magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Polski Ład. Ile straci, a ile zyska firma i przedsiębiorca. Przygotowaliśmy wyliczenia podatkowe

O Polskim Ładzie mówią teraz wszyscy. Niestety, w największym stopniu dotknie on finansowo samorządy oraz przedsiębiorców. Pojawiły się profesjonalne wyliczenia, ile przez zaproponowane zmiany średnio może stracić dany pracodawca z podziałem na przychód. Spać spokojnie mogą jedynie ci z najmniejszymi wpływami.

Tak jak pisaliśmy, Polski Ład nie okazał się łaskawy dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Choć rząd wprowadził kwotę wolną dla wszystkich w wysokości 30 tys. zł, postanowił część dziury budżetowej zasypać brakiem możliwości odliczenia składki zdrowotnej dla PIT-wców.

TOP10 Jak klienci okradają sklepy

Polski Ład trudny dla przedsiębiorstw

Jednak dla wielu przedsiębiorców najważniejszą zmianą będzie brak możliwości opłacania ryczałtowej składki zdrowotnej, której poziom obecnie wynosi ok. 380 zł. Zapowiedziana została zmiana mająca zrównać zasady jej naliczania do tych obowiązujących w przypadku umowy o prace. W praktyce oznacza to, że jej poziom odpowiadałby 9 proc. dochodu. Realnie oznaczać to może wzrost efektywnej stopy opodatkowania dochodów z działalności o blisko 9 punktów procentowych.

Skutki Polskiego Ładu

Ekonomiści, doradcy podatkowi oraz komentatorzy życia politycznego nie mają wątpliwości. Na zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie stracą najwięcej przedsiębiorcy oraz samorządowcy. Dla tych ostatnich są już całościowe wyliczenia, to ok. 10-11 mld zł. Dla firm resort finansów takich szacunków nie przedstawił. Zrobili to za to eksperci podatkowi na przykładzie firmy ze zróżnicowanymi przychodami.

To nie są dobre wiadomości. Tracą wszyscy, a zyskują tylko ci, którzy mają najmniejszych przychód. Firma podatkowa Crido zebrała wszystkie zmiany podatkowe i wyliczała, ile pieniędzy mniej znajdzie się w kieszeni przedsiębiorcy po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Dla ujednolicenia kalkulacji przyjęto, że przychód jest równy dochodowi, a składka zdrowotna wyliczana jest od podstawy przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.

I tak, jeśli twoja firma rocznie przynosi przychód ok. 24 tys. zł netto, możesz spać spokojnie. Na zmianach nie stracisz, a wręcz zyskasz ok. 2,4 tys. zł rocznie.

Każdy bilet to faktura. Koniec z ograniczeniami kilometrowymi

Problem zaczyna się dla firm, których przychód roczny przekracza już 47 tys. zł netto. W takim przypadku rocznie stracisz po wprowadzeniu nowych regulacji blisko 30 zł. Później jest już tylko gorzej. Przy przychodach rzędu 185 tys. zł netto, straty roczne przekraczają 19 tys. zł, a przy ok. 330 tys. zł netto aż 36 tys. zł.

Rząd zapowiada pomoc

Co na to rząd? Zapowiada on szereg ulg dla przedsiębiorców, które mają zrekompensować straty. Przejrzeliśmy Polski Ład i wyszczególniliśmy te najważniejsze. Oto one:

  • nowa ulga na automatyzację i robotyzację
  • rozszerzenie zakresu ulgi B+R oraz IP-BOX na kolejne etapy procesów
  • objęcie możliwością skorzystania z Podatku Estońskiego większej liczby firm
  • ulga podatkowa związana z IPO (wejściem na giełdę)
  • uproszczenia w zakresie cen transferowych

Nie wiadomo, jednak, jakie przedsiębiorstwa się załapią na ulgi. Nie znamy też szczegółów tych rozwiązań. Pierwsze ustawy pojawić się mają w Sejmie za kilka dni, te ważniejsze, podatkowe pewnie po wakacjach. Polski Ład ma na dobre rozgościć się nad Wisłą od 2022 r.

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier