magazyn-firma
2 min. czytania

Podatek liniowy. Kto i kiedy na nim zyska

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
04 03 21

Przedsiębiorca ma możliwość wybrania formy opodatkowania. Podatek liniowy to idealne rozwiązanie dla singli, których roczny dochód nie spada poniżej 100 tys. zł.

Podatek liniowy, co go wyróżnia

Najważniejszą informacją dla zainteresowanych nim przedsiębiorców jest fakt, że stawka podatku liniowego wynosi zawsze 19%. Ale osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczający się liniowo mogą od osiągniętego przychodu odliczyć koszt uzyskania przychodu. Dzięki temu zabiegowi zmniejszeniu ulegnie podstawa opodatkowania, a tym samym i kwota daniny. Roczne zeznanie podatkowe składa się na formularzu PIT-36L. Wysokość dochodu osiągniętego przez przedsiębiorcę nie ma żadnego znaczenia. Rozliczenia w oparciu o ustaloną z góry stawkę jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy mają wysokie wpływy i są pewni, że mimo ewentualnych zawirowań pozostaną one na podobnym poziomie. Jeżeli nie jesteś pewien finansowej przyszłości lepiej poczekaj z wyborem tej formy opodatkowania.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Kto nie może rozliczać się według stawki liniowej

Poza wątpliwościami co do wysokości osiągniętego dochodu, które leżą w gestii decyzji podatnika, przepisy wprowadzają pewne ograniczenia. Nie jest ich dużo, ale skutecznie uniemożliwiają wybór podatku liniowego jako formy rozliczenia ze skarbówką. Po pierwsze podatku liniowego nie może wybrać osoba prowadząca rolniczą działalność gospodarczą.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt 2021 – nowe zasady. Tabela limitów i stawek. Dla kogo ryczałt?

Po drugie rozliczenie według stawki liniowej nie jest możliwe, gdy przedsiębiorca świadczy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy. Szczególnie gdy te usługi mają dokładnie ten sam charakter co praca wykonywana w ramach umowy o pracę. Ale opisane ograniczenie obowiązuje tylko w przypadku tego samego roku podatkowego.

CZYTAJ TAKŻE: Karta podatkowa bez tajemnic

Wady podatku liniowego

Przedsiębiorca rozliczający się liniowo nie może wypełnić zeznania podatkowego razem z współmałżonkiem. Dla Urzędu Skarbowego bez znaczenia bez informacja, że jest rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Dodatkowo nie będzie możliwości skorzystania z ulg na dzieci czy internet. Chyba, że poza biznesem, który rozlicza liniowo, zarabia w inny sposób. Na przykład w oparciu o umowę o pracę, a dochody z tego źródła są rozliczane według skali podatkowej. Wtedy podatnik będzie mógł skorzystać z ulg, ale musi pamiętać o złożeniu dwóch odrębnych deklaracji podatkowych.

Kolejną sporą niedogodnością jest brak przy podatku liniowym kwoty wolnej od podatku.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier