magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy o zasadach realizacji wparcia przedsiębiorców. Propozycję w tej sprawie złożył Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Będą pieniądze dla firm? Wszystko przez wzrost cen gazu i prądu

Minister rozwoju Waldemar Buda zwrócił uwagę, że obserwowany nagły wzrost cen gazu i prądu, spowodowany rosyjskim atakiem na Ukrainę odbija się w sposób znaczący na rentowności firm przemysłowych. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku rząd planuje dofinansować część kosztów zakupu energii elektrycznej oraz gazu, jakie ponoszą energochłonne przedsiębiorstwa.

Już teraz niektóre polskie przedsiębiorstwa np. producenci wyrobów hutniczych, ceramicznych kafli i płytek czy nawozów i związków azotowych, zmuszone są wstrzymywać lub ograniczać produkcję. Pamiętajmy, że często są one znaczącym pracodawcą w danym regionie. Firmy te potrzebują wsparcia finansowego, które pozwali im nie tylko utrzymać rentowność, ale też miejsca pracy i zdolności produkcyjne” – powiedział minister Buda.

Jakie rozwiązania dla firm w związku z cenami energii?

W ramach ustawy określone będą zasady udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej. Ma ona mieć związek ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu. Rząd przewiduje, że wsparcie będzie udzielane w latach 2022-2024.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza Solidarnościowa dla firm

Które przedsiębiorstwa mogą liczyć na pomoc?

Ministerstwo Rozwoju w swoim komunikacie na temat przyjętego projektu ustawy pisze dość ogólnie o przedsiębiorcach, „w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia tej działalności”

Wsparcie to może być przekazane na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia biznesu, które wiążą się z podwyżkami cen prądu oraz gazu ziemnego.

Pieniądze dla firm – jaka skala pomocy?

Rząd zakłada, że w latach 2022-2024 na realizację programów pomocowych przeznaczy 17,4 mld złotych. Z tej puli ponad 5 mld złotych będzie rozdystrybuowane jeszcze w roku 2022. W 2023 roku wsparcie publiczne będzie już wyższe i ma sięgnąć 8,2 mld złotych. Na ostatni rok realizacji programu, tj. 2024 rząd zakłada przekazanie 4,1 mld złotych.

 

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier