magazyn-firma

Dotacje PFR okazały się pułapką dla wielu firm. W sumie mają do oddania kilka miliardów złotych. Sporej grupy firm na to nie stać. Już niedługo może do nich zapukać komornik.

29 mld złotych. To kwota, którą firmy korzystające z tarcz finansowych muszą zwrócić. Problem w tym, że wielu przedsiębiorców nie ma tych pieniędzy. I to nie ze swojej winy.

Gdy pandemia zablokowała wiele biznesów, ratunkiem dla nich okazały się tzw. tarcze finansowe Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Właściciele firm korzystali z nich chętnie. Teraz okazuje się, że dla niektórych takie wsparcie było bombą z opóźnionym zapłonem. Spora grupa przedsiębiorców będzie musiała oddać pieniądze. Problem w tym, że ich nie mają więc niedługo zapuka do nich komornik.

Rozliczenie dotacji PFR

Dotacje PFR były przeznaczone dla przedsiębiorców prowadzących firmy w określonych branżach, m.in. gastronomicznej. Pieniądze otrzymane z PFR trzeba było wydać do końca marca 2021. Problem w tym, że lokale gastronomiczne zostały objęte lockdownej do maja. W efekcie niektórzy właściciele firm zdecydowali, że wydadzą pieniądze później. Efekt? Działanie niezgodne z regulaminem PFR i konieczność zwrotu środków. Na oddanie pieniędzy pozostało niewiele czasu. Termin zwrotu mija 30 czerwca 2022.

CZYTAJ TAKŻE:Będzie trzeba oddawać dotacje na działalność? Problemem faktura uproszczona

PFR wiedząc o problemach przedsiębiorców i tak wydłużył okres na zwrot nadwyżki dotacji. Pierwotny termin mijał 15 marca 2022.

Zwrot dotacji PFR

Jak przekonują przedsiębiorcy, problem jest naprawdę poważny. Nie dość, że wiele firm nie odbiło się po obostrzeniach Covidowych, to na dodatek szaleje inflacja i rosną raty kredytów, maleje zdolność kredytowa. Nawet gdyby przedsiębiorcy chcieli pieniądze pożyczyć z banku, to nie będzie to łatwe właśnie przez rosnące stopy procentowe i coraz wyższe koszty kredytu.

Problem jest naprawdę poważny. PFR pod koniec kwietnia podsumował program tarcz finansowych. Wynika z niego, że przedsiębiorcy muszą oddać prawie 29,5 mld złotych. Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG, cytowany przez Rzeczpospolitą jest przerażony tym, w jak ciężkiej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy:

- Skoro z danych PFR wynika, że łączna kwota umorzeń w ramach rozliczeń subwencji finansowych to ok. 43,8 mld zł, to do zwrotu jest prawie połowa wsparcia. To gigantyczna skala, która może świadczyć, że wiele firm miało problem z prawidłowym odczytaniem zasad przyznawania środków. Oczywiście spora część tego, co wróci do PFR, pewnie leży na kontach beneficjentów, bo są to nadwyżki środków, których przedsiębiorcy po prostu nie wydali. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu wydało środki i tylko przez jakieś przeoczenie czy formalny błąd będzie musiało je oddać. A to może doprowadzić do fali bankructw – ocenia ekspert.

CZYTAJ TAKŻE: Firma ma problemy przez wojnę? Zobacz jaką pomoc oferuje ZUS

Do kiedy trzeba oddać pieniądze z tarczy

Szczególnie, że wiele programów dotacyjnych opiera się o system, w którym nie ma możliwości zastosowania niestandardowych rozwiązań. Jest konkretny zestaw elementów, których spełnienie bądź nie decyduje o określonych krokach postępowania.

Optymizmem napawa fakt, że przedsiębiorcy mogą w takiej sytuacji liczyć jednak na odszkodowanie od państwa. Zdaniem prawników, skoro termin wydawania środków PFR nie był tożsamy z okresem lockdownu, to można pozwać Skarb Państwa. Trzeba jednak pamiętać, że takie sprawy kosztują i trwają bardzo długo. Na takie działanie mało który przedsiębiorca będzie mógł sobie pozwolić.

O sprawie wie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Niestety formalnie nie może zrobić nic ponieważ za realizację programu odpowiada minister rozwoju i technologii w porozumieniu z ministrem finansów.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier