magazyn-firma
2 min. czytania

Polski Ład: Będzie nowelizacja na początku 2022 roku?

polski ład
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
03 11 21

Przedsiębiorcy z Konfederacji Lewiatan są przekonani, że jeszcze na początku przyszłego roku Polski Ład będzie znowelizowany. Sejm będzie musiał zająć się poprawkami wadliwych przepisów ustaw podatkowych. Ich zdaniem Polski Ład został uchwalony za szybko, a także bez uwzględnienia ważnych uwag.

Polski Ład do zmiany

Przedsiębiorcy nie przebierają w słowach, gdy recenzują nowe przypisy podatkowe. Ich zdaniem wadliwych przepisów jest dużo. Tak dużo, że jeszcze na początku 2022 roku Sejm będzie musiał zając się nowelizacją ustaw podatkowych. „Stanie się tak dlatego, że jest to największa zmiana prawa podatkowego od 30 lat, która została uchwalona w ekspresowym tempie, bez szacunku i uwagi dla zastrzeżeń i postulatów przedsiębiorców” -czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że przyjęte ostatecznie vacatio legis wynoszące około 5-6 tygodni, to sprawa, która budzi szczególne wątpliwości. Zdaniem właścicieli firm, będą oni musie ponieść wysokie koszty przygotowania się do nowych zasad podatkowych. Wspominają także o ryzyku. I to nawet jeśli dołożą najwyższe starania. „Nie wszystko będzie wykonalne” - konstatują.

Apel pracodawców do prezydenta

Członkowie Konfederacji Lewiatan wysłali list do prezydenta Andrzej Dudy za apelem o weto do uchwalonej właśnie ustawy, która powołuje do życia Polski Ład. Mają jednak świadomość, że w tym przypadku przekonanie do swoich racji, nie będzie tak łatwej jak w przypadku Senatu. Przypomnijmy, izba wyższa wsłuchała się w ich głos i przedłużyła vacatio legis do 1 stycznia 2023. Na nic jednak się to zdało. Sejm w znakomitej większości poprawki izby wyższej wrzucił do kosza.

Diagnoza Lewiatana wyrażona w liście jest jasna. „Zmiany, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców”. 

CZYTAJ TAKŻE: Koniec złudzeń. Polski Ład przegłosowany w Sejmie

Pracodawcy spodziewają się podatkowego bałaganu

Pracodawcy obawiają się „niezliczonych problemów”, które pojawia się przy wypełnianiu obowiązków podatkowych. Konfederacja Lewiatan prognozuje, że przez miesiące lub lata będą konieczne dodatkowe objaśnienia ze strony fiskusa. Niemal pewne są spory na linii „podatnicy – skarbówka – sądy administracyjne”.

Lewiatan: konieczna szybka decyzja prezydenta

Pracodawcy zwracają uwagę, że bez względu na to, czy prezydent zdecyduje się podpisać, czy zawetować ustawę, powinien zrobić to „niezwłocznie”.

Przedsiębiorcy powinni możliwie szybko uzyskać pewność, co do ewentualnej konieczności dostosowania się do nowych przepisów, jeśli miałyby zacząć obowiązywać. Na przygotowanie pracowników i systemów zostały niecałe dwa miesiące”

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier