Pierwszy rok działalności przetrwają 2 na 3 firmy

Trwałość firm to zagadnienie, którym zajmowało się ostatnio wiele ośrodków badawczych. Wielu ekspertów wskazuje, że pierwszy rok działalności to najważniejszy test młodego przedsiębiorcy. Pan Bogusław założył firmę w branży obsługi cateringowej w styczniu 2020 roku. „Pamiętam, pomyślałem, że nowy rok po 20 latach na etacie będzie dla mnie nowym otwarciem. Pomyliłem się. W marcu przyszła pandemia, w maju firma funkcjonowała już tylko na papierze. Po wakacjach nie było po niej śladu”. Opowiada.
Trzeba jednak wiedzieć, że nie tylko pandemia „zabija” młode inicjatywy gospodarcze. Zdarza się, że biznesplan rozbija się o pierwsze niepowodzenia. Pojawia się zniechęcenie. Jeśli do tego dołożymy nieregularne wpływy, brak urlopów, zawiłe przepisy, zniechęcenie przychodzi samo. To pierwszy znak, że firma może nie przetrwać
Dane opublikowane przez PARP pokazują, że pierwszy rok działalności w 2020 roku przeżyło około 2/3 założonych firm. W samym 2020 roku z własną działalnością ruszyło 240.170 przedsiębiorców. Do 2021 roku przetrwało 160.048 z nich. Skala pokazuje, jak wiele młodych biznesów musiało zweryfikować swoje plany. Dość często weryfikacja ta kończyła się decyzją o ograniczeniu działalności, a także zakończeniu działalności.
Wśród firm, które powstały w 2020 roku najwyższe wskaźniki przetrwania pierwszych 12 miesięcy odnotowano w sekcji: Działalność profesjonalna, naukowa, techniczna – to aż 79,6%. Nieco niżej w zestawieniu informacja, a także komunikacja – 74%. Dobrze w pierwszym roku radzą sobie także podmioty powiązane z opieką zdrowotną i społeczną – 74%.
Najgorzej z przeżywalnością nowo powstałych firm jest w branży zakwaterowanie i gastronomia. Pierwsze 12 miesięcy przetrwało zaledwie 58,5%. Ten wynik można tłumaczyć restrykcjami, a także załamaniem tego sektora w okresie pandemii.. Pamiętajmy, że dane pochodzą z 2020 roku. Słabo wypada również budownictwo (58,7%). W tym wypadku możemy mówić o pewnym „zachwianiu”odczytu, a także wpływie pandemii.
Ciekawie prezentuje się to samo zestawienie w ujęciu wojewódzkim. Okazuje się, że najwyższa przeżywalność młodych firm dotyczy województwa świętokrzyskiego (74,4%). Tuż za nim plasuje się Mazowsze z wynikiem 73,8%.
Najgorzej, wręcz dramatycznie, wypada pod tym względem województwo warmińsko-mazurskie (45,1%), a także lubelskie (47,7%).
Jeśli zależy Ci na rozwoju Twojej firmy, powinieneś czytać “Magazyn Firma”. Triki biznesowe, porady marketingowe - najlepsze treści tworzone przez ekspertów dla przedsiębiorców, dostarczone wprost do Twojej skrzynki mailowej.
Podając swoje imię i adres e-mail oraz klikając przycisk "zapisz się" zapisujesz się do naszego newslettera. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych na podany przez Ciebie adres e-mail w postaci newslettera.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Ostko Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, a także ich przenoszenia. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.