magazyn-firma

Cyfryzacja ma wiele plusów. Jednak kiedy pojawia się awaria, robi się stresująco. Tak było w poniedziałek (7.11) kiedy padł PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Celno-Skarbowych oraz serwis e-Zamówienia. Według mediów, co najmniej jeden z nich padł ofiarą ataku hakerów.

Padł PUESC i e-Zamówienia

Cyfryzacja ułatwia nam życie, dopóki nie pojawi się błąd. Czasem błahy, czasem bardzo poważny. Niektóre z nich w mgnieniu oka usuwane są przez działy IT publicznych instytucji. Inne przez wiele godzin mogą paraliżować pracę urzędów oraz setek przedsiębiorstw. Z efektami takiej sytuacji mieliśmy do czynienia 7 listopada 2022 roku. Wtedy padł PUESC – jedno z najważniejszych narzędzi dla spedytorów, importerów, eksporterów i szeroko rozumianej logistyki. Tego samego dnia, nieco wcześniej poważną awarię zaliczył serwis e-Zamówienia, używany m.in. przez firmy biorące udział w przetargach publicznych.

Atak hakerów?

W przypadku serwisu e-Zamówienia (ezamowienia.gov.pl), zewnętrzna ingerencja jest właściwie pewna. Scenariusz ataku hakerskiego potwierdził w rozmowie z RMF FM przedstawiciel Urzędu Zamówień Publicznych. Wiadomo, że sprawa trafiła do służb, przed którymi mozolny proces ustaleń, kto stoi za uderzeniem w elektroniczną usługę związaną z przetargami. Czy, i jakie dane mogły trafić w niepowołane ręce, wciąż nie wiadomo.

Problemy z PUESC

Problemy z Platformą Usług Elektronicznych Celno-Skarbowych potwierdziła Krajowa Administracja Cyfrowa na swoich stronach internetowych.

Informujemy, że portal PUESC jest w tej chwili niedostępny dla użytkowników. Trwają intensywne prace naprawcze. W związku z niedostępnością PUESC można stosować procedury awaryjne przewidziane dla systemów i usług wykorzystujących ten portal. O przywróceniu działania portalu będziemy informować w formie aktualizacji komunikatu.

Przepraszamy za utrudnienia” – napisano w krótkim komunikacie Krajowej Administracji Skarbowej.

EDIT: Około północy (z 7 na 8 listopada 2022) udało nam się wejść na stronę PUESC. Nie byliśmy jednak w stanie stwierdzić, czy wszystko działa jak należy. Komunikatu „odwołującego problemy” na stronie KAS nadal nie było.

Polska na celowniku hakerów?

Przypomnijmy, w Polsce nadal obowiązuje alert Charlie-CRP. Od momentu ataku Rosji na Ukrainę, znacząco wzrosło zagrożenie atakami hakerskimi ze strony Rosjan. Co się stało tym razem? Zapewne na odpowiedź będziemy musieli jeszcze poczekać. Nie zmienia to faktu, że hakerzy co chwilę uderzają w europejskie państwa. Polska nie jest tutaj wyjątkiem.

Czy cyfryzacja usług publicznych jest bezpieczna?

W tej sytuacji pojawia się pytanie - czy cyfryzacja usług publicznych jest bezpieczna? Czy postęp w tej dziedzinie nie dzieje się za szybko? Z pewnością na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć przecząco. Każdy zaawansowany system IT posiada odpowiednie zabezpieczenia oraz możliwość tworzenia backupów. Nic nie musi zginąć. W pożarze, czy w zalaniu archiwum, lub urzędu straty są lub mogą być nieodwracalne. W cyfrowym świecie szkody wcale nie muszą oznaczać katastrofy. Pamiętajmy, że zawsze obowiązują procedury awaryjne, jak np. w kwestii rejestru SENT działającego w ramach PUESC – przykład procedury awaryjnej można przeczytać tutaj.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier