magazyn-firma
2 min. czytania

SZOK!!! Polacy zamykają firmy i wracają na etaty

firmy
Autor
Szymon Ostrowski
Opublikowano
20 12 21

Bardzo dynamicznie spada chęć zakładania działalności gospodarczej w Polsce. W 2020 roku tylko 3,1 proc. badanych chce w najbliższym czasie założyć własną firmę. Rok wcześniej chętnych do tego było dwa razy więcej. Prawie co dziesiąty przedsiębiorca zamknął firmę bo…chce wrócić na etat.

Z raportu Global Enterpreneurship Monitor (GEM) przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach wynika, że w 2020 tylko 3,1 proc. Polaków chciało otworzyć firmę w ciągu najbliższych 3 lat.  Rok wcześniej takich osób było 5 proc. Lepsze nastroje są wśród tych, którzy już biznes prowadzą. Dojrzałe firmy, czyli takie, które istnieją dłużej niż 3,5 roku to ponad 12 proc. biznesów.

CZYTAJ TAKŻE: Pracodawcy przyznają: nie ma podwyżki, ludzie odchodzą

Powody zamykania firm

Główny powód zamykania firm to pandemia COVID-19. Tę przyczynę podawała połowa badanych przedsiębiorców. Co dziesiąty biznes został zamknięty z powodu nierentowności. Mniej więcej tyle samo zdecydowało się zlikwidować firmę i podjąć inną pracę.

Raport GEM wskazuje, że polscy przedsiębiorcy są najbardziej sceptyczni w odniesieniu do perspektyw rozwoju. Aż 3 na 4 przedsiębiorców prowadzących dojrzały biznes przyznaje, że pandemia spowolni ich rozwój. To najgorszy wskaźnik spośród wszystkich badanych krajów.

Dlaczego warto prowadzić biznes?

Nie zmieniają się za to motywy związane z zakładaniem biznesu. Biznesy zakłada się głównie po to by stworzyć samemu sobie miejsce pracy. Na drugim miejscu jest chęć lepszych zarobków. Na trzecim miejscu założenie, że przedsiębiorca może zmieniać świat. Badanie wskazuje też na ciekawą zależność. Pandemia spowodowała, że firmy zaczęły zamykać się na klientów zagranicznych. W porównaniu do 2019, w 2020 aż o 7 punktów procentowych wzrosła liczba przedsiębiorstw, które działają tylko na krajowym rynku.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja

ZPP: Nastroje w MŚP najgorsze w historii. Jest bardzo źle

Nastroje w MŚP są najgorsze w historii, wynika z badania „Busometr ZPP” realizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.…
Nastroje w MŚP
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier