magazyn-firma

Płynność finansowa spada. Zaskakująco dobra jest sytuacja firm handlowych.

Spada płynność finansowa firm. Najnowszy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że 53 proc. firm ma środki na przetrwanie ponad 3 miesięcy. Reszta notuje niewystarczający poziom środków finansowych.

Płynność finansowa firm kuleje. W stosunku do maja poziom indeksu płynności finansowej był gorszy o 9 pkt, a względem kwietnia o ponad 17 pkt. Tylko 53 proc. firm deklaruje, że ma pieniądze, które pozwolą im przetrwać dłużej niż 3 miesiące. Im mniejsza firma, tym poziom płynności finansowej słabszy. W grupie najmniejszych przedsiębiorców tylko 43 proc. ma środki, które pozwolą im funkcjonować dłużej niż 3 miesiące.

Firmy z najlepszą płynnością finansową

Zdecydowanie najwyższy poziom płynności finansowej mają firmy handlowe. Wysoka inflacja wpływa na poprawę kondycji tego segmentu biznesu. Na początku roku dobrą kondycję swoich finansów deklarowało 60 proc. firm handlowych. W maju było to już prawie 70 proc. Najszybciej sytuacja pogarsza się w produkcji.

Kredyty firmowe

Płynność finansowa związana jest bez wątpienia z kosztami obsługi zadłużenia. A ten element szybko rośnie. Dla co trzeciej firmy dostęp do zewnętrznego finansowania stał się znacznie bardziej skomplikowany.

Z analiz NBP wynika, że sytuacja przedsiębiorstw jest coraz trudniejsza. Przez rosnącą inflację problemem jest wycenianie ofert , obliczanie rentowności i realizowanie kontraktów bez strat.

płynność firm

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Internetowe oszustwa inwestycyjne to już PLAGA! Zobacz na jakie oferty uważać!

Internetowe oszustwa inwestycyjne to już absolutna plaga polskiej sieci. Natknąć się na nie można wszędzie – na reklamach,…
internetowe oszustwa inwestycyjne
06 10 22

Specjalne ceny prądu dla MŚP? Jest zapowiedź premiera!

Specjalne ceny prądu dla MŚP? Niewykluczone. W czwartkowy poranek premier Mateusz Morawicki zapowiedział m.in. specjalną taryfę dla małych…
Specjalne ceny prądu dla MŚP

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Sprzedaż węgla. PGG zmniejsza limity dla klientów - od teraz kupisz MNIEJ!

Sprzedaż węgla przez PGG znów się komplikuje. Grupa zdecydowała o zmniejszeniu limitów dla klientów. To oznacza, że od…
sprzedaż węgla

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier