magazyn-firma

Umorzono subwencję dla Twojej firmy z tarczy PFR? Zastanawiasz się, czy od przyznanej pomocy będziesz musiał zapłacić podatek? 

Co z podatkiem od pomocy z tarczy?

Fiskus obiecuje rozporządzenie, na mocy którego państwo zaniecha poboru podatku od takiego wsparcia. Co więcej, resort finansów zaczyna wyścig z czasem i chce zdążyć wszystko załatwić przed najbliższym terminem rozliczenia składki na podatek dochodowy. Swoją drogą to pierwsza taka sytuacja, kiedy ministerstwo finansów nałożyło sobie legislacyjny deadline na dzień, w którym miliony przedsiębiorców oddają część swoich przychodów do kasy państwa. W tym wypadku jest to 20 lipca.

Co z zaniechaniem poboru podatku za pomoc z tarczy?

Rząd poinformował już, że trwają prace nad stosownym rozporządzeniem w sprawie braku podatku PIT i CIT od dochodów/przychodów z tytułu umorzenia subwencji finansowej PFR. Z jego roboczą treścią można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.

Pieniądze z subwencji bez podatku

Jak tłumaczy resort finansów zaniechanie, o którym mowa, będzie dotyczyło dochodów (przychodów), jakie przedsiębiorcy objęci wsparciem uzyskali od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 roku.

Nie oznacza to, że fiskus twierdzi, że z pandemią będziemy walczyć jeszcze półtora roku, ale chce wprowadzić pewną zakładkę czasową, tak aby każdy, kto uzyska pomoc, mógł skorzystać z tego nadzwyczajnego jak na polskie warunki mechanizmu zaniechania poboru podatku.

Zaniechanie podatku za pieniądze z tarczy

Wprowadzany akt prawny ma wywoływać skutki dla prowadzących biznes także w kolejnych latach. Mowa o sytuacji tych przedsiębiorców, którzy w wyniku strat będą obniżać swój podatek także w kolejnych latach.

Wygląda na to, że obok tarcz PFR oraz tarcz branżowych to kolejna forma pomocy dla firm, które mają problemy przez pandemię oraz  obostrzenia z nią związane.

Kwalifikacja kosztów sfinansowanych subwencją

Co zatem z kosztami, które zostały sfinansowane subwencją z PFR? Obszerną interpretację nowych przepisów przedstawił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

„Zaniechanie  poboru podatku od przychodów z tytułu umorzenia subwencji z PFR nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych subwencją.  Koszty sfinansowane z udzielonej subwencji kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach. Oznacza to, że wydatki pokryte z takich środków stanowią koszty podatkowe, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych do takiej ich kwalifikacji” - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier