magazyn-firma
2 min. czytania

Oszustwo na Urząd Patentowy – przedsiębiorco, uważaj!

Urząd Patentowy
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
19 01 22

Przestępcy podszywają się pod Urząd Patentowy RP, i co najgorsze robią to niemal perfekcyjnie. Jeśli dostałeś pismo od tej instytucji, dokładnie sprawdź, czy nie jest to fałszywa korespondencja. Jak rozpoznać oszustwo na Urząd Patentowy?

Oszustwo na Urząd Patentowy – złodziej uderza w czuły punkt

Nie ma wątpliwości, że wśród polskich przedsiębiorców wzrosła świadomość własności przemysłowej i ochrony znaków towarowych. Niektórzy jednak nie do końca rozumieją, jak działa Urząd Patentowy i w jaki sposób można ubiegać się o ochronę np. firmowego logotypu, nazwy handlowej itd. Tę sytuacje doskonale wykorzystują przestępcy dla których „oszustwo na Urząd Patentowy” stało się pomysłem na zarobek.

CZYTAJ TAKŻE: ZUS nie wysyła e-maili z rozliczeniami. To oszustwo!

Jak wygląda oszustwo na Urząd Patentowy?

Mechanizm oszustwa, jak zwykle w takich przypadkach jest banalnie prosty, ale trzeba przyznać, nieźle opakowany. Przestępcy podszywają się pod Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w pismach wzywających do wniesienia opłaty.

Trzeba przyznać, że są do tego bardzo dobrze przygotowani. Aby uśpić czujność przedsiębiorców, podają PRAWDZIWE dane dotyczące zgłaszanych przedmiotów własności przemysłowych. Co ciekawe wzór pisma do złudzenia przypomina te, jakie wystawia UPRP potwierdzając udzielenie ochrony na znak towarowy. To, co w całej historii się nie zgadza to fakt, że należności są wyliczane… w euro. Mało tego rachunek bankowy wskazany w piśmie prowadzony jest przez bank z siedzibą w Niemczech.

Dlaczego oszuści „uciekli” z kontami poza Polskę? Odpowiedź jest prosta. Już wcześniej wdrożono bowiem mechanizmy przeciwdziałania wykorzystywania działalności bankowej w naszym kraju do podobnych wyłudzeń. W tym przypadku przestępcy mieli mocno związane ręce.

Po czym poznać fałszywą decyzję Urzędu Patentowego?

Wszystkie kwoty w tym przypadku podawane są w euro, a rzekomy numer konta bankowego UPRP znajduje się w Niemczech lub innym kraju strefy euro. Niemniej Fincert.pl, Policja oraz Urząd Patentowy apelują o ostrożność w przypadku KAŻDEJ decyzji z Urzędu Patentowego. Warto zatem uważnie przeczytać otrzymaną korespondencję.

Zweryfikuj czy w treści decyzji podany jest należący do Urzędu Patentowego numer rachunku bankowego  93 1010 1010 0025 8322 3100 0000, który prowadzony jest przez Narodowy Bank Polski  O/O Warszawie. Jeśli otrzymałeś „decyzję”, w której znajduje się inny numer rachunku bankowego, oznacza to próbę dokonania przestępstwa na Twoją szkodę!” Informacje o innych rachunkach Urzędu Patentowego RP w NBP i BGK oraz celu ich wykorzystania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu, pod linkiem https://uprp.gov.pl/pl/przedmioty-ochrony/inne/oplaty-w-postepowaniu/platnosc-na-konto-urzedu” – czytamy w komunikacie opublikowanym m.in. na stronie policji.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier