PIT: Wspólne rozliczenie małżonków a działalność gospodarcza

Szczególnie zainteresowani wspólnym rozliczeniem są małżonkowie, u których występuje znaczna dysproporcja zarobków. Gdy jedno zarabia bardzo dużo, a drugie o wiele mniej, wyliczenie średniej może pozwolić na uniknięcie obowiązku opłacenia ogromnego podatku. Co byłoby koniecznością, gdyby partner o wyższym wynagrodzeniu rozliczał się samodzielnie. Niestety nie zawsze wspólne rozliczenie małżonków i uniknięcie znacznej daniny będzie możliwe. Żeby rozliczyć się z małżonkiem trzeba spełniać kilka warunków.
CZYTAJ TAKŻE: Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?
Przepisy stawiają przed chętnymi cztery warunki dotyczące ich relacji, które trzeba spełnić łącznie. A to nie koniec wymagań. Poza kwestiami osobistymi są jeszcze te podatkowe. Od razu widać, że droga do wspólnego rozliczenia nie jest łatwa.
CZYTAJ TAKŻE: Slim VAT w sektorze MŚP
Najważniejsze, by małżonkowie pozostawali przez cały okres, który podlega rozliczeniu w majątkowym ustroju wspólności małżeńskiej. Ponieważ PIT dotyczy roku, wspólność też musi trwać przez co najmniej 12 ujętych w nim miesięcy.
Po drugie oboje partnerzy muszą podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Będzie to miało miejsce, gdy będą rezydentami polskimi albo ich miejsce zamieszkania do celów podatkowych będzie znajdowało się na terytorium: Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej. Ewentualnie jeden z nich podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a drugi ma adres do celów podatkowych w miejscu wskazanym wyżej. Ale na terytorium Polski osiągają łączny przychód stanowiący co najmniej 75% całkowitego przychodu w rozliczanym roku.
CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza
Po trzecie oboje powinni wnioskować o wspólne rozliczenie. Czwartym warunkiem jest złożenie zeznania podatkowego w terminie. Nawet jeśli wszystkie kryteria zostaną spełnione, wspólne rozliczenie małżonków nie nastąpi, gdy nie pozwala na to wybrana przez przedsiębiorcę forma opodatkowania.
Jedynie rozliczenie podatku na zasadach ogólnych daje możliwość wspólnego złożenia zeznania podatkowego. Ryczałt, podatek liniowy i karta podatkowa wykluczają takie rozwiązanie. Jeśli więc planujesz wspólne rozliczenie z małżonkiem, pamiętaj o tym przy wyborze formy opodatkowania. Zakaz obowiązuje również, gdy małżonek przedsiębiorca zawiesi prowadzoną działalność.
CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania
Jeśli zależy Ci na rozwoju Twojej firmy, powinieneś czytać “Magazyn Firma”. Triki biznesowe, porady marketingowe - najlepsze treści tworzone przez ekspertów dla przedsiębiorców, dostarczone wprost do Twojej skrzynki mailowej.
Podając swoje imię i adres e-mail oraz klikając przycisk "zapisz się" zapisujesz się do naszego newslettera. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych na podany przez Ciebie adres e-mail w postaci newslettera.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Ostko Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, a także ich przenoszenia. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.