magazyn-firma

Płaca minimalna w 2022 wzrasta o 7,5 %. Ile wynosi pensja minimalna? Jaki są koszty pracodawcy?

W naszym kraju płacę minimalną otrzymuje prawie 2 mln osób. Od 1 stycznia 2022 płaca minimalna wyniesie 3010 zł. To o 210 złotych niż w ubiegłym roku. Choć jest to wzrost aż o 7,5%, to może się okazać, że będzie i tak niższa niż inflacja. Płaca minimalna jest wskaźnikiem, który określa najniższą pensję jaką można wypłacić pracownikowi, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Pensja minimalna brutto

3010 zł to minimalna pensja brutto. Wlicza się do niej również składki na ubezpieczenie społeczne. Łączna wysokość składek to 646,44 zł. Dokładnie jest to:

 • 293,78 zł – składka emerytalna
 • 233,76 zł – składka zdrowotna
 • 73,75 zł – składka chorobowa
 • 45,15 zł – składka rentowa

Pensja minimalna netto, czyli to co pracownik otrzyma „na rękę”, to dokładnie 2363,56 zł. Od minimalnego wynagrodzenia nie jest pobierany podatek dochodowy.

CZYTAJ TAKŻE: Podwyżka w czasach inflacji tylko dla 14% Polaków

Pensja minimalna – koszty pracodawcy

Nie można zapominać, ze oprócz składek rozliczanych bezpośrednio przez pracownika, również pracodawca musi rozliczać określone koszty. Przy najniższej krajowej, pracodawca będzie musiał zapłacić dodatkowo 293,78 zł składki emerytalnej, 195,65 zł składki rentowej, 50,27 zł składki wypadkowej. Dodatkowo 73,75 zł odłożyć na Fundusz Pracy i 3,01 zł na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. To wszystko powoduje, że całkowity koszt zatrudnienia pracownika na najniższej krajowej to dla pracodawcy 3 626,46 zł miesięcznie.

Warto pamiętać, że na umowie zasadnicza pensja może być niższa. Wszystko dlatego, że do pensji minimalnej można zaliczyć też choćby nagrody czy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Sumarycznie te wszystkie dodatki musza składać się na kwotę nie niższą niż płaca minimalna.

Pensja minimalna, a inne świadczenia

Jeśli wzrasta pensja minimalna, zmienia się też wysokość innych świadczeń pracowniczych. I tak

Dodatek za pracę w godzinach nocnych wynosi:

 • 3,96 zł – za styczeń
 • 3,76 zł - za luty, kwiecień, listopad
 • 3,27 zł - za marzec
 • 3,58 zł - za maj, czerwiec, lipiec, październik, grudzień
 • 3,42 zł - za sierpień, wrzesień

 

 • wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój - nie mniej niż 3010 zł
 • odprawa z tytułu zwolnień grupowych - 45 150 zł - 15-krotność minimalnego wynagrodzenia
 • odszkodowanie za naruszenie zasad równego traktowania w zatrudnieniu, mobbing lub dyskryminację - nie mniej niż 3010 zł
 • wynagrodzenie gwarancyjne za nie wykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy - nie mniej niż 31000 zł
 • minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego - 2597,33 zł

Płaca minimalna, a stawka godzinowa

W przypadku osób, które zawierają umowę cywilnoprawną nie stosuje się wynagrodzenia minimalnego. Zamiast tego stosowana jest minimalna stawka godzinowa. W 2022 roku minimalna stawka godzinowa to 19,70 zł. Netto jest to 13,91 zł. Przy umowie zlecenie składki na ubezpieczenie wynoszą za każdą przepracowaną godzinę (liczoną według minimalnej stawki godzinowej):

 • 1,92 zł – składka emerytalna
 • 0,30 zł – składka rentowa
 • 0,00 – składka chorobowa

Składka zdrowotna to 1,57 zł. Do tego wszystkiego dochodzi też podatek dochodowy. Zryczałtowany podatek to 2 zł od każdej godziny pracy (zakładając oczywiście minimalną stawkę godzinową).

Choć podwyżka płacy minimalnej i stawki godzinowej może wydawać się korzysta dla pracowników, to gdy popatrzymy na to z szerszej perspektywy, nie wydaje się to już tak interesujące. Wszystko za sprawą inflacji. Ta według prognoz NBP ma w 2022 roku wynieść 7-8 proc. To powoduje, że realnie pracownicy nie odczują tego wzrostu.

Minimalne wynagrodzenie – ¾ etatu

Jeśli nie chcemy zatrudniać pracownika na cały etat, a zaproponować mu np. ¾ etatu, to minimalna pensja przy takim obłożeniu czasowym to 2257,50 zł brutto. Netto będzie to 1948 zł.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa

Pracownik stracił prawo jazdy – co teraz?

Prawo o ruchu drogowym coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą to wszelkiego rodzaju przewinień kierowców. Może się zdarzyć, że przykładny…
pracownik stracił prawo jazdy
15 09 22

Stacje Kontroli Pojazdów mają problem: nowe wymogi, a stawki ciągle niskie

Związek Pracodawców SKP wraz z Konfederacją Lewiatan krytykują planowane zmiany w ustawie o ruchu drogowym, które mają implementować…
stacje kontroli pojazdów
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier