magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Kto by to wszystko liczył? – mówi wielu przedsiębiorców, powierzających sprawy księgowe profesjonalistom. I słusznie, bo z pewnością oszczędzasz sporo czasu i minimalizujesz ryzyko błędu. Nie jest jednak tak, że to Ty umywasz ręce, bo każdy ewentualny błąd spadnie na zewnętrzną księgową. Nieprawda! W pierwszym uderzeniu spadnie na Ciebie! I może rozłożyć Twój biznes na łopatki.

Kto odpowiada za błąd biura rachunkowego?

 To zwykle jest przyjemna rozmowa. Jeśli zdecydujesz się na wsparcie biura rachunkowego, witają Cię z otwartymi ramionami. Kawka z dobrego ekspresu, gratulacje słusznego wyboru i zapewnienia – masz spokojną głowę. Nawet jeśli ktoś się pomyli, to nie Ty się pomylisz. Co, nie? A biuro z polisą odpowiedzialności cywilnej opłaci wszelkie straty związane z prowadzoną działalnością. Luksus!

Nie można odebrać biurom rachunkowym jednego. W znakomitej większości to naprawdę profesjonalne podmioty ze specjalistami na pokładzie. Nie zapominaj przy tym wszystkim o jednym: za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki odpowiadasz całym swoim majątkiem. I nie jest to jakaś ogólna maksyma, ale akurat artykuł 26 Ordynacji podatkowej. Zatem, jeśli pójdzie coś nie tak, urząd skarbowy zgłosi się do Ciebie, drogi przedsiębiorco i mówiąc językiem z filmów akcji „przedstawi swoje żądania”. Zapis w umowie z biurem o przeniesieniu odpowiedzialności, może Cię co najwyżej uspokajać. Ustawa to ustawa, i stoi w hierarchii wyżej niż kontrakt z zewnętrznym księgowym. Tak się akurat składa.

Polisa OC biura rachunkowego a potencjalne kary

Nie jest oczywiście tak, że zostajesz z problemem sam. Przynajmniej w teorii. Jeśli poczujesz się pokrzywdzony przez błąd biura, a prawo od starożytności mówi, że błędy należy naprawiać, możesz żądać od biura rachunkowego naprawienia popełnionego przez nie błędu lub nierzetelności.

Tutaj trzeba wyróżnić dwie sytuacje. Pierwsza, to taka, w której to sam przedsiębiorca czegoś nie dopatrzył, spóźnił się z dokumentami lub dostarczył takie, które z punktu widzenia prawa były wadliwe. Nie ma przeproś. Sam jesteś sobie winien w takiej sytuacji.

Ale jeśli to biuro spowodowało, że popadłeś w kłopoty, to już inna sytuacja. Tutaj możesz powiedzieć „sprawdzam!” Przecież zapewniano Cię, że biuro posiada ubezpieczenie OC na takie sytuacje. To dlatego spałeś spokojnie. Musisz jednak wiedzieć, że polisa ta nie jest dobra wola biura ale obowiązek wynikający z Rozporządzenia Ministra Finansów. Zgodnie z nim, każde biuro musi mieć takie ubezpieczenie. Ewentualne odszkodowanie nie zostanie jednak wypłacone z automatu.

Błąd księgowego przed sądem

Zdarza się często, że błąd zewnętrznego księgowego musi być udowodniony przed sądem, a podstawą do wypłacenia odszkodowania jest prawomocne postanowienie. Takie sprawy potrafią się ciągnąć, a do tego czasu, musisz uregulować należności z fiskusem z własnej kieszeni.

I choć przedstawiony scenariusz zdecydowanie należy do najczarniejszych, jako przedsiębiorca musisz być gotowy również na taki rozwój sytuacji. Pracownik urzędu skarbowego co najwyżej wysłucha Twojej historii, ale musi poruszać się w granicach niezwykle precyzyjnego i… restrykcyjnego prawa.

Biuro rachunkowe a przestępstwa skarbowe

Sprawy mogą pójść jeszcze gorzej, ale spokojnie – wtedy będziesz co najwyżej świadkiem w sprawie. Jeśli okazałoby się, że pracownik biura rachunkowego obsługując Twoją firmę popełni przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, to wówczas (jeśli nie maczałeś w tym palców) odpowie za  nie albo księgowy, albo właściciel biura. Prawo jest tutaj precyzyjne – za przestępstwo odpowiada osoba, która je popełniła. Jeśli niczego świadomy nie byłeś, śpij spokojnie.

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Nastraszyliśmy? Spokojnie – takie sytuacje, choć się zdarzają, mają miejsce rzadko. Biuro jest dobrym wyborem, jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie zająć się w firmie wszystkim.

Wybierając biuro, zawsze sprawdź oferty co najmniej dwóch, trzech podmiotów. Nie opieraj się tylko na rekomendacjach znajomych. Koniecznie przejrzyj zapisy umowy. Porozmawiaj nie tylko z właścicielem biura, czy handlowcem, ale także z osobą, która będzie zajmowała się Twoją firmę. I najważniejsze – pytaj! Tu naprawdę nie ma głupich pytań, ale niemądre lub wymijające odpowiedzi, powinny być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym!

 

 

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier