magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Płaca minimalna 2023 będzie wyjątkowo wysoka. Nie będzie to tylko podniesienie jej o poziom inflacji ale znacznie wyższa podwyżka. W 2023 roku płaca minimalna będzie wyższa o 16,3 proc.

Przedsiębiorcy od 2023 będą znów ponosić wyższe koszty. Płaca minimalna wzrośnie i to dwa razy. Pierwsza podwyżka planowana jest na początek 2023, a druga od lipca 2023. W związku z tym od lipca 2023 płaca minimalna wyniesie 3500 zł. Wzrost znacząco przekracza poziom inflacji.

Podwójny wzrost płacy minimalnej jest możliwy dzięki przepisom, które pozwalają na podwyższenie płacy minimalnej dwa razy. Przepisy zakładają, że minimalna pensja podnoszona jest o wskaźnik inflacji, a dodatkowo o tzw. wskaźnik korygujący planowany wzrost PKB. To wszystko oznacza, że w 2023 roku pensja minimalna powinna wzrosnąć przynajmniej o 13,5%, czyli o 406,30 zł.

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2023

Plan rządu zakłada, że 1 stycznia 2023 płaca minimalna wzrośnie z obecnych 3 010 zł do 3 350 zł. Od lipca będzie jeszcze wyższa i wyniesie 3 500 zł od lipca. To o ponad 16 proc. więcej niż obecnie. Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę powoduje, że wyższa będzie też oczywiście stawka godzinowa.

CZYTAJ TAKŻE: Rośnie pensja minimalna w Niemczech. Ogromny problem dla polskich firm

Warto przypomnieć, że od 2015-2022 minimalne wynagrodzenie rosło wyjątkowo szybciej. Znacznie szybciej niż przeciętna pensja. W sumie od 2015 wzrost wyniósł 72%. Pensja minimalna wzrosła o 1750 zł od 2015 do 3010zł w 2022 roku. Przeciętne wynagrodzenie w tym czasie wzrosło o połowę.

Ile osób zarabia minimalne wynagrodzenie?

Według danych GUS minimalne wynagrodzenie otrzymuje 13,6% zatrudnionych. (dane na 2020 r).

Ostateczna wysokość płacy minimalnej 2023 zostanie zatwierdzona do połowy czerwca. Plan dużej podwyżki jest popierany przez środowiska związków zawodowych. Rekordową podwyżkę tłumaczy się koniecznością wyrównania wynagrodzeń do inflacji. Propozycja NSZZ Solidarność zakłada, że wynagrodzenia powinny pójść w górę przynajmniej o 13,41%, a pracownicy „budżetówki” mają zarabiać przynajmniej o 20% więcej. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2022 roku, zwiększony o co najmniej 50% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2022”.

Płaca minimalna to spory problem dla przedsiębiorców. Nie dość, że i tak płacą już coraz więcej pracownikom by utrzymać ich na stanowiskach, to coraz więcej muszą wydać utrzymanie firmy. Wysoka cena paliwa, surowców i półproduktów powoduje, że koszty działalności są coraz wyższe. Do tego dochodzi zamieszanie związane z Polskim Ładem.

Inflacja w 2023

Warto też spojrzeć w perspektywy gospodarcze na 2023. Według Komisji Europejskiej w 2023 roku ceny w naszym kraju wzrosną średnio o 7,3%. PKB ma wzrosnąć o 4,4%. Patrząc na plany rządu i strony związkowej można przypuszczać, że aż tak duży wzrost płacy minimalnej ma sprawić wrażenie, że inflacja jest niższa niż w rzeczywistości. Nie można też zapominać o tym, że wzrost płacy minimalnej przekłada się również na wysokość innych wskaźników, choćby składek na ZUS. A to kolejne, jeszcze większe obciążenie dla portfeli przedsiębiorców.

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier