To już ostatni dzwonek dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą zdobyć nawet 10 mln złotych na innowacyjne rozwiązania. O potężne pieniądze dla firm można się starać tylko do 5 sierpnia!

Pieniądze dla firm – tylko duże projekty?

Innowacje kosztują, ale jak pokazuje doświadczenie, pomagają wrzucić firmie wyższy bieg. Tylko do 5 sierpnia można jeszcze składać wnioski o pieniądze dla firm w konkursie „Wdrażanie innowacji przez MŚP”. Wszystkie potrzebne dane na jego temat są dostępne na stronie PARP.

CZYTAJ TAKŻE: Pieniądze dla firm. Skorzystają właścicielki technologicznych startupów

Pieniądze na innowacje

Aby sięgnąć po tak duże pieniądze, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze, całkowity koszt projektu, musi zawierać się w „widełkach” od 1 mln złotych do… 50 mln euro. Maksymalnie wsparcie może wynieść do 85% w przypadku usług doradczych. Próg nieco niższy jest dla inwestycji, bowiem wynosi 70%. To oznacza, że wkład firmy w projekt minimum musi wynieść minimum 15% w przypadku usług doradczych i 30% w przypadku inwestycji.

Konkurs przeprowadzany jest po to, by dać firmom niezbędne finansowe „paliwo” to tworzenia innowacyjnych produktów lub wdrażania innowacyjnych procesów technologicznych. Można to osiągnąć poprzez drożenie wyników prac badawczo rozwojowych przez firmy, które działają w korporacjach ponadregionalnych. Dlaczego ponadregionalnych? Spójrz niżej.

Polska Wschodnia premiowana?

Zacznijmy od podstawowych kryteriów. Konkurs jest przeznaczony dla mikro, małych oraz średnich firm. Istotne jest jednak miejsce ich działalności. W tym konkursie chodzi o przedsiębiorstwa, które minimum od pół roku należą do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego. PARP rozumie przez to pojęcie 5 firm, które współpracują w pokrewnych branżach z co najmniej… dwóch województw. To jednak nie koniec wymagań. Przynajmniej jedna firma musi pochodzić z Polski Wschodniej.

Dodatkowo, w trakcie trzech lat przed złożeniem aplikacji, firmy powinny osiągnąć przychody nie mniejsze niż 600 tys.zł w przynajmniej w jednym roku obrotowym.

Polska Wschodnia – jakie województwa?

Zgodnie z unijną klasyfikacją terytorialną za makroregion Polski Wschodniej uważany jest obszar obejmujący następujące województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie.