magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Płynność finansowa spada. Zaskakująco dobra jest sytuacja firm handlowych.

Spada płynność finansowa firm. Najnowszy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że 53 proc. firm ma środki na przetrwanie ponad 3 miesięcy. Reszta notuje niewystarczający poziom środków finansowych.

Płynność finansowa firm kuleje. W stosunku do maja poziom indeksu płynności finansowej był gorszy o 9 pkt, a względem kwietnia o ponad 17 pkt. Tylko 53 proc. firm deklaruje, że ma pieniądze, które pozwolą im przetrwać dłużej niż 3 miesiące. Im mniejsza firma, tym poziom płynności finansowej słabszy. W grupie najmniejszych przedsiębiorców tylko 43 proc. ma środki, które pozwolą im funkcjonować dłużej niż 3 miesiące.

Firmy z najlepszą płynnością finansową

Zdecydowanie najwyższy poziom płynności finansowej mają firmy handlowe. Wysoka inflacja wpływa na poprawę kondycji tego segmentu biznesu. Na początku roku dobrą kondycję swoich finansów deklarowało 60 proc. firm handlowych. W maju było to już prawie 70 proc. Najszybciej sytuacja pogarsza się w produkcji.

Kredyty firmowe

Płynność finansowa związana jest bez wątpienia z kosztami obsługi zadłużenia. A ten element szybko rośnie. Dla co trzeciej firmy dostęp do zewnętrznego finansowania stał się znacznie bardziej skomplikowany.

Z analiz NBP wynika, że sytuacja przedsiębiorstw jest coraz trudniejsza. Przez rosnącą inflację problemem jest wycenianie ofert , obliczanie rentowności i realizowanie kontraktów bez strat.

płynność firm

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
31 01 23

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Ministerstwo rozważa spore zmiany

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny. Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają…
25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier