magazyn-firma
2 min. czytania

Polski Ład: Będzie nowelizacja na początku 2022 roku?

polski ład
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
03 11 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorcy z Konfederacji Lewiatan są przekonani, że jeszcze na początku przyszłego roku Polski Ład będzie znowelizowany. Sejm będzie musiał zająć się poprawkami wadliwych przepisów ustaw podatkowych. Ich zdaniem Polski Ład został uchwalony za szybko, a także bez uwzględnienia ważnych uwag.

Polski Ład do zmiany

Przedsiębiorcy nie przebierają w słowach, gdy recenzują nowe przypisy podatkowe. Ich zdaniem wadliwych przepisów jest dużo. Tak dużo, że jeszcze na początku 2022 roku Sejm będzie musiał zając się nowelizacją ustaw podatkowych. „Stanie się tak dlatego, że jest to największa zmiana prawa podatkowego od 30 lat, która została uchwalona w ekspresowym tempie, bez szacunku i uwagi dla zastrzeżeń i postulatów przedsiębiorców” -czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że przyjęte ostatecznie vacatio legis wynoszące około 5-6 tygodni, to sprawa, która budzi szczególne wątpliwości. Zdaniem właścicieli firm, będą oni musie ponieść wysokie koszty przygotowania się do nowych zasad podatkowych. Wspominają także o ryzyku. I to nawet jeśli dołożą najwyższe starania. „Nie wszystko będzie wykonalne” - konstatują.

Apel pracodawców do prezydenta

Członkowie Konfederacji Lewiatan wysłali list do prezydenta Andrzej Dudy za apelem o weto do uchwalonej właśnie ustawy, która powołuje do życia Polski Ład. Mają jednak świadomość, że w tym przypadku przekonanie do swoich racji, nie będzie tak łatwej jak w przypadku Senatu. Przypomnijmy, izba wyższa wsłuchała się w ich głos i przedłużyła vacatio legis do 1 stycznia 2023. Na nic jednak się to zdało. Sejm w znakomitej większości poprawki izby wyższej wrzucił do kosza.

Diagnoza Lewiatana wyrażona w liście jest jasna. „Zmiany, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców”. 

CZYTAJ TAKŻE: Koniec złudzeń. Polski Ład przegłosowany w Sejmie

Pracodawcy spodziewają się podatkowego bałaganu

Pracodawcy obawiają się „niezliczonych problemów”, które pojawia się przy wypełnianiu obowiązków podatkowych. Konfederacja Lewiatan prognozuje, że przez miesiące lub lata będą konieczne dodatkowe objaśnienia ze strony fiskusa. Niemal pewne są spory na linii „podatnicy – skarbówka – sądy administracyjne”.

Lewiatan: konieczna szybka decyzja prezydenta

Pracodawcy zwracają uwagę, że bez względu na to, czy prezydent zdecyduje się podpisać, czy zawetować ustawę, powinien zrobić to „niezwłocznie”.

Przedsiębiorcy powinni możliwie szybko uzyskać pewność, co do ewentualnej konieczności dostosowania się do nowych przepisów, jeśli miałyby zacząć obowiązywać. Na przygotowanie pracowników i systemów zostały niecałe dwa miesiące”

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier