magazyn-firma

SZOK!!! Polacy zamykają firmy i wracają na etaty

firmy
Autor
Szymon Ostrowski
Opublikowano
20 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Bardzo dynamicznie spada chęć zakładania działalności gospodarczej w Polsce. W 2020 roku tylko 3,1 proc. badanych chce w najbliższym czasie założyć własną firmę. Rok wcześniej chętnych do tego było dwa razy więcej. Prawie co dziesiąty przedsiębiorca zamknął firmę bo…chce wrócić na etat.

Z raportu Global Enterpreneurship Monitor (GEM) przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach wynika, że w 2020 tylko 3,1 proc. Polaków chciało otworzyć firmę w ciągu najbliższych 3 lat.  Rok wcześniej takich osób było 5 proc. Lepsze nastroje są wśród tych, którzy już biznes prowadzą. Dojrzałe firmy, czyli takie, które istnieją dłużej niż 3,5 roku to ponad 12 proc. biznesów.

CZYTAJ TAKŻE: Pracodawcy przyznają: nie ma podwyżki, ludzie odchodzą

Powody zamykania firm

Główny powód zamykania firm to pandemia COVID-19. Tę przyczynę podawała połowa badanych przedsiębiorców. Co dziesiąty biznes został zamknięty z powodu nierentowności. Mniej więcej tyle samo zdecydowało się zlikwidować firmę i podjąć inną pracę.

Raport GEM wskazuje, że polscy przedsiębiorcy są najbardziej sceptyczni w odniesieniu do perspektyw rozwoju. Aż 3 na 4 przedsiębiorców prowadzących dojrzały biznes przyznaje, że pandemia spowolni ich rozwój. To najgorszy wskaźnik spośród wszystkich badanych krajów.

Dlaczego warto prowadzić biznes?

Nie zmieniają się za to motywy związane z zakładaniem biznesu. Biznesy zakłada się głównie po to by stworzyć samemu sobie miejsce pracy. Na drugim miejscu jest chęć lepszych zarobków. Na trzecim miejscu założenie, że przedsiębiorca może zmieniać świat. Badanie wskazuje też na ciekawą zależność. Pandemia spowodowała, że firmy zaczęły zamykać się na klientów zagranicznych. W porównaniu do 2019, w 2020 aż o 7 punktów procentowych wzrosła liczba przedsiębiorstw, które działają tylko na krajowym rynku.

 

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier