magazyn-firma
2 min. czytania

Będą potężne pieniądze dla firm stawiających na zeroemisyjność?

Pieniądze dla firm
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 10 22

Będą pieniądze dla firm, które mają pomysł na zielony model biznesu? NFOŚiGW rusza właśnie z naborem wniosków w ramach programu "Przemysł dla transformacji – zwiększenie potencjału przedsiębiorstw do produkcji rozwiązań zero i niskoemisyjnych". O co chodzi? Wyjaśniamy.

Pieniądze dla firm zeroemisyjnych

Pieniądze dla firm, które mają pomysł na niskoemisyjną i bezemisyjną gospodarkę, to kolejny pomysł na zieloną transformację przemysłu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że celem tego programu jest rozwój gospodarki niskoemisyjnej i bezemisyjnej. Dokładnie chodzi o wsparcie przemysłu z myślą o sektorach związanych z tzw. czystą mobilnością oraz energią. NFOŚiGW chce zwiększyć potencjał niektórych gałęzi gospodarki w opracowywaniu oraz wdrażaniu rozwiązań, które można uznać za zero- lub niskoemisyjne.

"Celem szczegółowym jest zwiększenie potencjału wybranych sektorów w zakresie opracowywania i wdrażania zeroemisyjnych i niskoemisyjnych rozwiązań produktowych poprzez ustanowienie dedykowanego instrumentu finansowego (dalej: Fundusz) zarządzanego przez wybrany podmiot (manager Funduszu)."

Model wsparcia zeroemisyjności

NFOŚiGW mówi o dofinansowaniu udzielonym beneficjentom poprzez wejście kapitałowe w formie „obejmowania lub nabywania jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych oraz prawa uczestnictwa alternatywnej spółki inwestycyjnej lub instytucji wspólnego inwestowania, o których mowa w ustawie z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, bądź objęcia lub nabycia udziałów lub akcji”.

Rzecz jasna uzyskane w ten sposób środki trafią na rozwój przemysłu dla rozwiązań, które mieszczą się w definicji nisko- oraz zeroemisyjności. Mowa o zrównoważonej mobilności, a także energii.

CZYTAJ TAKŻE: Auta elektryczne po 2035 roku. Jedyny wybór?

Mogą być to np. instalacje przemysłowe, nastawione na produkcję urządzeń służących budowie zeroemisyjnych środków transportu. Mówimy tutaj np. o pojazdach elektrycznych lub wodorowych. Po drugie NFOŚiGW wspomina o instalacjach przemysłowych i innowacyjnych rozwiązaniach nastawionych na produkcję zeroemisyjnych źródeł energii. W tym zakresie spokojnie mieści się więc OZE. Fundusz wskazuje także urządzenia do magazynowania energii, a także podzespoły do wspominanych wcześniej produktów.

Terminy wniosków do NFOŚiGW

Chętni mogą składać wnioski w konkursie od 24 października 2022 do 14 listopada 2022. Powinny one trafić w formie papierowej do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można je dostarczyć osobiście, pocztą lub kurierem. W ostatnich dwóch przypadkach, dniem wpływu będzie dzień rejestracji dokumentacji w kancelarii Funduszu.

Budżet na wsparcie dla zielonych firm

Budżet na realizację opisanego programu programu wynosi: 4 991 716 125 zł. Pieniądze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy. Przy tej adnotacji pojawiło się jednak zastrzeżenie, że „przekazanie środków w ramach umowy inwestycyjnej dla wybranego podmiotu lub podmiotów (manager Funduszu) będzie możliwe pod warunkiem dostępności środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy”.

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE: https://www.gov.pl/web/nfosigw/przemysl-dla-transformacji

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier