magazyn-firma
2 min. czytania

Opóźnione płatności. Aż 60% firm nie płaci w terminie.

opóźnione-płatności
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
23 06 21

44% narzeka na klientów, którzy od przynajmniej trzech miesięcy nie kwapili się, by uregulować należności za produkty czy usługi. Ile wynosi średni czas opóźnień. Jak duży jest problem zatorów płatniczych? Mamy najświeższe dane.

Powody zatorów płatniczych

Według najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów 60% firm odczuwa opóźnienia  w płatnościach od swoich odbiorców. Zwykle scenariusz jest taki sam. Firmy czekają, aż ich kontrahenci otrzymają pieniądze od swoich klientów. Jak pokazuje doświadczenie, taki łańcuszek potrafi ciągnąć się długą kolejką nieopłaconych faktur. Na taką sytuację  narzeka 41% respondentów.

Wśród pozostałych powodów zatorów płatniczych polscy przedsiębiorcy wymieniają: trudną sytuację związaną z pandemią – 36%, spadek liczby zleceń lub problemy ze sprzedażą – 28%, oraz inne priorytety takie jak wypłaty dla pracowników – 8%.

Skala opóźnień w płatnościach

Sytuacja stała się miejscami patologiczna. Kilkudniowy, czy tygodniowy poślizg, mało który przedsiębiorca traktuje jako niebezpieczne opóźnienie. Tym bardziej że problemy sięgają czasem wielu miesięcy. Aż 44% badanych wskazało, że ich kontrahenci nie uregulowali faktur od co najmniej… trzech miesięcy. Nagromadzenie takich nierzetelnych odbiorców i przeciąganie tej sytuacji w czasie może skutkować katastrofą nawet dla firm o zdrowych, biznesowych fundamentach.

Na drugim biegunie jest 1/3 szczęśliwych przedsiębiorców, którzy problemu poślizgów nie dostrzegają w ogóle.

Kiedy rozpocząć windykację należności?

Największa grupa ankietowanych firm (ok. 43%) twierdzi, że windykację rozpoczyna już w czasie pierwszych 30 dni od dnia upływu terminu, jaki został wskazany na dokumencie sprzedaży. Zdaniem ekspertów to dobra strategia, bowiem w sytuacji opóźnień nie ma na co czekać!

Zatory płatnicze – ile faktur opóźnionych?

W najgorszej sytuacji jest około 5% przedsiębiorców, którzy oceniają, że skala opóźnionych płatności przekracza 50% wszystkich wystawionych dokumentów sprzedaży. Na szczęście w zdecydowanej większości firm, sytuacja nie jest aż tak dramatyczna. 57% przepytanych przez KRD przedsiębiorstw twierdzi, że nieregulowane faktury przez odbiorców stanowią mniej niż 10% wszystkich, jakie zostały wystawione w ostatnim czasie. Gdyby proporcje były odwrotne, fala upadłości w Polsce byłaby nieunikniona.

ZapoBIEGAJ zatorom płatniczym. Akcja magazynuFIRMA

W jakich branżach są największe zatory płatnicze?

Według Krajowego Rejestru Długów na koniec pierwszego kwartału 2021 roku nad Wisłą działało prawie 3,8 mln firm. Przeszło 99% z nich to małe i średnie przedsiębiorstwa. Jak informuje KRD, powołując się na najnowszy Europejski Raport Płatności z kwietnia - „prawie połowa przedsiębiorstw w Polsce jest zmuszana do akceptowania długich terminów płatności. Zgadzają się na bardziej odległe daty, niż te, z którymi czują się komfortowo, w obawie przed utratą klientów. To dodatkowo wzmaga zatory płatnicze”

W zdecydowanie najgorszej sytuacji są przedsiębiorstwa działające w handlu oraz usługach. I są to raczej małe firmy. Jak pokazuje doświadczenie, najłatwiej właśnie takie podmioty zepchnąć na koniec listy płatności, dając pierwszeństwo innym priorytetom oraz większym sprzedawcom. Duży może przecież więcej. Często dysponuje np. działem windykacji lub częściej sięga po pomoc firm zajmujących się egzekwowaniem spóźnionych płatności.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier