magazyn-firma
2 min. czytania

Oszustwo na Urząd Patentowy – przedsiębiorco, uważaj!

Urząd Patentowy
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
19 01 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Przestępcy podszywają się pod Urząd Patentowy RP, i co najgorsze robią to niemal perfekcyjnie. Jeśli dostałeś pismo od tej instytucji, dokładnie sprawdź, czy nie jest to fałszywa korespondencja. Jak rozpoznać oszustwo na Urząd Patentowy?

Oszustwo na Urząd Patentowy – złodziej uderza w czuły punkt

Nie ma wątpliwości, że wśród polskich przedsiębiorców wzrosła świadomość własności przemysłowej i ochrony znaków towarowych. Niektórzy jednak nie do końca rozumieją, jak działa Urząd Patentowy i w jaki sposób można ubiegać się o ochronę np. firmowego logotypu, nazwy handlowej itd. Tę sytuacje doskonale wykorzystują przestępcy dla których „oszustwo na Urząd Patentowy” stało się pomysłem na zarobek.

CZYTAJ TAKŻE: ZUS nie wysyła e-maili z rozliczeniami. To oszustwo!

Jak wygląda oszustwo na Urząd Patentowy?

Mechanizm oszustwa, jak zwykle w takich przypadkach jest banalnie prosty, ale trzeba przyznać, nieźle opakowany. Przestępcy podszywają się pod Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w pismach wzywających do wniesienia opłaty.

Trzeba przyznać, że są do tego bardzo dobrze przygotowani. Aby uśpić czujność przedsiębiorców, podają PRAWDZIWE dane dotyczące zgłaszanych przedmiotów własności przemysłowych. Co ciekawe wzór pisma do złudzenia przypomina te, jakie wystawia UPRP potwierdzając udzielenie ochrony na znak towarowy. To, co w całej historii się nie zgadza to fakt, że należności są wyliczane… w euro. Mało tego rachunek bankowy wskazany w piśmie prowadzony jest przez bank z siedzibą w Niemczech.

Dlaczego oszuści „uciekli” z kontami poza Polskę? Odpowiedź jest prosta. Już wcześniej wdrożono bowiem mechanizmy przeciwdziałania wykorzystywania działalności bankowej w naszym kraju do podobnych wyłudzeń. W tym przypadku przestępcy mieli mocno związane ręce.

Po czym poznać fałszywą decyzję Urzędu Patentowego?

Wszystkie kwoty w tym przypadku podawane są w euro, a rzekomy numer konta bankowego UPRP znajduje się w Niemczech lub innym kraju strefy euro. Niemniej Fincert.pl, Policja oraz Urząd Patentowy apelują o ostrożność w przypadku KAŻDEJ decyzji z Urzędu Patentowego. Warto zatem uważnie przeczytać otrzymaną korespondencję.

Zweryfikuj czy w treści decyzji podany jest należący do Urzędu Patentowego numer rachunku bankowego  93 1010 1010 0025 8322 3100 0000, który prowadzony jest przez Narodowy Bank Polski  O/O Warszawie. Jeśli otrzymałeś „decyzję”, w której znajduje się inny numer rachunku bankowego, oznacza to próbę dokonania przestępstwa na Twoją szkodę!” Informacje o innych rachunkach Urzędu Patentowego RP w NBP i BGK oraz celu ich wykorzystania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu, pod linkiem https://uprp.gov.pl/pl/przedmioty-ochrony/inne/oplaty-w-postepowaniu/platnosc-na-konto-urzedu” – czytamy w komunikacie opublikowanym m.in. na stronie policji.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier