magazyn-firma

Według wstępnego szacunku, opublikowanego właśnie przez Główny Urząd Statystyczny, wynik PKB Polski 2021 robi wrażenie. Zdaniem statystyków w ubiegłym roku Produkt Krajowy Brutto naszego kraju urósł o 5,7% w porównaniu do 2020 roku. To więcej niż średnia prognoz ekonomistów.

PKB Polski 2021 – jaki wzrost?

Przypomnijmy, w 2020 roku gospodarka skurczyła się o 2,5 procent, licząc w cenach stałych do 2019 roku. Efekt pierwszych dwóch fal pandemii, która była zupełnie nowym zjawiskiem, był porażający. Zresztą ponury makroekonomiczny krajobraz był o wiele szerszy i dotyczył wielu europejskich gospodarek.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest PKB?

Ekonomiści, już od jakiegoś czasu wskazywali, że 2021 rok, znów „zaświeci się na zielono” w odczytach PKB. Konsensus z ich prognoz wynosił 5,5 procent. Choć byli i tacy, np. Konfederacja Lewiatan, którzy zakładali nawet sześcioprocentowy wzrost.

PKB Polski 2021 a prognozy optymistów

Wstępny odczyt GUS zawarł się między konsensusem, a przewidywaniami optymistów – wyniósł 5,7%. „Wydaje się jednak, że możliwa jest korekta PKB za 2021 r. w kolejnych odczytach. Pozytywnie może zaskoczyć eksport oraz cała akumulacja brutto na czele z zapasami” – ocenia Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatan.

Lewiatan zauważa, że polska gospodarka odbiła się od dołka, jaki zaznaczył się w pandemicznym 2020 roku.

PKB 2021 a przemysł

Patrząc na dane opublikowane przez GUS, nie ma wątpliwości, że siłą napędową PKB 2021 był przemysł. W ubiegłym roku odnotował on aż 14,1% wzrostu. Wrażenie robi także konsumpcja prywatna, która wypadła najlepiej od 2008 roku, czyli czasów sprzed pierwszego w tym wieku poważnego kryzysu. Jej wzrost to 6,2%.

Inwestycje do nadrobienia

Ekonomiści zauważają, że zaskakująco dobry wynik zauważyliśmy w 2021 roku po stronie inwestycji, które r/r wzrosły o 8%. Nastąpiło to po 9-procentowym spadku rok wcześniej. Jest też zła wiadomość, nie udało nam się w tym zakresie odrobić tego, co utraciliśmy w wyniku pandemii.

Specjaliści zwracają uwagę na niski „sentyment inwestycyjny”, co oznacza niechęć inwestorów w tym zakresie nad Wisłą. Ryzyko inwestycyjne w naszym kraju jest wciąż oceniane jako wysokie. Lewiatan zwraca uwagę, że może się to wiązać z brakiem impulsu, jaki mógł zostać wygenerowany przez Krajowy Plan Odbudowy. Pieniędzy unijnych jak nie było, tak nie ma, ale to już temat na osobny artykuł.

PKB 2022 – powtórzymy dobry wynik?

Wiele wskazuje na to, że odczyt PKB 2021 będzie w dłuższej perspektywie jedynie „peak’iem” na wykresie. Wielu ekonomistów studzi emocje i optymizm zakładając, że PKB 2022 nie wykręci już takiego wyniku. Studzenie gospodarki stopami procentowymi, konflikt z UE oraz pogarszające się nastroje konsumentów i przedsiębiorców przełożą się na dużo gorszy wynik PKB za cały obecny rok. Prognozujemy wzrost na poziomie 3,8% - ocenia Mariusz Zielonka.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier