magazyn-firma

Wyobraź sobie zwykły dzień w swoim biurze. Nagle rozdzwaniają się telefony od niezadowolonych klientów, którym nie dostarczyłeś zamówionego i opłaconego towaru. Nerwowo przeszukujesz faktury, przepytujesz pracowników. Tymczasem wyjaśnienie może być zupełnie inne. Oszuści mogą podszyć się pod Twoją firmę!

Oszuści podszywają się przed legalne firmy

Możesz przez lata budować swoją reputację, markę, zdobywać klientów. Wszystko może zostać popsute w okamgnieniu. Nagle dostajesz informacje o rzekomo niezrealizowanych zamówieniach, przyjęciu pieniędzy, urwaniu kontaktu z pracownikiem. Sytuacja robi się mocno nerwowa. Może się też zdarzyć, że do twoich drzwi zapuka policja… Nikomu nie życzymy takich przypadków, jednak trzeba je brać pod uwagę. Tym bardziej że oszuści starają się na wszelki możliwy sposób uwiarygadniać swoje fikcyjne oferty.

Czytaj także: Plaga oszustw inwestycyjnych w internecie

Oszust podszywa się pod firmę z sąsiedztwa

Dokładnie taki przypadek bada w ostatnich dniach policja z Jeleniej Góry. Mieszkaniec tego miasta był przekonany, że zamawia węgiel od firmy, którą dobrze znał i której siedziba mieści się właśnie w Jeleniej Górze. W ten sposób chciał kupić 4 tony opału. Nie podejrzewając podstępu, wpłacił nawet 1100 złotych tytułem zaliczki. Niestety. Szybko się okazało, że towar nie został dowieziony, a internetowy kontakt ze sprzedawcą się urwał.

Okazało się, że oszuści podszywali się jedynie pod prawdziwą firmę i nie mieli z nią nic wspólnego

Jak przestępcy typują firmy?

W opisanym wyżej przypadku, oszuści, publikując ogłoszenie, mogli posiłkować się kluczem geograficznym. Podszywając się pod lokalną firmę, skutecznie oszukali przynajmniej jednego mieszkańca. Czy ofiar było więcej? Na razie nie wiadomo.

Inną formą może być losowe wybieranie firm, w różnych lokalizacjach. Dociekliwi klienci mogą przecież sprawdzić NIP, REGON, adres i… wszystko się zgadza. Jeśli jednak nie zadzwonią bezpośrednio pod numer firmowy i nie potwierdzą autentyczności ogłoszenia, mogą stracić pieniądze. A Ciebie, drogi przedsiębiorco mogą czekać nieprzyjemności. Z przesłuchaniem przez organy ścigania włącznie.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier