magazyn-firma

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy o zasadach realizacji wparcia przedsiębiorców. Propozycję w tej sprawie złożył Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Będą pieniądze dla firm? Wszystko przez wzrost cen gazu i prądu

Minister rozwoju Waldemar Buda zwrócił uwagę, że obserwowany nagły wzrost cen gazu i prądu, spowodowany rosyjskim atakiem na Ukrainę odbija się w sposób znaczący na rentowności firm przemysłowych. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku rząd planuje dofinansować część kosztów zakupu energii elektrycznej oraz gazu, jakie ponoszą energochłonne przedsiębiorstwa.

Już teraz niektóre polskie przedsiębiorstwa np. producenci wyrobów hutniczych, ceramicznych kafli i płytek czy nawozów i związków azotowych, zmuszone są wstrzymywać lub ograniczać produkcję. Pamiętajmy, że często są one znaczącym pracodawcą w danym regionie. Firmy te potrzebują wsparcia finansowego, które pozwali im nie tylko utrzymać rentowność, ale też miejsca pracy i zdolności produkcyjne” – powiedział minister Buda.

Jakie rozwiązania dla firm w związku z cenami energii?

W ramach ustawy określone będą zasady udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej. Ma ona mieć związek ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu. Rząd przewiduje, że wsparcie będzie udzielane w latach 2022-2024.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza Solidarnościowa dla firm

Które przedsiębiorstwa mogą liczyć na pomoc?

Ministerstwo Rozwoju w swoim komunikacie na temat przyjętego projektu ustawy pisze dość ogólnie o przedsiębiorcach, „w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia tej działalności”

Wsparcie to może być przekazane na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia biznesu, które wiążą się z podwyżkami cen prądu oraz gazu ziemnego.

Pieniądze dla firm – jaka skala pomocy?

Rząd zakłada, że w latach 2022-2024 na realizację programów pomocowych przeznaczy 17,4 mld złotych. Z tej puli ponad 5 mld złotych będzie rozdystrybuowane jeszcze w roku 2022. W 2023 roku wsparcie publiczne będzie już wyższe i ma sięgnąć 8,2 mld złotych. Na ostatni rok realizacji programu, tj. 2024 rząd zakłada przekazanie 4,1 mld złotych.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier