2 min. czytania

Jak ustanowić pełnomocnictwo? O tym nie zapomnij

pełnomocnik
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
11 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pełnomocnictwo to upoważnienie innej osoby do załatwienia sprawy w twoim imieniu. Rozwiązanie to sprawdza się nie tylko w biznesie, ale i w życiu codziennym. Przedsiębiorcy dający pełnomocnictwo muszą pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

1. Wybierz odpowiednią osobę

Pełnomocnikiem powinna być osoba, którą darzysz zaufaniem, ponieważ skutki jej działań odczujesz bezpośrednio. To najważniejsze. Niedopuszczalnym jest, by w twoim imieniu występował ktoś, kto zamiast pomóc przysporzy ci problemów. U podstawy pełnomocnictwa, szczególnie tego wykorzystywanego w biznesie leży jego przydatność.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Dlatego zapamiętaj, że pełnomocnictwo ma być ułatwieniem, nie komplikacją. Nie oznacza to, że pełnomocnikiem musi być twój najbliższy przyjaciel czy członek rodziny. Równie dobrze możesz skorzystać z usług profesjonalistów np. prawników. Jeżeli nie możesz samodzielnie dokonać pewnych czynności oczywistym jest skorzystanie z pomocy pełnomocnika. Tym bardziej, gdy jest to osoba posiadająca odpowiednią wiedzę. Ale nie zapominaj, że pełnomocnictwo jest stosunkiem dobrowolnym. Ty jako przedsiębiorca wybierasz osobę, która zostanie pełnomocnikiem i decyduje jak szerokim umocowaniem podmiot ten będzie dysponował.

CZYTAJ TAKŻE: Czym jest prokura

2. Zdecyduj o zakresie umocowania

Pełnomocnictwo to doprecyzowana w przepisach czynność prawna pomiędzy mocodawcą a jego pełnomocnikiem. Zgodnie z Kodeksem cywilnym są trzy rodzaje pełnomocnictw. Od ciebie zależy, które wybierzesz, ważne by pamiętać o różnicach.

Pełnomocnictwo ogólne, które ma szeroki zakres umocowania, ale wąski zakres spraw. Można je wykorzystywać tylko w przypadkach tak zwanego zwykłego zarządu. Należą do nich podstawowe bieżące czynności np. odbiór dokumentów.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Węższy zakres ma pełnomocnictwo rodzajowe, w którym od razu wskazuje się sprawy które może załatwiać pełnomocnik. Mogą to być np. sprawy kadrowe lub negocjacje z wybranym klientem.

Z kolei pełnomocnictwo szczególne to takie, które będzie ważne tylko w tej jednej wskazanej w nim czynności np. zawarcia w imieniu przedsiębiorcy konkretnej umowy.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

3. Przygotuje pełnomocnictwo w formie pisemnej

Pełnomocnictwo może być udzielone w dowolnej formie, ale lepiej udokumentować je na piśmie, tak by nie było potem żadnych wątpliwości, co do jego rodzaju i zakresu. Przepisy wskazują, że wymagana jest szczególna forma pełnomocnictwa np. w postaci aktu notarialnego, jeśli działanie ma dotyczyć czynności przeprowadzanej w formie szczególnej. Przykładem może być sprzedaż nieruchomość, skoro umowa ma postać aktu notarialnego, pełnomocnictwo też powinno.

Elementami, które powinny znaleźć się w każdym pełnomocnictwie są:

  1. data i miejsce sporządzenia
  2. dane mocodawcy, wraz z numerem dowodu osobistego
  3. dane pełnomocnika, wraz z numerem dowodu osobistego
  4. zakres umocowania
  5. podpis mocodawcy.

CZYTAJ TAKŻE: Księga przychodów i rozchodów. Kto musi ją prowadzić

4. Pilnuj ważności pełnomocnictwa

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w pełnomocnictwie umieścić czas jego obowiązywania. Możesz to zrobić przy pomocy daty, a także wskazania czynności po zakończeniu, której umocowanie wygaśnie. Jeżeli takiego zapisu nie wprowadzisz do dokumentu lub wzajemnych ustaleń, by umocowanie ustało niezbędne będzie wypowiedzenie pełnomocnictwa. W przeciwnym razie będzie nadal trwać.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier