we wskazanym terminie. Poinformowanie szefa o wzięciu urlopu na żądanie mimo poprzedniej odmowy jest działaniem nie fair. I jako takie nie może być uzasadnioną podstawą do 4 dni wolnego na żądanie.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier