magazyn-firma

Podatek od nieruchomości to jeden z tych podatków, który trafia bezpośrednio do gminy, zamiast do budżetu centralnego. Do kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości i ile wynosi podatek od firmowej nieruchomości?

Każda nieruchomość wykorzystywana w celu prowadzenia w niej działalności gospodarczej jest objęta podatkiem. Podatek od nieruchomości w tym przypadku będzie wyższy w porównaniu do podatku od lokalu wykorzystywanego wyłącznie w celu mieszkaniowym.

Co obejmuje podatek od nieruchomości?

To, które nieruchomości objęte są podatkiem wskazuje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. I tak podatek od nieruchomości płaci się od budynków (domy, lokale usługowe, handlowe, magazyny), a także części budynków, czyli np. mieszkań albo biur, które stanowią odrębne lokale.

CZYTAJ TAKŻE: Jak napisać skuteczne ogłoszenie sprzedaży mieszkania? 5 trików, które musisz poznać

Podatkiem od nieruchomości objęte są też obiekty, które nie są budynkami. To np. mosty, czy wiaty. W przypadku podatku od nieruchomości nie można zapominać też o gruntach. Z podatku od nieruchomości wyłączone są jednak grunty leśne i grunty rolne. W ich przypadku płaci się inny podatek.

Podatek od nieruchomości firmowej

Nawet nieruchomość mieszkalna może być wykorzystywana do celów działalności gospodarczej. W określonych przypadkach będzie to jednak skutkowało inną stawką podatku od nieruchomości. Stawki te mogą być znacząco wyższe. W 2021 maksymalna stawka podatku dla budynku mieszkalnego to 0,85 zł za 1 m2. W przypadku budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, jest to 24.84 zł za 1 m2. Oczywiście dla określonych działalności podatek od nieruchomości będzie niższy. I tak na przykład dla usług medycznych maksymalna stawka podatku w 2021 to 5,06 zł za 1 m2.

Podobnie sytuacja wygląda z gruntami. Te, które wykorzystywane są dla potrzeb działalności gospodarczej są obłożone znacznie wyższym podatkiem. Nawet dwa razy wyższym niż w przypadku gruntu, którego nie używa się do celów działalności. Oczywiście i tutaj są wyjątki. Grunty znajdujące się pod wodami stojącymi lub płynącymi płaci się 4,99 za każdy hektar.

Podatek od nieruchomości 2022 r.

W 2022 roku stawki podatku od nieruchomości wynoszą

  • budynki mieszkalne - 0,89 zł za 1 mkw
  • budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - 25,74 zł za 1 mkw
  • nieruchomości zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 12,04 zł za 1 mkw
  • budynki, w których prowadzi się działalność związaną z świadczeniami zdrowotnymi - 5,25 zł za 1 mkw
  • budynki pozostałe - 8,68 zł za 1 mkw
  • grunty związane z prowadzeniem działalności - 1,03 zł za 1 mkw
  • grunt pod wodami stojącymi lub płynącymi - 5,17 zł za 1 ha
  • pozostałe grunty - 0,54 zł za 1 mkw
  • obszary niezabudowane objęte planem rewitalizacji, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym - 3,40 zł za 1 mkw,

Podatek od nieruchomości można zapłacić jednorazowo lub w czterech ratach (płatne 15 marca, 15 maja, 15 września, 15 listopada). Jeśli właścicielem nieruchomości jest osoba prawna (np. spółka), to podatek płaci się w 12 ratach, to 15 dnia każdego miesiąca.

Firma w domu. Jaki podatek?

Nierzadko zdarza się, że działalność gospodarcza zarejestrowana jest w prywatnym domu lub mieszkaniu. Czy w związku z tym trzeba zapłacić podatek nieruchomości tak jak od budynku firmowego czy prywatnego?

 

Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli firma jest zarejestrowana w prywatnym mieszkaniu, to trzeba opodatkować tę nieruchomość tak jak nieruchomość firmową. I tu ważna zasada. Warto przy zgłoszeniu nieruchomości zaznaczyć, czy cała nieruchomość wykorzystywana jest na potrzeby działalności gospodarczej, czy tylko jej część. W tym drugim przypadku zapłacimy proporcjonalnie mniej. Przy płaceniu podatku od nieruchomości trzeba złożyć deklarację dotyczącą sposobu wykorzystania danej nieruchomości. Razem z dokumentem potwierdzającym własność lub umową najmu przekazujemy to urzędowi gminy.

Rejestracja firmy w mieszkaniu

Rejestracja firmy w prywatnym mieszkaniu powoduje, że przedsiębiorca może odliczać koszty związane z jej otrzymaniem traktując je jako koszty uzyskania przychodu. Powoduje to jednak, że trzeba zapłacić wyższy podatek od nieruchomości. Jeśli decydujemy się na wykorzystanie całości budynku na działalność gospodarczą, być może będzie trzeba dokonać przekształcenia go w lokal użytkowy. Warto jednak pamiętać, ze jeśli firma prowadzona jest w pomieszczeniu, które jest jednocześnie wykorzystywane do celów mieszkalnych, to nie trzeba będzie płacić podatku od nieruchomości tak jak za lokal użytkowy. Mówiąc wprost – działalność biurowa, czy też wykonywanie obowiązków firmowych w domu, nie będzie skutkowała przymusem przekształcenia tego lokalu w użytkowy, a co za tym idzie, nie trzeba będzie płacić wyższego podatku od nieruchomości. Oczywiście zupełnie inaczej sytuacja wygląda gdy pomieszczenie adaptujemy np. na kancelarię prawną czy gabinet lekarski. Wtedy ewidentnie będzie to lokal użytkowany na działalność i trzeba będzie zapłacić wyższy podatek od nieruchomości.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Zarabianie na nieruchomościach. Firmy deweloperskie rosną w siłę.

Nadchodzi odbicie w branży nieruchomości Trudne czasy na rynku deweloperskim paradoksalnie budują coraz mocniejsze firmy deweloperskie. Skala inwestycji…
Firma w czasie inflacji

Zakup nieruchomości w czasach wysokiej inflacji

Niepewność gospodarcza i zawirowania rynkowe powodują, że niewiele branż podejmuje nowe inwestycje czy też bez przeszkód kontynuuje obecne.…

Katastrofa kredytowa. Raty za mieszkanie są już dwa razy wyższe, niż rok temu

Ktoś dla kogo, rok temu comiesięczne raty za mieszkanie wynosiły kilka procent domowego budżetu, nie ma jeszcze powodów…
raty za mieszkanie
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier