magazyn-firma
2 min. czytania

Podatek liniowy. Kto i kiedy na nim zyska

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
04 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorca ma możliwość wybrania formy opodatkowania. Podatek liniowy to idealne rozwiązanie dla singli, których roczny dochód nie spada poniżej 100 tys. zł.

Podatek liniowy, co go wyróżnia

Najważniejszą informacją dla zainteresowanych nim przedsiębiorców jest fakt, że stawka podatku liniowego wynosi zawsze 19%. Ale osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczający się liniowo mogą od osiągniętego przychodu odliczyć koszt uzyskania przychodu. Dzięki temu zabiegowi zmniejszeniu ulegnie podstawa opodatkowania, a tym samym i kwota daniny. Roczne zeznanie podatkowe składa się na formularzu PIT-36L. Wysokość dochodu osiągniętego przez przedsiębiorcę nie ma żadnego znaczenia. Rozliczenia w oparciu o ustaloną z góry stawkę jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy mają wysokie wpływy i są pewni, że mimo ewentualnych zawirowań pozostaną one na podobnym poziomie. Jeżeli nie jesteś pewien finansowej przyszłości lepiej poczekaj z wyborem tej formy opodatkowania.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Kto nie może rozliczać się według stawki liniowej

Poza wątpliwościami co do wysokości osiągniętego dochodu, które leżą w gestii decyzji podatnika, przepisy wprowadzają pewne ograniczenia. Nie jest ich dużo, ale skutecznie uniemożliwiają wybór podatku liniowego jako formy rozliczenia ze skarbówką. Po pierwsze podatku liniowego nie może wybrać osoba prowadząca rolniczą działalność gospodarczą.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt 2021 – nowe zasady. Tabela limitów i stawek. Dla kogo ryczałt?

Po drugie rozliczenie według stawki liniowej nie jest możliwe, gdy przedsiębiorca świadczy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy. Szczególnie gdy te usługi mają dokładnie ten sam charakter co praca wykonywana w ramach umowy o pracę. Ale opisane ograniczenie obowiązuje tylko w przypadku tego samego roku podatkowego.

CZYTAJ TAKŻE: Karta podatkowa bez tajemnic

Wady podatku liniowego

Przedsiębiorca rozliczający się liniowo nie może wypełnić zeznania podatkowego razem z współmałżonkiem. Dla Urzędu Skarbowego bez znaczenia bez informacja, że jest rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Dodatkowo nie będzie możliwości skorzystania z ulg na dzieci czy internet. Chyba, że poza biznesem, który rozlicza liniowo, zarabia w inny sposób. Na przykład w oparciu o umowę o pracę, a dochody z tego źródła są rozliczane według skali podatkowej. Wtedy podatnik będzie mógł skorzystać z ulg, ale musi pamiętać o złożeniu dwóch odrębnych deklaracji podatkowych.

Kolejną sporą niedogodnością jest brak przy podatku liniowym kwoty wolnej od podatku.

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier