magazyn-firma
3 min. czytania

Połowa Polaków zarabia mniej. I inflacja nie ma tu wiele do rzeczy

inflacja
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
15 04 22

Połowa Polaków zarabia mniej. Przyczyną nie jest rosnąca inflacja. Stan budżetów Polaków jest tak zły, że jesteśmy w czołówce najmniej rzetelnych płatników w Europie. „Wyprzedzają” nas tylko kraje Południa, Rumunia, Słowacja i Węgry. Eksperci: to sukces!

Zdolność do płacenia rachunków, umiejętność generowania oszczędności, zdolność gromadzenia oszczędności i stopień znajomości zagadnień ekonomicznych nie jest naszą mocną stroną.

"Barometr Dobrobytu Finansowego 2022", który opublikowała właśnie marka Intrum wskazuje, że jesteśmy na 4. miejscu od końca w rankingu, który analizuje bezpieczeństwo finansowe konsumentów w 24 krajach Europy.

Inflacja i Barometr Dobrobytu Finansowego

Co odpowiada za tak niską pozycję naszego kraju w zestawieniu? Przede wszystkim zdolność zdolność do płacenia rachunków na czas. W tej kategorii zajmujemy 18. miejsce, co oznacza, że znaczna część naszego społeczeństwa ma problem z terminowym opłacaniem rachunków. To sprawia, że szybko stajemy się dłużnikami. Przez pandemię w rankingu spadliśmy o dwie pozycje. Korona kryzys zmniejszył dochody 46 proc. konsumentów

Najlepszy płatnik

Z badania wynika, że zdecydowanym liderem rzetelności płatniczej są Austriacy i Niemcy

Polska zajmuje w nim dopiero 21. miejsce, czyli 4. pozycję od końca…

Nie da się nie zauważyć, że Polska znajduje się w końcu zestawienia, ale utrzymanie pozycji z poprzedniej edycji Barometru, można odczytywać jako swoisty sukces. Dlaczego? Od marca 2020 r. mamy do czynienia z kryzysem ekonomicznym wywołanym pandemią Covid-19. Nie uchroniły się przed nim nawet Niemcy – najlepiej prosperująca europejska gospodarka i dotychczasowy lider rankingu czy bogate kraje Północy, takie jak: Szwecja, Finlandia i Dania (jedna pozycja przed Polską). Wszystkie zaliczają spadek w tegorocznym Barometrze - ocenia Dariusz Łupiński, ekspert Intrum.

Pozycję danego kraju w rankingu, którym jest Barometr, oblicza się na podstawie zagregowanych danych dotyczących dobrobytu finansowego definiowanego poprzez: zdolność do terminowego płacenia rachunków, oszczędzanie na przyszłość oraz znajomość zagadnień finansowych

W świetle wychodzenia Europy z kryzysu finansowego, czego nie ułatwia szalejąca inflacja (według najnowszych danych osiągnęła już 11 proc.!), szczególna uwaga zwrócona jest na wskaźnik dotyczący płacenia przez konsumentów rachunków na czas. Jak radzą sobie Polacy w tej kategorii?

Zdolność do płacenia rachunków na czas

W stosunku do poprzedniej edycji Barometru, Polska zajmuje nieco niższą pozycję w rankingu dotyczącym zdolności europejskich konsumentów do bycia rzetelnymi płatnikami – 16. miejsce w 2020 r. vs 18. miejsce w 2022 r. Spadek co prawda jest niewielki, a pozycja naszego kraju przesunęła się zauważalnie w dół zestawienia. Co odpowiada za ten stan rzeczy?

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego ceny żywności wzrosną? To bomba inflacyjna!

Z raportu ”Intrum European Consumer Payment Report 2021” wynika jasno, że pandemia zmniejszyła dochody blisko połowy konsumentów w naszym kraju. To wpłynęło nie tylko na pogorszenie się siły nabywczej Polaków, ale dla pewnej grupy oznaczało pojawienie się realnych problemów z terminowym opłacaniem rachunków.


Kto nie płaci na czas?

Co 3. (33 proc.) respondent Intrum pochodzący z Polski przyznaje, że w ciągu ostatnich 12. miesięcy raz lub kilka razy nie zapłacił rachunku na czas. Co prawda, badani pytani o powody tej sytuacji jako główne wyjaśnienie podają po prostu swoje zapominalstwo (49 proc.), ale 2. pozycja na liście tych powodów nie pozostawia złudzeń – brak pieniędzy (33 proc.)

Liczba dłużników się zwiększa

Niestety, w najbliższym czasie grupa nierzetelnych płatników w naszym kraju może się powiększyć. Z badań przeprowadzonych przez Intrum jesienią 2021 r. wynika, że tylko 1/4 (24 proc.) konsumentów po zapłaceniu wszystkich rachunków co miesiąc w portfelu pozostaje więcej niż 50 proc. wynagrodzenia. 22 proc. z nas ma do dyspozycji jeszcze mniej środków – 35-50 proc. wysokości pensji. Jest i grupa, którą od popadnięcia w problemy finansowe dzieli jedna, dwie pensje. 23 proc. Polaków na codzienne wydatki pozostaje od 5-20 proc. wynagrodzenia, kiedy dokonają już wszystkich opłat. W tym przypadku nieplanowane wydatki oznaczają po prostu długi. Warto również zaznaczyć, że dane Intrum były zbierane przed tym, jak inflacja w naszym kraju przekroczyła liczbę dwucyfrową i przed wzrostem stóp procentowych. Można się spodziewać, że obecnie sytuacja finansowa Polaków jest jeszcze trudniejsza – dodaje Dariusz Łupiński, ekspert Intrum.

Barometr Dobrobytu Finansowego Intrum 2022 – filar I. – zdolność do płacenia rachunków na czas

 

Pierwsze miejsce w rankingu analizującym zdolność europejskich konsumentów do płacenia na czas zajmują Niemcy. Pandemia również nie oszczędziła naszych sąsiadów. 28 proc. niemieckich konsumentów przyznaje, że przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku nie zapłaciło rachunku na czas. Ten fakt jednak nie przeszkodził Niemcom w zajęciu wysokiej pozycji w zestawieniu.

Stawkę zamykają kraje Europy Południowej: Włochy, Portugalia i Grecja, których gospodarki lokalne najbardziej ucierpiały w korona-kryzysie. W podobnej sytuacji znalazła się Rumunia, która jeszcze nie wyszła z poprzedniego kryzysu finansowego oraz nasi kolejni dwaj sąsiedzi: Słowacja i Węgry.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja

Będzie coraz trudniej o klienta. Spowolnienie mocno uderzyło w konsumentów jesienią!

ARC Rynek i Opinia informuje, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca aż o 11 punktów procentowych wzrósł odsetek…
coraz trudniej o klienta

Będzie spowolnienie czy recesja? OECD opublikowało prognozy

Będzie spowolnienie czy recesja? To pytanie zadaje dziś wielu ekonomistów oraz przedsiębiorców. Odpowiedź OECD należy uznać za optymistyczną,…
spowolnienie czy recesja

Nie czas na nieśmiałość! 84% firm zapowiada podwyżki cen produktów i usług!

Podwyżki cen są konieczne, by wiele biznesów mogło nadal utrzymać się na powierzchni. Turboinflacja to nie czas na…
podwyżki cen
15 11 22

500+, trzynastki i czternastki za drogie? ZPP: nie stać nas na taki socjal

Ograniczenie wydatków na programy socjalne i społeczne są KONIECZNE w coraz trudniejszych czasach – twierdzi Związek Przedsiębiorców i…
500+
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier