magazyn-firma
2 min. czytania

PIT-28. Do kiedy muszą rozliczyć się ryczałtowcy

PIT-28
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
23 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Jeśli w 2021 roku wybrałeś opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, musisz błyskawicznie rozliczyć się z fiskusem. Czasu pozostało niewiele. Do kiedy trzeba rozliczyć PIT-28?

PIT-28 – terminy

Podczas gdy większość podatników na rozliczenie swojego PIT-u ma czas w tym roku do 2 maja (30.04.2022 wypada w sobotę), o tyle ryczałtowcy mają o wiele mniej czasu. Termin na złożenie zeznania PIT-28 upływa już w poniedziałek, 28 lutego.

Oczywiście również w tym przypadku można zrobić to elektronicznie, i jak zapewnia fiskus otrzymać szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Można również skorzystać z kilku ulg i odliczeń. Istnieje także możliwość przekazania 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego OPP.

CZYTAJ TAKŻE: Stawki ryczałtu 2022. Polski Ład

PIT-28 dla ryczałtowców

Zeznanie oznaczone sygnaturą PIT-28 jest przeznaczone dla osób, które w poprzednim roku zdecydowały się na opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla dochodów uzyskanych np. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

To samo dotyczy sytuacji, w której ta forma wiązała się np. z umową najmu lub dzierżawy oraz innych podobnych umów. Ustawodawca przewiduje również, że PIT-28 ma zastosowanie w przypadku ryczałtowców zarabiających na sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych lub zwierzęcych w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Dwa tygodnie na rozliczenie z fiskusem?

Fiskus „otworzył okienko” dla osób rozliczających się za pomocą zeznania PIT-28 dopiero 15 lutego. I to na krótko. Zamknie je już 28 lutego 2022. Każde zeznanie, które trafiło do skarbówki przez 15.02., będzie traktowane jak złożone właśnie w pierwszym możliwym terminie.

Trzeba pospieszyć się także ze zobowiązaniami wobec fiskusa. Kwota ryczałtu za grudzień lub ostatni kwartał 2022 (w zależności jak się rozliczasz), musi trafić na konto skarbówki również do końca lutego.

Jakie ulgi i odliczenia w przypadku ryczałtu?

Przepisy ustawowe przewidują warunki, po spełnieniu których można skorzystać z kilku ulg i odliczeń. Jakie mają zastosowanie w przypadku PIT-28? Cytujemy za komunikatem resortu finansów:

  • składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne;
  • składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne;
  • straty z działalności gospodarczej;
  • darowizn przekazanych m.in. na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa (krew i jej składniki), przeciwdziałania COVID-19;
  • ulgi rehabilitacyjnej;
  • na Internet;
  • ulgi termomodernizacyjnej;
  •  z tytułu wpłaty na IKZE;
  • abolicyjnej;
  • ulg mieszkaniowych na prawach nabytych, np. ulgi odsetkowej.

Czy będąc na ryczałcie mogą odliczyć 1% na OPP

Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozliczając się w PIT-28, przekazać 1% podatku na wybraną OPP. Po prostu wskazujemy w zeznaniu organizację, na rzecz której chcemy przekazać część podatków i to wszystko.

Czy w przypadku PIT-28

Niestety, osoby, które prowadziły działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Chyba że taka osoba złożyła tzw. PIT zerowy. Dzieje się tak np. w sytuacji, w której przez cały rok nie osiągnięto przychodów z działalności oraz nie ponoszono kosztów uzyskania przychodów.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier