magazyn-firma
2 min. czytania

Polacy nie są bogaci. Lepiej mają mieszkańcy w 18 krajach

bogactwo
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
05 05 21

Wskaźnik Bogactwa Narodów pozwala mierzyć poziom zamożności obywateli. Nie ten wynikający z ekonomicznych wyliczeń jak PKB, a bardziej rzeczywisty. WBN bezlitośnie pokazuje, że Polacy nie są bogaci.

Mimo, że w rankingach mówiących o Produkcie Krajowym Brutto Polska zajmuje naprawdę wysokie pozycje, w przeliczeniu na dobrobyt mieszkańców sytuacja nie jest już taka różowa. Trzeba napisać to wprost: Polacy nie są bogaci, a od zajmującej pierwsze miejsce Irlandii dzieli nas aż 18 rekordów.

Czym jest Wskaźnik Bogactwa Narodów

Wskaźnik Bogactwa Narodów to odpowiedź polskiego ekonomisty Karola Zdybela na istniejące parametry pomiarów, jak na przykład tak popularny Produkt Krajowy Brutto.

Ekspert związany z Warsaw Enterprise Institute (WEI) uważa, że:

„Nikt nie wymyślił dotąd odpowiedniej metody pomiaru. (…) Problem bowiem w tym, że samo zadanie, jakie stawia-my przed wymarzoną metodą pomiaru, jest nie-wykonalne, o czym wiedzą co lepsi ekonomiści. Ostatecznie bowiem ekonomia bada nie dobra materialne, lecz proces zaspokajania ludzkich preferencji, a te są subiektywne, intensywne i niemożliwe do zagregowania” – czytamy w preambule raportu.

Jego zdaniem to o wiele bardziej rzetelny sposób liczenia w kontekście zamożności obywateli. Niestety, Polska wśród 25 krajów uwzględnionych w raporcie zajmuje 19 miejsce.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy wśród najbogatszych ludzi świata wg „Forbes”. Sprawdź czym się zajmują

Jak oblicza się WBN

Wskaźnik bogactwa narodów to suma składnika prywatnego i publicznego.

„Jego idea jest prosta: każdego roku mieszkańcy Europy korzystają ze strumienia dóbr i usług. Decyzję o nabyciu części z nich podejmują osobiście. Pozostałe dobra i usługi dostarcza im rząd niezależnie od ich woli” – wyjaśnia Zdybel.

Wylicza się go według następującego wzoru:

Wydatki prywatne per capita, skorygowane o siłę nabywczą + średnie wydatki publiczne w UE per capita x Wskaźnik jakości wydatków publicznych x (1 + bonus)

Przy wydatkach publicznych bierze się pod uwagę następujące obszary: obrona narodowa, bezpieczeństwo wewnętrzne, infrastruktura i transport publiczny, stan środowiska, ochrona zdrowia, szkolnictwo podstawowe i średnie oraz szkolnictwo wyższe.

CZYTAJ TAKŻE: Polski rynek dóbr luksusowych się kurczy. Które branże mają się najgorzej?

Skoro Polacy nie są bogaci, to kto jest

Na szczycie rankingu znalazła się Irlandia, ale jak podkreśla twórca WBN nie należy się tym sugerować. Na wysoki wynik tego kraju wpływ mają bowiem aktywa przenoszone wynikające z bardzo sprzyjającego systemu podatkowego. Irlandia należy do krajów nazywanych rajami podatkowymi.

Prawdziwym zwycięzcą, a więc krajem w którym mieszkańcy są najbogatsi jest Austria. Kolejne państwa to: Dania, Niderlandy i Niemcy.

Porównując Polskę do lidera, brakuje nam odpowiednich wydatków publicznych na: ochronę zdrowia, ochronę środowiska, infrastrukturę oraz szkolnictwo wyższe. Ale w kategorii szkolnictwa jesteśmy wyżej.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier