magazyn-firma

Polski Ład. Ile straci, a ile zyska firma i przedsiębiorca. Przygotowaliśmy wyliczenia podatkowe

O Polskim Ładzie mówią teraz wszyscy. Niestety, w największym stopniu dotknie on finansowo samorządy oraz przedsiębiorców. Pojawiły się profesjonalne wyliczenia, ile przez zaproponowane zmiany średnio może stracić dany pracodawca z podziałem na przychód. Spać spokojnie mogą jedynie ci z najmniejszymi wpływami.

Tak jak pisaliśmy, Polski Ład nie okazał się łaskawy dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Choć rząd wprowadził kwotę wolną dla wszystkich w wysokości 30 tys. zł, postanowił część dziury budżetowej zasypać brakiem możliwości odliczenia składki zdrowotnej dla PIT-wców.

TOP10 Jak klienci okradają sklepy

Polski Ład trudny dla przedsiębiorstw

Jednak dla wielu przedsiębiorców najważniejszą zmianą będzie brak możliwości opłacania ryczałtowej składki zdrowotnej, której poziom obecnie wynosi ok. 380 zł. Zapowiedziana została zmiana mająca zrównać zasady jej naliczania do tych obowiązujących w przypadku umowy o prace. W praktyce oznacza to, że jej poziom odpowiadałby 9 proc. dochodu. Realnie oznaczać to może wzrost efektywnej stopy opodatkowania dochodów z działalności o blisko 9 punktów procentowych.

Skutki Polskiego Ładu

Ekonomiści, doradcy podatkowi oraz komentatorzy życia politycznego nie mają wątpliwości. Na zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie stracą najwięcej przedsiębiorcy oraz samorządowcy. Dla tych ostatnich są już całościowe wyliczenia, to ok. 10-11 mld zł. Dla firm resort finansów takich szacunków nie przedstawił. Zrobili to za to eksperci podatkowi na przykładzie firmy ze zróżnicowanymi przychodami.

To nie są dobre wiadomości. Tracą wszyscy, a zyskują tylko ci, którzy mają najmniejszych przychód. Firma podatkowa Crido zebrała wszystkie zmiany podatkowe i wyliczała, ile pieniędzy mniej znajdzie się w kieszeni przedsiębiorcy po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Dla ujednolicenia kalkulacji przyjęto, że przychód jest równy dochodowi, a składka zdrowotna wyliczana jest od podstawy przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.

I tak, jeśli twoja firma rocznie przynosi przychód ok. 24 tys. zł netto, możesz spać spokojnie. Na zmianach nie stracisz, a wręcz zyskasz ok. 2,4 tys. zł rocznie.

Każdy bilet to faktura. Koniec z ograniczeniami kilometrowymi

Problem zaczyna się dla firm, których przychód roczny przekracza już 47 tys. zł netto. W takim przypadku rocznie stracisz po wprowadzeniu nowych regulacji blisko 30 zł. Później jest już tylko gorzej. Przy przychodach rzędu 185 tys. zł netto, straty roczne przekraczają 19 tys. zł, a przy ok. 330 tys. zł netto aż 36 tys. zł.

Rząd zapowiada pomoc

Co na to rząd? Zapowiada on szereg ulg dla przedsiębiorców, które mają zrekompensować straty. Przejrzeliśmy Polski Ład i wyszczególniliśmy te najważniejsze. Oto one:

  • nowa ulga na automatyzację i robotyzację
  • rozszerzenie zakresu ulgi B+R oraz IP-BOX na kolejne etapy procesów
  • objęcie możliwością skorzystania z Podatku Estońskiego większej liczby firm
  • ulga podatkowa związana z IPO (wejściem na giełdę)
  • uproszczenia w zakresie cen transferowych

Nie wiadomo, jednak, jakie przedsiębiorstwa się załapią na ulgi. Nie znamy też szczegółów tych rozwiązań. Pierwsze ustawy pojawić się mają w Sejmie za kilka dni, te ważniejsze, podatkowe pewnie po wakacjach. Polski Ład ma na dobre rozgościć się nad Wisłą od 2022 r.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier